Ana Sayfa Ekonomi-STK, Gündem 8 Ağustos 2019

YAPILAN HAKSIZLIK DÜZELTİLMELİDİR

Elazığ'ımızın, özellikle Ağrı, Van, Siirt, Diyarbakır, Urfa ve Batman'ın içinde bulunduğu yatırım teşvik kategorisine alınmasını ve tekstil sanayimizin gelişmesi için destek sağlanmasını istiyoruz
YAPILAN HAKSIZLIK DÜZELTİLMELİDİR

Resmi Gazetede yayınlanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ın yürürlüğe konulması ile;  kararnamesi ile ilgili STK’lardan görüşler gelmeye başladı. MÜSİAD Elazığ Şubesinden sonra Kent Konseyi de bu konuda bir görüş açıkladı.  Kent Konseyi Başkanı Murat Ergen tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bu şehrin hakkını hukukunu korumak, şehrin gelişimine katkıda bulunmak, kamu-stk işbirliğini geliştirmek gibi görevlerimizin bilincinde olarak faaliyet göstermekteyiz.

Hedefimiz daha yaşanabilir bir Elazığ oluşturmak, şehrimizin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesine katkıda bulunmaktır. Resmi Gazetede yayımlanan 7 Ağustos 2019 tarih, 30855 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde  “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ın yürürlüğe konulması ile;

  1. ve 2. Bölgede Tekstil ve Deri Sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalarını 31.12.2020 tarihine kadar 3. kategoride desteklenen illere taşıyan yatırımcılar en az 100 kişi istihdam sağlanması koşulu ile sigorta primi iş veren desteği stopaj desteğinden faydalanması hususu yürürlüğe girmiştir.

Bu kararnameye göre ilimiz,  Erzincan, Sivas ve Malatya illerinin bulunduğu kategoride yer almıştır. Bu kategoride yer alan ve teşvikten en az faydalanan İlimizin Tekstil Sektöründe gelişmesi imkansız hale gelmiştir. Elazığ’ın çok büyük işletmelere sahip olan ve onbinlerce kişi istihdam eden Malatya ile aynı kategoride yer alması akıllara zarar bir durumdur.

Bunun yanında, Kahramanmaraş, Erzurum, Ordu, Mardin, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi buradan adını sayamadığım bir çok şehrin Elazığ’dan daha fazla desteklenmesi, Sigorta Primi İşveren Hissesi ve Sigorta Primi destekleri ile beraber Gelir Vergisi Stopaj Desteğinden daha fazla faydalanması, ilimizin ise bu desteklerden daha az oranda faydalanması Tekstil Sanayimizin gelişmesini imkansız hale getirmektedir.

Mevcut durumun devam etmesi halinde şehrimize yapılacak olan yatırımların başka illere kayması kaçınılmazdır.  Sayın Valimizin ve Sanayi Ticaret Odamızın çabaları ile şehrimize tekstil alanında yatırım yapan firmaların getirilme çabaları hepimizi umutlandırmışken, çıkan kararname ile bu şehrin umutları boşa çıkarılmıştır.

Önceki dönemlerde, 4. Bölge Teşviklerinden yararlanan ilimizin bir türlü 6. Bölge Teşvik kategorisine dahil edilmemesi hususunda yaşadığımız travmaları tekrar yaşamak istemiyoruz.

Elazığ Kent Konseyi olarak; Siyasilerimizin, İdari ve Mülki amirlerimizin ve sektör temsilcilerimizin bu hususu üst perdeden seslendirip, yapılan haksızlığın düzeltilmesi için gayret göstermesini bekliyoruz.

Elazığ’ımızın, özellikle Ağrı, Van, Siirt, Diyarbakır, Urfa ve Batman’ın içinde bulunduğu yatırım teşvik kategorisine alınmasını ve tekstil sanayimizin gelişmesi için destek sağlanmasını istiyoruz”denildi.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

8 AYDIR ÖDEME YAPAMIYORUZ

8 AYDIR ÖDEME YAPAMIYORUZ

Elazığın Sesi