Ana Sayfa Spor 12.05.2018 198 Görüntüleme

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

TY Elazığspor kulübü Başkanı Sedat Karataş ve Kulübün İkinci Başkanı Karahan Çelik basın toplantısı düzenleyerek, Elazığspor’da görevde bulunduğu iki yılını değerlendirdiler. Kanal Fırat Tv’yonun canlı olarak yayınladığı basın toplantısında yönetimin göreve geliş ve yaşanılan sıkıntıları bilindik ifadeleri tekrarlayan Başkan Karataş ve İkinci Başkan Karahan kamuoyunu yine hayal kırıklığına uğrattı. Hiçbir yönetimin nasip olmadığı Elazığ Belediyesinin desteklerini arkasına almasına rağmen başarısız bir dönem geçirerek aldıkları bağışları anlamsız transferlerle har vurup harman savurup, futbolcuların parasını ödemeyecek duruma getiren yönetim, beceriksizliklerini örtbas etmek için yine suçlayıcı ve itham edici sözlerle kendilerini kurtarmak istediler. Bir saate yakın süren basın açıklamasından çelişkiler içeren ifadeler ve açıklanması gereken sorular…!

ELLERİNDE BELGE VARDI AÇIKLAYAMADILAR…!

Basın toplantısında Karataş, bir işadamına yapılan haksız bir tavrın olduğunu söyleyerek, “Bunu burada söylemeyecektik. Önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklama yapabiliriz. Sırf Elazığspor’a yardım etti diye üst kurumdan hiçbir talebiniz karşılanmayacak diye o kurumdan dışarıya itilmiştir”demişti.

Hatırlanacağı üzere yine Karataş ve Karahan bir toplantısı yaparak ellerinde belge olduğunu ifade ederek aradan aylar geçmesine rağmen açıklama cesaretini gösterememişlerdi.

“100 MİLYON BORCU KİMLERE OLDUĞUNU BİLEN VAR MI?”

Tek görevlerinin 50 yıllık çınarı yere indirmemek olduğunu ifade eden Başkan Çelik, “Bu 2 yılın sonunda başardığımızı düşünüyorum. 100 milyonluk borç büyük bir borç miktarıydı. Bu kadim şehrin altından kalkamayacağı bir borç değildi. Bunu Elazığ’ın yöneticilerine anlatmaya çalıştık. Belediye Başkanı önderliğiyle o da bizim gibi düşünerek bu koca çınarın yaşatılması gerektiğini düşünerek Mücahit Yanılmaz’ın önemli destekleri oldu. Büyük aşama kaydettik. 100 milyonun üzerinde borcun son raddesine geldik. Vadelerin sonuna gelmiş borçlardan bahsediyoruz. Yerli futbolcular ve sporcu ailelerini sayarsak 90 küsur futbolcu, futbolcu ailesi, teknik direktörlere borcumuz vardı” ifadelerini kullandı.

İkinci Başkan Karahan 100 milyon borcun kimlere ne kadar olduğunu neden açıklayamıyor? Ne kadar bağış toplandı. Kimlere ne kadar ödendi bilen var mı?

“BORÇLARDAN TEMZİLENME SÜRECİ BASİT OLMAMIŞ…!”

Davalık olan borcun büyük bir bölümü temizlediklerini söyleyen Başkan Çelik, “Bu temizlenme süreci basit olmadı. Sınırlı kaynaklarla zorlu süreçle mücadele ederek bu noktaya geldik. Geldiğimiz noktada Elazığspor’un da, kulübün de beklediği sportif başarı oluyor. Bunu sporu yöneten bütün yöneticiler, bizler de bunun farkındayız. Sportif başarı spor kulübünün vazgeçilmezi fakat kalıcı sportif başarının gelmesi için olmazsa olmazlar var. Bunun başında mali disiplin geliyor. Biz çok şükür yüklü borçlara rağmen 2 yıldır Elazığspor’u en iyi şekilde temsil ederek TFF nezdinde yönettik”dedi.

Sormak lazım. Sınırlı nasıl kaynaklarla bu noktaya gelinmiş. Elazığ Belediyesinin destekleri ve imtiyazları ile ileri sürülen gelirlerle FİFA’da borçların yapılandırmasını neden bozuldu. Daha iki kalemde 45 milyon bağış alınmasına rağmen FİFA’daki dosyalar neden kapanmadı? Toplanan bağışlar nerelere harcandı? Şu anda ne kadar kulübün borcu var?

“KULÜBÜN 100 MİLYONLUK BORCU OLDUĞUNU SÖYLÜYORUZ BUNLAR 40 BİN LİRAYI SORUYOR”

Karahan Çelik, “Camiada eleştirildiğimiz noktalar oldu. Biri eline kâğıt alıyor ve sosyal medyada belge diye yayınlıyorlar. Kendilerine gazeteci diyorlar ama öyle bir şey yok sosyal medyada nasıl karalarım diyorlar. Bu bahsettiğimiz kişiler genel kurullarda seçime de girmişlerdi. Seçim bittikten sonra işbirliği yapmak gerekir ama maalesef içimizde Elazığspor için her şeyi yaparım diyenler kendi çıkarları için ilerliyor. Son zamanlarda böyle bir kişi sosyal medyada bir bağış listesi yayınlamış. Kulübün 40 bin lira aldığını ve nereye gittiğini soruyor. Biz bu kulübün 100 milyonluk borcu olduğunu söylüyoruz. Bunlar 40 bin lirayı soruyor. Biz bir sürü liste kapattık. Biz ilimizin yöneticilerine, belediye meclis üyelerine, liste dağıtıyoruz ve yapma sebebimiz Elazığspor’a kimlerin yardım yaptığını bilmeleri. Medyaya vermeme sebebimiz bağış yapanların yapılan bağışın bilinmemesini istemesi. Ama biz il yöneticilerine dağıtıyoruz. O bağış listesi eski ve eksik bir bağış listesi ve deniyor ki bu bağış nereye gitti. Bunu yapan kişi geçmişte yönetime talip olan bir kişi. Ne acı ki matematik hesabı bile yapamayan biri yönetime takip olmuştu” ifade etmişti.

Yönetimin neden başarısız olduğunu bir haberi bile doğru okumayan Karahan’a sormak lazım. Biz 40 bin değil, 45 milyonun hesabını sorduk. İki kalemde alınan 45 milyon bağışta FİFA’nın dosyalarının neden kapanmadığını öğrenmek istedik. İş adamlarından belgeleri açıklarken yönetimden bir akıllı  Word dosyasında bağış listesi hazırlamış demişti. Word’ten mi o listenin biz mi hazırlandığını yoksa yönetim tarafından mı? Sunulduğu ortaya yine kendileri ispatlamış oldu. Biz yönetime talip olduk. Görev verilseydi. Bu kadar desteği almasına rağmen ağlayan bir yönetim olmayacaktık.

“ELAZIĞSPOR’UN ÖNÜNÜ NASIL AÇMIŞLAR?

Elazığspor’un emin adımlarla ilerlemesi için önünü açtık diyen Çelik, “Geldiğimiz noktada Elazığspor’un borçlarını yüzde 80 oranında azalttık ancak henüz bitmedi. Borcumuzu önümüzdeki mali kurulda söyleyeceğiz. Bu rakamları açıklamak mali kurulda yapılacak işlem olacağı için açıklamayacağım. Kamuoyunu yanıltmak istemiyorum.  Mali genel kurulla beraber olağanüstü seçim kararı aldık. Burada Elazığspor’un önünü açmak. Elazığspor’un emin adımlarla ilerlemesi için önünü açtık. İnsanı güldürmeyin. Mali kongreye sayılı günler var. Bu borçlar mali kongrede açılırmış? Çocuk mu kandırıyorlar. Borç ödemişler. Bırakın yabancı futbolcuları, yerli futbolcuların dahi parasını ödeyemeyen ve FİFA’dan 14 futbolcunun disiplin kuruluna başvurduğu bir tabloda borç ödemişler. Adına da Elazığsporun önünü açacaklarmış…! O zaman neden Kongre kararı aldınız?   

“3 AYDIR BU KULÜBÜN ELEKTRİKLERİ KESİK AMA KİMSE KENDİSİNE DERT EDİNMEDİ”

Başkan Karataş, “Ankara belediyesine bağlı şirketlerin Elazığ’da sosyal medyada tüm taraftarlarımız gördü. Bizler maalesef belediyemiz dışında yardım alamadık. Sondan bir hafta önceye kadar şansımızı taşıdık. 3 aydır bu kulübün elektrikleri kesik ama kimse kendisine dert edinmedi. Bizler yönetim kurulumuzla kan kusup kızılcık şerbeti içtik” dedik.

Sormak lazım…Kulübün elektrik parası ödemek için gönderilen ilk etapta 150 bin daha sonra 500 bin Tl neden Tedaş’a neden yatırılmadı?  Elektrik borcu bahane edilerek Elazığspor üzerinden siyasi baskıyı kimin için oluşturuyorlar. Onu neden açıklamıyorlar.

“YİNE AYNI TERANE”

Karataş, bir işadamına yapılan haksız bir tavrın olduğunu söyleyerek, “Bunu burada söylemeyecektik. Önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklama yapabiliriz. Sırf Elazığspor’a yardım etti diye üst kurumdan hiçbir talebiniz karşılanmayacak diye o kurumdan dışarıya itilmiştir. Herkesin tanıdığı bir işadamı. Vali Bey ilgileneceğini söyledi. Bu konuları mutlak açığa kavuşturacağız. Söylememizin sebebi korkudan değil, Elazığspor’un menfaatleri için Allah’tan başka korkumuz yok. Makamımızı, mevkimizi Elazığspor için feda ettik. Oturduğumuz evi de Elazığspor için ipotek ettik. Yeri geldiği zaman bu şehre ihanet edenleri ifşa edeceğime söz verdim. Yeni bir takım kurulması yeni yönetimin oluşması lazım. Allahtan başka korkumuz yok fakat ne söylemiyorsak Elazığspor’un menfaati için. İleride söyleyemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Zorluklar yaşadık” dedi.

Şimdi sormak lazım…Hani daha öncede ellerinde belge vardı. Açıklayacaklardı. Yine blöf çektiler. Ya tutarsa…!

Elazığsporun bu çelişkili açıklamaları kamuoyunu tatmin etmezken bir hatırlatmayı da yapmadan geçmeyelim. Bizi küçük gören ve gazeteci olmadığımızı ifade eden bu yönetim bizi dikkate almamasın rağmen basın toplantısının 20 dakikasını, bize ayırması ne kadar büyük gazeteci olduğumuzun teyididir. Bu arada Elazığspor yönetiminin gazeteci olarak kabul ettiği kriter belli oldu. Kendisini eleştirenler değil, kendilerini pohpohlayan ve gerçekleri yazamayan gazeteci tipleri olduğu da ortaya çıktı.

 

Yorumlar

Elazığın Sesi