Ana Sayfa Siyaset 9 Nisan 2018

RUHSATSIZ İNŞAATI DURDURAMADILAR

Başkan talimat verdi. Durması yerine inşaat hız kazandı. Bari ruhsatsız binasının kurdelasını da keseydiniz. Büro yapılırsa ruhsat vermeyeceğim dediniz. Hadi bakalım nasıl vermiyorsun görelim.
RUHSATSIZ İNŞAATI DURDURAMADILAR

Elazığ Belediyesi Nisan ayı Meclis toplantısında Belediyenin 2017 yılı faaliyet raporu görüşmelerinde Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclis üyesi Behçet Susmaz, görüşmelerde İmar konusundan bahsedilmemesini eleştirdi. Susmaz, İmar Revizyonunda yaşanan aksaklıkların giderilmesi için İmar Komisyonundaki arkadaşlarla bazı maddelerin düzeltilmesi için mutabakata varılmasına arağmen bu toplantıya getirilmemesine dikkat çekerek sorunun acilen çözümlenmesi gerektiğini söyledi. Susmaz, eleştirilere yönelik yaptığı konuşmadan şunları dile getirdi.

İŞLER DURMASIN DİYE DESTEK VERDİK

“Arkadaşlarımız 2017 yılı faaliyet raporundan bahsederken bir şeyden hiç bahsedilmedi. İmar konusu bir türlü gündeme taşınmadı. İmar planı 2016 yılında tasdik oldu. Ama imar planının çalışmaları ve faaliyetleri  hala daha devam ediyor. İmar planı ilk gündeme geldiğinde biz o zaman işler aksamasın vatandaşlarımız sıkıntıya düşmesin inşaatları durmasın diye komisyondaki arkadaşlarla beraber görüştük. Bizim endişelerimizin olduğunu söyledik. Dediler ki; MHP grubu olarak imar planına evet oyu verin. İleride sıkıntılarımızı problemlerimizi giderecek tedbirler alacağız. Mecliste görüşürüz. Varsa bunları düzeltiriz. Bizde samimiyetle inandık. İmar planını MHP grubu olarak arkadaşlarımızın ortak desteği ile oy birliği ile kabul ettik. İmar yasası kabul ettikten sonra hemen akabinde bazı konuları gündeme taşıdık” dedi.

TİP1 A VE TİP1 B’LERDE SORUNLAR VAR

MHP grubu olarak İtirazlarını yaptıklarını ifade eden Susmaz, ” Kaldırılan yeşil alanlar, kaldırılan bölge otoparkları, imarda sokakların çok dar olması, 8 metrelik sokaklarda 12-15 katlık binaların yapılması, TİP1 A ve TİP1B’lerin  Elazığ’da yapılaşma ve gerçekleşme şansının olmadığını yapılaşmasının olması halinde çok büyük sıkıntıların olacağını, bilhassa TİP1 B ‘lerde parsel alanının tümünü kullanıyor vatandaş. Bodrum katta zemin katta zemin düzeliyor. Peki, katta parsel alanın tümünü kullanıyor. Ondan sonra konut kısmına geçildiği zaman konut bölümünde binayı içeri çekiyor. 6 metreden dar olan sokak altı metreden sonra genişliyor. Bunun sıkıntılı olduğunu ileride bizi çok kötü manzaralarla karşı karşıya bırakacağını şehrin güzelliğini bozacağını bu güzellik değil yanlışlık olduğunu ifade etmeye çalıştık. Plan notlarındaki hataları ve eksiklikleri gündeme taşıdık. Ama maalesef bu iddialarımız bu düşüncelerimizi pek rağbet görmedi. Arkadaşlarımız bizim tekliflerimizi ret ettiler” ifadesini kullandı

CINBIZLA HATA ARAMIYRUZ

Muhalefet olarak bize teşekkür edilmesi gerekirken Başkan bize cınbızla hata arıyorsunuz denildiğini vurgulayan MHP Belediye Meclis üyesi Susmaz; ”Çok enteresan Vilayet binasının karşısındaki  bölge otoparkı iptal edildiği zaman ben bunu iptal ediyorsunuz ama onun yerine otopark koydunuz mu? Vilayetin altına beş yüz araçlık otopark yapılıyor dediler. Bölge otoparkları ücretsiz otoparklardır. Vilayetin altındaki otopark ticari olarak kiraya verildi. Paralı otopark oldu. Orası bölge otoparkın yerine kaim olabilir mi? Zaten dava konusu oldu. Mahkeme iptal etti.  Rızaiye Mahallesindeki bölge otoparkı gibi devam edildi. Başkan bölge otoparklarını istimlak edilmemi ve parası verilmemişti. Ama vilayetin karşısındaki bölge otoparkının dörtte üçünün bedeli ödenmişti. Rızaiye Mahallesindeki otoparkın hepsi istimlak edilmişti. Bunlara itiraz ettik. Kabul görmedi. TİP 1 A bölümü elazığın merkezinde genellikle yapılaşma TİP 1 A da blok nizam ada bazında yapılacak bir örnek gösterebilir misiniz.  Gösteremezsiniz çünkü gerçekleşmesi mümkün değil. İki yıldır söylüyoruz. Üç yüz tane vatandaş bir araya gelerek bina yapamaz. Nail bey ve Kültür mahallesi proje gerçekleştiğinde ne olacak biliyor musunuz. Bütün binaların altı dükkân olacak. Kim, o dükkanları alacak, kullanacak. TİP 1 B’ler bodrum, zemin, zeminin üstü. Yunus Emre bulvarında gidin. Binalara bakın. Bütün parsel alanını kullanıyorsunuz. Konut alanına geldiğinizde geri çekiyorsunuz. Diyorsunuz ki, biz caddeyi genişlettik. Cadde genişlemiyor. Genişlettiğiniz yer insanların kullandığı alan değil. Arkadaşlar bir karar aldı. Yanlışın neresinden dönülse kardır diye düşündük. Biz bu çirkinlikler ortadan kalksın dedik. Anlaştığımız bu konu imar komisyonu tarafından bu toplantıyı getirilmedi. Bizim getirdiğimiz teklifi ret ediyorsunuz. Siz getirin, biz kabul edelim dedik. Bu konunun bir an önce çözülmesini teklif ediyorum” şeklinde konuştu.

KAÇAK BİNANIN KURDELİSİNİ DE KESİN

Biz burada bir şeyi beraber yaşadık. Yeni caminin altında Sabuncu benzinliğini örnek gösteren Susmaz; “Bir bina yapıldı. O bina beş kattan yedi kata çıkarıldı. Biz buna karşı çıktık. Başkan ve İmar komisyonunda arkadaşlar dediler ki otopark olacak. Otopark olduğu için biz yedi katı veriyoruz. Yoksa vermeyiz. Otoparka da ihtiyaç var. Bölge otoparklarını iptal ediyorsunuz. Sonra otopark ihtiyacı var diye beş katı yedi kata çıkarıyorsunuz. Ticarettir burası otopark yapmayabilir diye uyardık. Başkanda o zaman otopark dışında bir şey yapılırsa ruhsat vermeyeceğim dedi. Otopark dışında büro yapıldı orası ruhsat vermeyecek misiniz?  Sözünüzde durun Başkan. Vermeyecekseniz vermeyin bakalım nasıl vermeyeceksiniz. Hiç kimse oraya müdahale etti mi? Oraya neden büro yapıyorsunuz? diye sordu mu. Bir kaçak inşaat yapılıyor. Ruhsatsız inşaat yapılmış. Arkadaşlarımız bu konu ile ilgili olarak Başkanla bir görüşme yapmışlar. Başkan itiraz ediyor. Telefonla talimat veriyor. Ancak aradan bir ay geçtiğinde inşaat hızla devam ediyor. Başkanı tekrar aradık. Talimat verdiniz. Bu kaçak inşaat hızla devam ediyor. Sizin yıkın demenizden sonra inşaat hız kazandı. Sanki bir an önce yapın demişsiniz gibi. Ben gerekeni yapacağım dedi. Ne oldu biliyor musunuz. Başkan yardımcısının imzası ile yıkın kararı gitmiş. Ceza ve mühürlenmiş. Bu gün orası açıldı. Havai fişekler atıldı. Keşke Belediyenin bir yetkilisi de gidip kurdeleyi kesseydi daha iyi olurdu” dedi.

 

Yorumlar

Elazığın Sesi