Ana Sayfa Ekonomi-STK 30 Mayıs 2017

PTT NELER PLANLANIYOR

PTT Genel Müdürlüğü tarafından getirilmesi düşünen yeni uygulama sendika temsilcileri ile kurum yetkilileri arısında farklı yorumlara neden oldu. Sendika temsilcileri yeni uygulama ile İlimizin kayıplar yaşayacağını ileri sürerken, PTT yetkilileri ise herhangi bir değişikliğin olmayacağını savunuyor
PTT NELER PLANLANIYOR

PTT, Türkiye genelinde yeni bir uygulamayı hayata geçirmeyi hedefliyor. Uygulama çerçevesinde metropol iller A sınıfı, daha küçük ama büyükşehir olmuş iller B sınıfı ve geriye kalan İller ise C sınıfı olarak ayrılıyor. İlimizin ise Tunceli, Bingöl, Hakkari, Şırnak ve Sivas gibi iller ile C sınıfında yer alacak. Malatya, Şanlıurfa, Mardin, Kahramanmaraş gibi iller ise büyükşehir oldukları için B sınıfında yer alacak. Bu durum sendikalar tarafından tepki ile karşılanırken, PTT yetkileri ise değişen bir şey olmayacağını belirterek uygulamanın da daha taslak aşamasında olduğunu söylüyor. Yaşanan bu statü karmaşası iki taraftan farklı yorumlara neden oluyor.

‘SADECE ELAZIĞ VE SİVAS MAĞDUR OLACAK’

Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız sendika temsilcileri yeni uygulama ile Elazığ’ın statüsünün düşürüleceğini iddia ediyor. Sendika temsilcileri bu iddiaları şöyle dile getirdi: “İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük iller A kategorisinde, büyükşehir statüsünde olan iller B kategorisinde, diğer iller ise C kategorisinde yer alacak. Bu yeni durumla birlikte şu an koordinatör il olmayıp, büyükşehir olan Malatya, Şanlıurfa, Mardin, Muğla, K.Maraş, Ordu vs. gibi iller sınıf atlayarak B grubuna yükselirken, sadece Elazığ ve Sivas illeri büyükşehir olmadığı için sınıf düşürülerek Hakkâri, Şırnak, Tunceli vs. gibi illerle aynı kategoriye C sınıfına düşürülecektir. Kısaca bu yeni durumdan birçok il memnuniyet yaşarken Türkiye genelinde sadece Elazığ ve Sivas illeri mağduriyet yaşayacaktır. Bu durumla birlikte İlimizde PTT’ye bağlı birçok birim ya birleşecek ya da kapanacaktır. Bizler Elazığ’ın coğrafi konumu itibariyle PTT için lojistik bir üs olmasının mücadelesini verirken gelinen bu nokta bizleri derinden üzmüştür. Konuyu Elazığ sivil toplum kuruluş liderlerinin de bilmesi ve gündemde tutması bizim elimizi güçlendirecektir.”

‘PERSONEL SAYIMIZ YARI YARIYA DÜŞTÜ’

Türk Haber-Sen Elazığ Şube Başkanı Mithat Uzun ise konuya ilişkin şunları söyledi: “Kurumumuz her geçen gün küçülmektedir. Kurumun küçülmesinin gerekçesi de siyasilerin konuya ilişkin serbest tavırlarıdır. Daha önceden kurumda 400 personel istihdam edilirken bugün 200 personel istihdam edilmektedir. Biz Genel Müdürlüğe İlimize ilk olarak 15 tane taşeron eleman vermelerini rica ettik. Tabi bu taşeron elemanlarda İlimizin gençlerinden olacaktı. Diyarbakırlı bir başmüdür, bizim bu teklifimizi kabul etmeyerek, ‘olmaz’ dedi. Bu da tabi sahipsizlikten kaynaklandı. Tabi personel sayısının azalmasıyla birlikte vatandaşa hizmette yavaşlamaya ve duraksamaya başladı. Posta gönderileri artık sağlıklı ulaşmıyor. Gişelerde hizmet sağlıklı yürümüyor. Bunlarında en önemli nedeni personel eksikliğidir. İlin siyasi yetkililerine konuyu aktardık ama ‘tamam’ dediler sonrasında öylece kaldı.”

‘HERHANGİ BİR KAYIP YOK’

Yine konuya ilişkin görüştüğümüz PTT yetkilileri ise İlimizdeki PTT Başmüdürlüğünün daha önce de bir statüsünün olmadığını belirterek şunları kaydetti: “Daha önce böyle bir statü yoktu. Bütün illerde başmüdürlükler var zaten. Hepimiz Genel Müdürlüğe bağlıyız. Şimdi yeni bir çalışma var ancak taslak bir çalışma. Ancak şunu belirtmek isterim. Diğer iller zaten bize bağlı değildi. Onların bize ya da bizim onlara talimat verme yetkisi yok. O illerde bulunmayan uzmanların bizim tarafımızdan gönderilmesi söz konusuydu. Yani o illerde olmayan uzman kadroları bizde vardı. Sendikaların korkusu da bu sanırım. Bu kadroların Malatya’ya gitmesi durumu olabilir belki. Yani tayin durumundan dolayı sendikalar endişe içindeler.”

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi