Ana Sayfa Ekonomi-STK 26 Şubat 2018

PROF.DR. ÇOBAN “KARARI HALK VERSİN”

Elazığ Emniyet Müdürlüğünün eski yerinin ihaleye çıkarılması tepki ile karşılanıyor. Türk Ocakları Elazığ Şube Başkanı Dr. Bulut, Elazığ’ın tarih boyu özdeşleştiği vatanseverlik duruşuna uygun olarak “MİLLİ BİRLİK PARKI” veya bu muhtevada bir alan olarak değerlendirilmesi gerektiğini onlarca STK ile birlikte haykırmıştık. Fakat gelin görün ki çıkar, menfaat ve para hırsıyla hareket eden insan yığınları bu talebimizi görmezden gelmiş bugün itibariyle O alan konut ve ticari alan olarak değerlendirilmek üzere satışa çıkarılmıştır açıklamasından sonra bir tepkide Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban’dan geldi.
PROF.DR. ÇOBAN “KARARI HALK VERSİN”

Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne 8 Ağustos 2016 tarihinde yönelik yapılan bombalı saldırı sonucunda Emniyet Müdürlüğü binası kullanılamaz hale gelmişti. Bunun üzerine Elazığ Emniyet Müdürlüğü FETÖ’den devlete kalan bir okula taşınmış, patlamada zarar gören eski emniyet müdürlüğü binası da yıkılmıştı. Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne TOKİ tarafından yapılan yeni binanın giderlerini karşılamak için TOKİ Çaydaçıra Kavşağı Üzerindeki Elazığ Emniyet Müdürlüğü eski hizmet binasının bulunduğu arsayı ikinci kez satışa çıkardı.

Satışa çıkarılan arsa konusunda tepkiler artmaya başladı. STK’lar arsanın şehit olanların anısına bir park yapılması düşüncesi yoğunluk taşırken alanın TOKİ tarafından AVM ve bina yapılması tepkilerin artmasına neden oldu. Türk Ocakları Elazığ Şube Başkanı Dr. Bilal Bulut’un tepkisinden sonra Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban da tepki göstererek, “Bu alanın nasıl değerlendirileceğine TOKİ değil, Elazığ halkı karar vermelidir” dedi.

Tarih boyunca taşıdığı ruh ve milli duruşa ihanet olacağını ifade eden Prof. Dr. Çoban “Elazığ Emniyet Müdürlüğünün eski yerinin ranta kurban edilmemesinin Elazığ halkı tarafından kabul edilecek bir durum değildir. Menfur saldırı sonrası Hazar Stratejik Araştırmalar merkezi olarak bu alanla ilgili proje hazırlamış ve bunu kamuoyu ile paylaşarak Sayın Valimize takdim etmiştik. Projemizde bu alanın şehrin merkezi olarak 5 bin kişilik bir cami, kongre merkezi ve kent meydanı şeklinde düzenlenmesini kapsamaktaydı. Şehit ve yaralılarımızın olduğu bu saldırı basite alınacak bir terör olayından çok, Elazığ’ın tarih boyunca durduğu milli duruş ve vatanperver algısına yönelik sinsi bir gaye taşımaktadır. İşte bu nedenle bu alanın üzerinde yapılacak her türlü ticari faaliyet ve eğlence merkezleri bu şehrin insanının tarih boyunca taşıdığı ruh ve milli duruşa ihanet olacaktır. Bu şehrin geleceği ile ilgili bir karar alınacak ise bu halkın ortak kararı ile olmalıdır” dedi.

Bu tepkilerden sonra gözler STK’ların üst çatısı olan Elazığ STK Platformuna ve siyasi partilere  çevrildi. Onların konu ile ilgili görüşleri merak edilmeye başlandı.

KAYNAK:elazigsonhaber.com

Yorumlar

Elazığın Sesi