Ana Sayfa Sağlık - Yaşam 9 Mayıs 2018

PROF.DR ATMACA’NIN BAŞARISI

Dünya tıbbının önümüzdeki 30 yıl boyunca kullanacağı tanı kılavuzunda Türk bilim adamının imzası…
PROF.DR ATMACA’NIN BAŞARISI

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murad Atmaca, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) dünya tıbbının önümüzdeki 30 yıl boyunca kullanacağı Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması (ICD-11) tanı kılavuzu için tanı kriterlerini belirleyen ekipteki çalışmalarını tamamlayarak böyle bir ekipte yer alan sayılı bilim adamları arasında yer aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Murad Atmaca, WHO tarafından bu ay içinde yayınlanacak ve hastalık tanı kriterlerini belirleyen Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırması (ICD)” tanı kılavuzunun 11. versiyonunda (ICD-11) “Obsessive-Compulsive Disorder and Related Disorders” başlıklı temel tanı grubunun tanı ölçütlerini düzenleyecek olan en üst kurula dünyadan davet edilen ve bu göreve atanan toplam 10 kişiden biri olduğunu vurgulayarak “Dünya Sağlık Örgütü’nün, 2018 Mayısında hastalıkların tanı ölçütlerini düzenleyen yeni bir kılavuzu çıkıyor. Bu kılavuz ICD-11. Tıbbın tüm alanlarındaki hastalıkların tanı ölçütleri yeniden gözden geçirildi ve yaklaşık 30 yıl boyunca bu ölçütler kullanılacak. Dünya Sağlık Örgütü de beni psikiyatrinin yeni bir temel tanı başlığı olan “Obsessive-Compulsive Disorder and Related Disorders” konusunda tanı ölçütlerini belirleyecek üst kurula seçmişti. On kişilik bir ekiple 2013 yılında başlayan çalışmalar sona erdi, ölçütler Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edildi” dedi. Berlin’de WHO tarafından bir teşekkür yemeği organize edildi ve çalışmaların tamamlandığına dair teşekkür mektubunu aldığını belirten Prof. Dr Atmaca “Bu vesileyle Ülkemizin ve Fırat Üniversitemizin bayrağını orada dalgalandırmak bizim için bir onurdur. Yine bu vesileyle, bu başarıyı hepsini ayrı birer hazine olarak gördüğüm hastalarıma ve kliniğimizin değerli çalışanlarına ithaf ediyorum” şeklinde konuştu

Murad ATMACA kimdir?

1971 yılında K. Maraş’ta doğdu. Üniversite öğrenimini Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1994’te tamamladı. 1999 yılında psikiyatri uzmanı oldu. 2004 yılında doçent ve 2009 yılında profesör ünvanını aldı. Halen Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında görev yapan Dr. Murad ATMACA, Türkiye Psikiyatri Derneği Elazığ Şube Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapmaktadır. 2018 yılında çıkacak olan “Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırması (ICD)” tanı kılavuzunun 11. versiyonunda (ICD-11) “Obsessive-Compulsive Disorder and Related Disorders” başlıklı temel tanı grubunun tanı ölçütlerini düzenleyecek olan en üst kurula dünyadan davet edilen ve bu göreve atanan toplam 10 kişiden biri olmuştur ve çalışmalarını tamamlamıştır. Web of Science (bilimsel çalışmaların yer aldığı veri tabanı) verilerine dayanarak Türk tıbbına ait 2013 Mayıs başına kadar olan 50 yıllık tarama sonucu dünya tıbbında da en kaliteli yayın ölçütü olan ≥72 atıf alan yayınlarda (h indeksine göre dünya literatüründe de en üst düzey yayın kabul edilmesini sağlayan eşik değer) başyazar olarak ikinin üstünde üst düzey makaleye sahip tıp bilim adamlarının değerlendirildiği geniş tıp literatür analizinde Prof. Dr. Murad ATMACA listeye girebilen ve aralarında bir kısmının şu an yaşamını kaybettiği çok değerli bilim adamlarının da yer aldığı 28 kişilik listeye girmeyi başarmıştır. Beck Institute’den aldığı eğitim sonrası “American

Academy of Cognitive Therapy” tarafından Bilişsel Davranışçı Terapist olarak diplomalandırılan ve mezuniyet sonrası Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi veren sınırlı psikiyatri akademisyeninden biridir.

130’u uluslararası indekslere giren 300’ün üstünde bilimsel makale ve yazısı bulunmaktadır. Evli ve 1 çocuk babasıdır. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilmektedir.

 

Yorumlar

Elazığın Sesi