Ana Sayfa Ekonomi-STK 4 Ocak 2019

POŞET UYGULAMASINA TEPKİLER ARTMAYA BAŞLADI

1 Ocak itibariyle 25 kuruş ücret karşılığında satılmaya başlandı. Yapılan bu uygulamaya Türkiye’nin dört bir tarafından tepkiler gelmeye devam ederken bir tepkide Elazığ Karakoçan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Tahsin Aydın'dan geldi
POŞET UYGULAMASINA TEPKİLER ARTMAYA BAŞLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı karar kapsamında alışverişlerde manav, şarküteri ve ekmek reyonları dışındaki plastik poşetler, 1 Ocak itibariyle 25 kuruş ücret karşılığında satılmaya başlandı. Yapılan bu uygulamaya Türkiye’nin dört bir tarafından tepkiler gelmeye devam ederken bir tepkide Elazığ Karakoçan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Tahsin Aydından geldi.  Karakoçan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Tahsin  Aydın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Anayasanın maddesinde: Hükümet esnafı koruyup kollamakla yükümlüdür deniliyor. Kim esnafı korumuş, kim küçük esnafa nefes aldırmış, kim küçük esnaf ve sanatkarı düşünmüş, kim esnafa neyi danışmış ve kim kaybetmiş de, biz bulalım” ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.

“YETER ARTIK SON NEFESİMİZ DE TÜKENDİ”

Aydın, açıklamasının devamında,  “Elektriği özelleştirmeyin dedik para etmedi, doğalgazı özelleştirmeyin dedik tutmadı, Telekom’u özelleştirmeyin dedik kimse duymadı. Ve özelleşen hiç bir kurum da burnundan kıl aldırmadıkları gibi vatandaşın cebini, cüzdanını da kasıp kavuruyorlar.

Kimi kime şikayet edelim, sesimizi kim duyacak onu da bilmiyoruz. Sözümüz kabul edilir veya edilme. Ülkemizde bürokratik oligarşi var oldukça öz eleştiriler de, surat asmak da, sesini yükseltmek de demokratik bir şekilde devam edecektir, kimse hiç gocunmasın. Eğer söyleniyorsak derdimizdendir, kimse durduk yerde keyfi olarak avazı çıktığı kadar bağırmaz.
Gelelim şu asgari ücrete ve sigorta primlerine. Asgari ücret net 2020 TL. En düşük esnaf bağ-kur primi 750.00 TL. Bunlara ek olarak çevre temizlik vergisi, tabela vergisi, Esnafın yıllık vergisi, muhasebe ücreti ve daha neler. Son üç yılda SSK ve BAĞ-KUR primlerine yapılan zam oranı ½50 nin üzerindedir, istemiyoruz karşılıklı verilen asgari ücrete ihtiyaç yoktur, geri alın yarısını geri alın ama esnafımın primine zeval getirmeyin ki size dua edelim” dedi.

“ÖYLE ANKARA DA OTURARAK 81 MİLYON İNSAN İDARE EDİLEMEZ”

Diğer maliyetlerle beraber hesaplandığında kırsal kesimde ki küçük bir esnafın dükkanındaki sermayeye denk gelmekte olduğunu dile getiren Başkan Aydın, “Öyle Ankara’da oturarak 81 milyon insan idare edilemez, buyurun gelin küçük esnaf ve sanatkarın içinde olduğu zorlukları görün, buralar ne Kızılaydır, ne de Taksimdir.  Esnaf evine bir ekmeği nasıl götürüyor görün. Tüm bunlar yetmez gibi AVM’leri esnafın başına bela ettiniz. Hele şu poşetlerin 25 krş olmasında neyin nesi küçük yerleşim birimlerinde hangi esnaf poşet parasına tenezzül eder, para istemekten yüzü kızarır” diye konuştu.

“HAKKIMIZI HELAL ETMEYİZ BİLESİNİZ”

Bu işin BİM, A101, ŞOK, MİSAŞ, AFRA gibi yerlere yaradığını dile getiren Karakoçan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Tahsin Aydın, “Vatandaş hem poşete para verecek hem de AVM’ lerin reklamını yapacak öylemi. Öyleyse yaşasın pazar çantası, yaşasın file, yaşasın reklamsız atlet poşet. Naçizane diyorum ki kendinizi bizim yerimize koyun empati yapın. Bana ne, Bize ne derseniz hakkımızı helal etmeyiz bilesiniz”dedi.

Yorumlar

Elazığın Sesi