Ana Sayfa Sağlık - Yaşam 7 Nisan 2018

MADENLİLER SORUNLARA SAHİP ÇIKSIN

Bakır Maden Birlik Platformunun ilçede yaptığı basın açıklamasında ortak görüş, halkın soruna duyarsızlığı ve vatandaşların mağdur edilmeden soruna yetkililerin ilgi göstermeleri istendi.
MADENLİLER SORUNLARA SAHİP ÇIKSIN

Maden İlçesinde yaşanan heyelan nedeniyle vatandaşların tedirginliği devam ederken Bakır Maden Birlik Platformu sorununu bir kez daha gündemde tutmak için İlçede basın açıklaması yaptı. Madenlilerin sorunlarına sahip çıkmakta yetersiz kaldıklarını ifade eden Bakır Maden Birlik Platform  Başkanı Saime Sertkaya İlçedeki sorunu gündemde tutmak, unutturmamak için buradayız dedi.

Maden de basın açıklamasına katılan platform ve Siyasi Parti İlçe Başkanları konu ile ilgili olarak şunları söylediler

Bakır Maden Birlik Platformu Başkanı Saime Sertkaya; “Platform üyesi arkadaşlarımızla burada bulunmamızın nedeni çok net bir şekilde ortadadır. İlçemizin üstüne bir karabulut gibi çöken fabrikanın uygunsuz bir şekilde onları deyimiyle passa, bizim deyimimizle hafriyatın ilçemiz üzerinde yarattığı çok büyük mağduriyeti tekrar gündeme taşımak. Sonuca ulaşana kadar unutturmamaktır.  Bu işin takipçisi olduğumuzu belirtmek adına bugün buradayız. İlçe sakinlerinin bu konuya duyarsızlığı, bizler madenli olup da farklı illerde yaşayan insanlar olarak bugün buradaysak burada yaşayan insanların sorunlara duyarsız kalmasına utanıyorum” dedi.

Lütfüye Gürgün Platform üyesi; “Tek amacımız maden. Madeni yaşatmak, madenin tarihin korumak. Ne yazık ki doğal olmayan bir heyelanla karşı karşıyayız. Maden ikiye bölündü A bölgesi B bölgesi. Çok hasarlı bölge az hasarlı bölge deniliyor. Ne yazık ki çıkan raporlar biri birini tutmuyor. Kesin bir rapor elimizde yok. İnsanlara önlerine konulan bir kağıda imza atın deniliyor. İnsanlar çıkartılsın deniliyor. İnsanlar nereye çıkartılacak. Yer yok. Belirlenen bir bölge yok. Sadece çıkın diyorlar. Bunun en kısa zamanda bir çözüme kavuşmasını istiyoruz. Madeni çok seviyoruz” şeklinde konuştu.

Mehmet Deprem Ak Parti Maden İlçe Başkanı; “Bu arkadaşlarımız farklı illerden gelmiş sorunu gündemde tutmak istiyorlar. Ancak madenli sorununa sahip çıkmıyor. Madende en çok şikayetçi olduğum husus birlik beraberlik olmamasıdır. Gelen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Burhan Baysal Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı; “Burada büyüklerimize sesimi duyurmak istiyorum. Madenin elinden tutup da devletin imkanı var. Madeni kaybetmemi imkanını yaratmalarını istiyorum. Büyüklerimizin soruna ciddi bir şekilde ilgilenmelerini istiyorum” talebinde bulundu

Ümit Çiftçi Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı; “Bu bir doğal heyelan değildir. Milletimiz göçe zorlanıyor. Madende vatandaş ikiye bölünmüş durumdadır. A gurubu B gurubu olarak. Heyelan bir rant kavgasıdır”dedi.

Süleyman Deniz Seyrek Bakır Maden Birlik Platformu Kurucu üyesi;

“Bu gün biz buraya neden geldik. Burada bu sorununu soğutmamak. İlçede yaşayan vatandaşların söz sahibi olduğu doğrudur. İlgisiz kalanlarda madende yaşayanlardır. Platform olarak ilçenin taşınmasından yana değiliz. Şu anda vatandaşlarımıza imza konusu gündemdedir. Platform olarak vatandaşların önüne konulan evrakı imzalanmaması yönünde fikir iletiyor. Bazı kesimlerde imzalanması yönünde fikirlerini belirtiyorlar. Kararı verecek olan madenlilerdir. Tarihimiz var. Kültürümüz var. Tarihi eserlerimiz restorasyon yapılıyor. Bunların madene yararı var mıdır. Yok mudur.  O tartışılır. Madenli kendi sorununa duyarsız kalması ile bu yapıların onarılması maden açısında bir anlam ifade etmeyecektir. Madenli kendi meselesine sahip çıkmadıkça gelişmesi yönünde taleplerini beklememesi lazım. Kimse dışardan gelipte madenin gelişmesi için çaba göstermez. Önemli olan ateşin içimizde yanmasıdır. Ateş içimizde yanmıyorsa dışarda volkan patlasın bir işe yaramaz. Benim istediğim madenin kalması ve madenin kültüreli sosyal ve ekonomik anlamda bir yerlere gelmesidir” dedi.

Camikebir Mahallesi Muhtarı Mehmet Deniz;” Buraya ilk hafriyatı döktükleri zaman 2015 yılının onuncu Ekim ayında gerekli yetkili mercilere dilekçeleri verdim. Kimse ilgilenmedi. Bu müracaatımdan sonra birkaç kez işletme ile görüştüm. Uyarmama rağmen işletme bizim zemin sağlamdır ifadelerini kullandılar. Biz yine ilgili bakanlıklara yazılar yazdık. Onlarda afet olarak değerlendirdiler. Fabrikadan kaynaklanan bir afettir. Sorun İşletme kaynaklanmasına rağmen işletme konuyla hiç ilgilenmemektedir” şeklinde konuştu.

 

 

Yorumlar

Elazığın Sesi