Ana Sayfa Siyaset 11 Nisan 2019

MADEN’DE YAŞAYANIN CAN GÜVENLİĞİ YOK

Bir dernek kurulduğu zaman, o dernek hizmet odaklı olması lazım. Bir yere hizmet götürmek istiyorsanız bir koltuğunuzun olmasına gerek yok ve ya güçlü insanların sizin arkasında olmasına gerek yok. Eğer siz isterseniz yaparsınız
MADEN’DE YAŞAYANIN CAN GÜVENLİĞİ YOK

Bakır Madenliler Kadın Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Lütfiye Gürgün, Elazığınsesi WEB TV’de katıldığı programda Maden ilçesinin sorunlarının hala devam ettiğini söyledi.

“BİZİM İNSANLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ YOK.”

Maden ilçesinde yaşayan insanların can güvenliği olmadığını belirten Gürgün,” Bizim insanlarımızın can güvenliği yok. Deprem oldu hafif bir sallandık, insanlar evlerine giremediler. İşte benim orada yaşayan insanım, o korku ve endişeyi her zaman yaşıyor. O hafriyatın aşağı doğru kayması ile birlikte, Maden’in yarısından çoğu gidiyor. Dicle nehri kapanıyor, karayolunun tamamen kapanma süreci var. Benim orada yaşayan insanım çok değerli biz bu sıkıntılar ile yola çıktık. Buraya gelen öğretmenlerimiz Maden’de 2-3 ay görev yapıyor, ardından bırakıyor. Benim öğrencim 1 yılda 3-4 öğretmen değişiyor. Bugün toplumun temel taşıdır eğitim. Öğretmenin suçu yok çünkü bizim lojmanımız yok. Sağlıkta problemlerimiz var, konutumuz yok her geçen gün göç veren bir ilçe haline geldik. Ben bu sorunların sesi olmak için geldim, ama sadece ses olmakla da kalmayacak. Biz bu yola çıktıysak bu insanlara da hizmet edeceğiz. Gerekli yerlere yazılar yazıldı şikâyetlerde bulunuldu diye ifadelerde bulunuluyor ama çözüm yok. Bazen cevaplar geliyor ama bunlar benim halkımı mağdur eden cevaplar. İlçemizde ki insanların %90 ı küçük esnaf ve işçi emeklisi. Size TOKİ yapıyoruz belli bir peşinat alacağız ve siz her ay düzenli olarak buraya belli bir ödenek ödemek zorundasınız. Ben de diyorum ki benim insanım bu sıkıntıyı kendisi mi yaptı? Hayır, Allah’tan mı geldi? Hayır. Burada sorumlu olan kim? Bunu benim insanlarım mı ödemek zorunda yoksa bu sıkıntıyı çıkaran insanlar mı ödemek zorunda? ” Dedi.

“BİR YERE HİZMET GÖTÜRMEK İSTİYORSANIZ BİR KOLTUĞUNUZUN OLMASINA GEREK YOK”

Siyasilerin desteğini alamadığını belirten Gürgün, ”Ben bu derneği kurmadan önce bizim Türkiye’de, ülkemizde 5 noktada faaliyette olan derneğimiz var, Maden çatısı altında. Ben orada ki dernek başkanımızı aradım böyle bir düşüncem olduğunu ve nasıl paslaşabiliriz diye de bilgilendirme yaptım.  Bir dernek kurulduğu zaman, o dernek hizmet odaklı olması lazım. Bir yere hizmet götürmek istiyorsanız bir koltuğunuzun olmasına gerek yok ve ya güçlü insanların sizin arkasında olmasına gerek yok. Eğer siz isterseniz yaparsınız. Herkesin kendi bakış açısı vardır, ama ben onlardan bağımsız çalışıyorum. Ben bu seçim içerisinde yanar döner insanlar gördüm. Bu yanar döner insanlara karşı, benim duruşumda adım atamadım. Bugün hem sizdeyim hem oradayım düşüncesi ile yaklaşan insanlara karşıyım. “ dedi.

 

 

Yorumlar

Elazığın Sesi