Ana Sayfa Gündem, Siyaset 14 Ağustos 2019

İKTİDAR GÜCÜ İLE KURUMLARI KENDİ İSTEĞİ GİBİ YÖNETME ANLAYIŞI KANITLANDI

On Sekiz yıllık Ak Partisinin tek başına iktidar gücü ile kurumlarda kendi isteği gibi yönetme anlayışı kanıtlandı. Seçilmiş bir Belediye Başkanı görevde iken Diyarbakır Belediyelerindeki eş başkanlık sistemine uygun bir model Palu Belediyesine uygun görülmesi kurumların kanunlarla değil kendi isteği ile yönetme anlayışını kanıtlamış oldu
İKTİDAR GÜCÜ İLE KURUMLARI KENDİ İSTEĞİ GİBİ YÖNETME ANLAYIŞI KANITLANDI

On Sekiz Yıllık Ak Partisinin tek başına iktidar gücü ile kurumlarda kendi isteği gibi yönetme anlayışı kanıtlandı. Kurumlarda iktidarın kendi isteği gibi yönetme anlayışı Palu Belediyesindeki Eş Başkanlık Yönetim Sistemine uygun bir yönetim modeli bizzat Ak Parti Milletvekili tarafından kabul görmesi dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda çokca tartışılan ve tepki toplayan Kurumların kanun ve yönetmeliklerle yönetilmiyor? sorusunu Ak Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze’ye sormuş, Gürgüze bu soruya karşı çıkarak şöyle demişti; ”Bu soruya muhatap olmaktan bile arzu etmem Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Türkiye Cumhuriyetinde 2002 yılından bu güne kadar geldiğimizde hukukun en üst düzey işlerliğini sağlamak, hukuk düzenini oluşturmak, hukukun bütün fertlere eşit şekilde uygulanması noktasında mücadele etmiş bir siyasi partidir” şeklinde konuşmuştu. Ancak Palu Belediyesindeki bu uygulama pek de öyle gerçekleşmiyor. Ak Parti Milletvekili Zülfü Demirbağ ise Diyarbakır belediyelerinde uygulanan Eş Başkanlık sistemini örnek göstererek Palu belediyesinde uygulamanın memnuniyetle karşıladığı ifade ederek şöyle konuşmuştu. “Yıllar öncesi yapılan resmen bir ayak oyunu, bir fatura oyunu neticesinde mazbata iade edildi. Bekir Yıldırım kardeşimiz belediye başkanlığı görevini yürütecek. Tabi bu arada ben Efrayim Bey’e de teşekkür ediyorum. Yalnız bırakmıyor, sürekli beraberler. Palu’nun hizmetindeler. Bu da memnuniyet verici. hemen sınırımızda Diyarbakır var. Arıcak eskiden Palu’ya bağlıydı. Arıcak’ın komşusu, sınırı Diyarbakır. Diyarbakır’ına ilçeleri de büyükşehir onlara benzemek için değil bu ama büyükşehir belediyesinde eş başkanlar var. Kandil’den ithal edilen eş başkanlarla yürütüyorlar hizmetleri. Biz Palu’da 2 bin 500-3 bin oy almış, seçilmiş Efrayim bey kardeşimiz ve yine Bekir Yıldırım kardeşimizle beraber gönüllü olarak bu hizmeti veriyorlarsa bizim için saygı değerdir, ayrıca memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum” demişti. Bu açıklamanın ardında akıllarda şu soruların yanıtı aranıyor.

1/ İlimizde hiçbir ak parti belediyelerinde uygulanmayan bir yönetim modeli neden Palu belediyesinde uygulanıyor?

2/Palu Belediye Başkan belediyeyi yönetmekte yetersiz mi?

3/Yetersiz seçilmesinin nedeni dışardan mazbatası elinden alınan Efrayim Ünalan’ın yönetmesine zemin mi hazırlandı?

4/Hani kurumlar kanunlarla yönetiliyordu?

5/Seçilmiş bir Belediye Başkanı varken Mazbatası elinden alınan Belediye Başkanlığı yapması uygun görülmeyen birisi neden Belediye yönetimine müdahil oluyor?

Yorumlar

Elazığın Sesi