Ana Sayfa Siyaset 5 Şubat 2019

GİDER AYAK, SATIŞ VE TAKAS NEDEN İSTENİYOR ?

Yerel seçimlere Altmış gün kala TOKİ’nin Elazığ Belediyesine verdiği 124.768 m2 alanın satış ve takas kararı alma talebi Şubat ayı Meclis toplantısının gündem maddesi oldu. MHP’li Meclis üyeleri daha işlemlerin tamamlanmadan meclisten alel acele satış veya takas yetkisinin alınmasını aykırı olduğunu, gelecek yeni yönetimin bu alanla ilgili karar vermesinin doğru olacağını dile getirdiler
GİDER AYAK, SATIŞ VE TAKAS NEDEN İSTENİYOR ?

Elazığ Belediyesi Şubat ayı Meclis toplantısı yapıldı. Toplantının en önemli maddesi olan TOKİ tarafından Belediyeye tahsis edilen 124.768 m2 alanın daha şuyulandırılması yapılmadan alel acele satış veya takas yetkisinin Belediye Başkanı ve encümenine yetki verilmesi kararı MHP Belediye Meclis üyeleri tarafından eleştirildi.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz Belediye ile TOKİ arasında yapılan bir protokol ile Şahinkaya mahallesinde 356.482 m2 yüzölçümlü alandı altı parsele ait 124.768 m2 alanın belediyeye deviri konusunda protokol imzalandığı, bundan sonra TOKİ’nin ilimizde yapacağı bu tip arazi geliştirme çalışmalarında bundan sonra Belediyemizde geliştirilen ve oluşturulan arazinin %35 ine sahip olacak” dedi.

Bu açıklamanın ardından oluşturulan alanın satışı, takası ve benzeri işlemleri ile ilgili Belediye Başkanı ve Encümene yetki verilmesi önergesine MHP’li meclis üyeleri itiraz etti.

MHP’li Belediye Meclis üyelerinin itirazlarına  yönelik Belediye Başkanı Yanılmaz’ın verdiği yanıtla şöyle oldu.

ŞUYULANDIRMA YAPILMADAN ALINAN BU KARAR YASAL DEĞİLDİR

MHP Belediye Meclis üyesi Behçet Susmaz; “ Burada bir şey daha dikkatimizi çekiyor. Şuyulandırma yapılmadan belediyenin hangi parsellerden ne kadar hissesi olacak. Hangi parsellerin belediyeye müstakil olarak verileceği belli değildir. Bunların ebatları ve parsel numaraları da değişeceği için şuyulandırılması esnasında parsel numalarının ve metre karelerinin belirtildiği bir kararla meclisten geçerse daha doğru olur. Çünkü bu kararda belediyeye devir edilecek olan parsellerin numaraları belli değil. Burada parsel numarası var. Ama, bu şimdiki parsel numarası, şuyulandırma neticesinde bu parsel numaraları değişecek. O zaman bizim aldığımız karar askıda kalıyor. Parsel numaraları değişeceğinden ileride tekrar bir kararın alınması gerekecektir. Şuyulandırma yapılmadan önce böyle bir kararın yapılması yasal da değil. Şu anda belli olan bir şey yok. Burada bir takım rakamlar verilmiş, ama metrekare olarak bütün alanın %35 ine tekabül eden miktar ifade ediliyor. Bu hangi parseller belediyeye verilmiştir. Hangi adadaki parseller belediyeye verilecek. Bu parsellerin ayrı ayrı metrekaresi nedir. Tek parsel değil herhalde, ayrı ayrı parseller olacak. Bunlar belirlenmeden, şuyulandırma işlemleri yapılmadan bu işlemler kesinleşmeden öyle bir satış kararın alınması bence uygun değildir.

Yanılmaz” Burada oluşturulan araziler %35’lik bölümden belediyemize kalan olan bölümler bellidir.

Susmaz “Belli değildir. Onlar şimdiki parseller

Yanılmaz ”Müsaade edin. Belirtilen parseller belediyemize ait parsellerdir. Şuyulandırmadan sonra bunlar değişir, ama belediyemize ait olan bölümündekiler değişir. Bunları elli parçada oluşturabilirsiniz, yirmi beş parça da oluşturabilirsiniz. Yerlerimiz bellidir. TOKİ’nin yerleri bellidir. Bizim yerlerimiz bellidir. Belli olan yerlerin takası ve satışı ile ilgili yetki alıyoruz”

PARSELLER BELEDİYENİN DEĞİL, BURADA ÖYLE YAZMIYOR?

Fahri Çınar; “Behçet Susmaz’ın söyledikleri doğrudur. Burada altı tane parsel vardır. Bu altı parselin toplamı 356.482 m2 dir. Bu parsellerin 124.768 metre kare belediyenin.  Şu anda 6 tane olan parsel sayısı, şuyulandırma yapılacağından 1000 veya 1500 parsel olacak. Altı tane satışın fiyatı farklı olacak. Küçük küçük parselin satışı farklı olacak. Büyük parsellerde ekonomik gücü büyük olan kişiler alacak. Ancak parseller şuyulandırma yapıldıktan sonra belediyenin yeri belli olduktan sonra rekabet koşulları daha mümkün olacak. Şu anda anladığım kadarı ile burada yazıldığı kadarı ile parseller belediyenin mülkiyetinde değil”

Yanılmaz “Biz tapularını aldık”

Çınar “Burada öyle yazmamışlar. Protokol sadece imzalandı deniliyor”

Yanılmaz “0 protokolün amacı tapuların alındığını ifade etmektedir. Tapular bizde. Tapusu olmayan bir yerde satışı ile ilgili izin alınması mümkün değil. Tamam peki”

ALEL ACELE SATIŞI NEDEN İSTİYORUZ?

Osman Dilek “Ben şu pencereden bakıyorum. Tamam tapusu alınmış. Belediyeye ait olan yerlerin olduğunu da kabul ediyorum. Kafama takılan bir ibare var. Satış ibaresi. Bu işler bitmeden, Belediye olarak neden alel acele satışı ile ilgili karar alıyoruz.  Şuyulandırma yapılsın. Bu Elazığ’ın malıdır. Bizden sonra gelecek arkadaşlarımız, bu işleri değerlendirsin. Buradaki satışı ile ibaresini kaldırsak, bizim bilmediğimiz bir şey mi var ki alel acele bu kararı alıyoruz. Daha tam işler tamamlanmadan, parsel numaraları belirlenmeden satışı yapılmak isteniyor. Satış ibaresini kaldırsak daha doğru olur.

Yanılmaz “Satış ile takas aynı şeydir. Daha encümene gelecek ve encümenin vereceği bir karardır”

Belediyenin yerel seçimler öncesi aldığı bu karar sonrasında gözler 31 Martta yapılacak olan yerel seçimler sonra göreve gelecek Başkan adaylarına çevrildi. Belediyenin bu kararını Başkan adayları nasıl değerlendirecekler.

 

Yorumlar

Elazığın Sesi