Ana Sayfa Gündem, Siyaset 13 Ağustos 2019

EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİ DEĞİLDE ONA BENZER BİR MODEL…!

Ak Parti İlimiz Milletvekili Demirbağ gaf mı yaptı. Yoksa gerçek niyetini mi ortaya koydu bilinmez. Ancak HDP’nin eş başkanlık sistemini Palu Belediyesine örnek göstermesi Ak Parti Milletvekili Demirbağ’ın YSK karşı bir hodri meydan çıkışı olarak tartışmaya zemin hazırlayacak
EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİ DEĞİLDE ONA BENZER BİR MODEL…!

Ak Parti eş başkanlık sistemini benimsiyor mu? Bu soru Ak Parti Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın Palu da bayram ziyaretinde yaptığı konuşma ile sorgulanmaya başlanacak gibi görünüyor. Palu da bilindiği gibi 31 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti Belediye Başkan adayı Efrayim Ünalan seçilmesine rağmen YSK Ünalan’ın mazbatasını geri almıştı. Mazbatası geri alınan Ünalan sanki Belediye Başkanı olarak daha sonra protokollerde yer almış bu da tepki çekmişti. Ünalan’ın Belediye yönetimine karşımaması gerekirken müdahale etmesi ve protokollerde yerinin alması Ak Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ye sorulmuş  Gürgöze, Ünalan’ın protokol ziyaretlerini acemilik olarak değerlendirmişti. Efrayim Ünalan’ın belediye yönetimine müdahalesi seçilmiş başkanın makamını tartışmaya açık hale getirirken AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ Bayram ziyaretinde yaptığı konuşmada HDP’nin eş başkanlık sistemini Palu Belediyesi yönetimine örnek göstermesi Demirbağ’ın eş başkanlık sistemine sıcak mı bakıyor? Sorusunu akıllara getirdi. Demirbağ konuşmasında “Seçimlerde vermiş olduğunuz destekten dolayı teşekkür ederim. Efraim bey kardeşimizi ve belediye meclis üyelerimizi Palu’yu idare etmek üzere seçtiniz. Allah hepinizden razı olsun. Ama akabinde yıllar öncesi yapılan resmen bir ayak oyunu, bir fatura oyunu neticesinde mazbata iade edildi. Bekir Yıldırım kardeşimiz belediye başkanlığı görevini yürütecek. Tabi bu arada ben Efraim Bey’e de teşekkür ediyorum. Yalnız bırakmıyor, sürekli beraberler. Palu’nun hizmetindeler. Bu da memnuniyet verici. Hemen sınırımızda Diyarbakır var. Arıcak eskiden Palu’ya bağlıydı. Arıcak’ın komşusu, sınırı Diyarbakır. Diyarbakır’ına ilçeleri de büyükşehir onlara benzemek için değil bu ama büyükşehir belediyesinde eş başkanlar var. Kandil’den ithal edilen eş başkanlarla yürütüyorlar hizmetleri. Biz Palu’da 2 bin 500-3 bin oy almış, seçilmiş Efraim Bey kardeşimiz ve yine Bekir Yıldırım kardeşimizle beraber gönüllü olarak bu hizmeti veriyorlarsa bizim için saygı değerdir, ayrıca memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum ben” diye konuştu”

Şimdi Demirbağ’a sormak gerekir.

1/Mevcut Başkan Palu’yu yönetmekte yetersiz mi?

2/Mevcut Başkan Palu’yu yönetmekte yeterli değilse seçilecek başka bir aday yok muydu?

3/Düşük profilli bir başkanın seçilmesinin nedeni YSK tarafından mazbatası elinden alınan Efrayim Ünalan’ın Belediyeyi yönetmesine zemin mi hazırlamaktı?

4/ Demirbağ’ın HDP’nin eş başkanlık sistemini Palu’ya uygun bir model olarak görmesi Ak Partinin eş başkanlık sisteminin belediyelerde benimsiyor olabilir mi? 

5/Yıllar öncesi yapılan bir ayak oyunu ifadesi ile neyi vurgulamak istiyor?

6/ Belediyeyi birlikte yöneten Efrayim Ünalan mevcut Başkanın maaşından pay alıyor mu?  

KAYNAK: ELAZİGSONHABER

Yorumlar

Elazığın Sesi