Ana Sayfa Sağlık - Yaşam 12 Ağustos 2017

BURASI HAZAR GÖLÜNÜN ÇEVRESİ

Elazığ’ın ve bölgenin nefes alanlarından biri olan ve özellikle yaz aylarında binlerce ziyaretçisini ağırlayan Hazar Gölü, günübirlikçilerin bıraktığı atıklar nedeniyle çöplüğe dönmüş durumda. Göl kenarındaki bu kirlilik şehrimize yakışmadığı gibi görenlere de ‘pes’ dedirtiyor.
BURASI HAZAR GÖLÜNÜN ÇEVRESİ

Çevre kirliliği İlimizin önemli sıkıntılarından biri. Bu sıkıntı en çok da piknik alanlarında, göl kenarlarında karşımıza çıkıyor. Eğlenmek için bu alanlara giden günübirlikçilerin bıraktığı atıklar ise bu kirliliğin büyük kısmını oluşturuyor. İşte yaz ayının gelmesiyle ve sıcakların da son dönemlerde mevsim ortalamasının üstünde seyretmesi ile adeta insan akımına uğrayan Hazar Gölü de bu günlerde bu kirlilik ile boğuşuyor. İlimizin ve bölgemizin en önemli göllerinden biri olan Hazar Gölü sahilindeki çöpler büyük bir görüntü kirliliği oluştururken, çöpler nedeniyle oluşan koku da dayanamayacak boyutlara varıyor. Günü birlik olarak gelen tatilciler nedeniyle iğne atsan yere düşmez tabirinin yaşandığı sahilindeki çöp yığınlarının kendilerini rahatsız ettiğini ifade eden vatandaşlar ise yetkililerin bölgede ciddi bir temizlik çalışması yapmasını istediler.

TEMİZLİKTEN HANGİ BELEDİYE YA DA KURUM SORUMLU?

Öte yandan yaz boyunca büyük bir yoğunluk yaşanan Hazar Gölü’nün birçok ilçeye sınır olması ve mücavir alan dışında bulunması çöp toplama işlerini de zora sokuyor. Göl etrafındaki çöplerin Elazığ Belediyesi mi, ilçe belediyeleri mi yoksa İl Özel İdaresi mi tarafından toplanması gerektiği bilinmezken, bu bilinmezlik hesap verebilirliği de ortadan kaldırıyor. Vatandaştan çöp vergisi adı altında binlerce lira toplayan belediyelerin veya kurumların bu alanlardaki çöpleri toplamaması ise vatandaşı adeta isyan ettiriyor.

VATANDAŞLAR HİZMET ALMAK İSTİYOR

Tatillerini değerlendirmek için Hazar Gölü’ne geldiklerini belirten vatandaşlar ise bir taraftan sahildeki kirlilikten yakınırken, diğer taraftan sahil boyunca halkın kullanabileceği lavabo ve alışveriş alanlarının olmamasından şikayetçi. Lavabo ihtiyaçlarını gidermek için bazen kilometrelerce yol gitmek zorunda kaldıklarını belirten vatandaşlar sahil boyunca belli aralıklarda lavabolar ve büfeler yapılmasını istediler. Vatandaşlar bu hizmetlerin istenirse ücret karşılığında da yapılabileceğini kendilerinin bu ücreti ödemeye hazır olduklarını belirttiler. Bu tabloyu görünce akıllara geçmişte çok övünülen bir proje akıllara geldi. Hani köylere kadar bir çöp toplama projesi nerede diye sormak gerekiyor.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi