Ana Sayfa Siyaset 4 Mayıs 2019

BORÇLANMA İLE HİZMET NE KADAR DOĞRU?

Elazığ Belediyesinin yolları asfaltlamak için İller Bankasından kullanacağı 15 Milyon kredi tartışma konusu oldu. Muhalefet borçlanma ile hizmetin yapılmasına itiraz etti. İktidar bu paraya ihtiyaçları olduğunu söyledi
BORÇLANMA İLE HİZMET NE KADAR DOĞRU?

Elazığ Belediyesinin Mayıs ayın meclis toplantısında Asfaltlama çalışması için İller Bankasından kullanılması istenilen 15 milyonluk kredinin kullanılması talebi tartışma konusu oldu. Ak Partiler hizmetin yürütülmesi için bu borçlanmasının gerekli olduğunu savunurken MHP ve İYİ Parti borçlu olan belediyenin borçlanarak hizmetlerin yürütülmesinin doğru olmadığını savundu. Milliyetçi Harket Partisi grubu adına konuşan Behçet Susmaz Belediyenin borcunun ne kadar olduğun bilmiyoruz. Belediyenin çok aşırı borcu olduğunu tahmin ediyoruz. Bu şartlar altında borçlanmayı ret ediyoruz. Belediyenin asfalt alçak parası yok mu. Borçlanmayla iş olacaksa, belediyenin o zaman eli kolu bağlı demektir” şeklinde konuştu.

İYİ Parti Meclis grubu adına konuşan Gültekin Koç, Behçet Susmaz’a katıldığını vurgulayarak konu ile ilgili şunları söyledi. “Belediye borçlarının meclis üyelerine bildirilmesi konusunda bize bilgi verilmesini talep etmiş Belediye Başkanı Bağımsız denetçiler tarafında bu hesapların ortaya çıkarılacağını söylemişti.  Belediyemizin ne kadar borcu var. Çok mu kötü durumdayız. Dışardan bizim duyumlarımızda 800 milyın tl civarında büyük rakamlardan bahsediliyor. Eğer böyleyse belediye büyük bir borç batağındadır.  Benim önerim şudur. Elbette ki hizmet yapılacaktır. Ben derim ki belediyenin kesin borçlarının belirlenmesi ve bilgilenmemiz açısından bu maddenin daha sonra gündeme getirilmesi daha doğru olur diye düşünüyorum. Takdir meclisin bu konudaki spekülasyonlar belediyeyi de gerçekten yıpratıyor” dedi.

Ak Parti grubu adına konuşan Hasan Ergüven ise Kasada para olsa bile acil ödemeler var. Onların ödenmesi gerekiyor. Bizim o paraya ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. Bu konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Borçlanma Ak Partili Meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.

Yorumlar

Elazığın Sesi