Ana Sayfa Gündem, Siyaset 1 Ağustos 2019

BİZDE MAĞDURUZ…

Şehit Fethi Sekin adına yapılan külliyenin yarım kalmasını gündeme getirmiştik. Konu ile ilgili olarak Vali Çetin Oktay Kaldırım yarım kalan inşaatla hakkında açıklamada bulunmuştu. Bir açıklamada yüklenici firmadan geldi
BİZDE MAĞDURUZ…

Elaziginsesi.com haber sitesinde iki gün önce “BU AYIP BİZE YETER” haber başlığı ile İlimiz adına utanç verici bir durum Baskil İlçesinde yaşanıyor.Bir İlin sahipsizliği ve o ilçede Devleti yöneten idarecilerin İlçelerine ne kadar sahip çıktıkları Şehit adına yapılan külliyenin yarım kalması ile ortaya çıktı şeklinde haberleştirmiş daha sonra Vali Çetin Oktay Kaldırım yapılan inşaatla ilgili elaziginsesi.com habere bilgilendirmede bulunmuştu. Haberin gündeme gelmesi ile İnşaat yapan yüklenici firma olan Ridan İnşaat Ltd Şti Avukatı Mehmet Sönmez bir açıklama göndererek süreçle ilgili açıklamada bulundu. Sönmez yazılı olarak elaziginsesi.com haber sitesine gönderdiği açıklamada konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi. “İzmir Adliyesi önünde 5 Ocak 2017’de terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen terör saldırısında şehit düşen ve kahramanlığıyla Türk milletinin gönlünde taht kuran Fethi SEKİN’in gösterdiği kahramanlıkla çok sayıda insanın hayatını kurtaran şehit polis Fethi Sekin 1973 yılında Elazığ’ın Baskil ilçesi Doğancık köyünde dünyaya gelmiş olup cesareti ve fedakarlığıyla gönüllerde taht kuran Şehit Polis Fethi Sekin, kahramanlığın sembolü olmuştur. Aziz şehidimizin doğup büyüdüğü köyünde isminin ölümsüzleşmesi adına Kahraman Şehidimize vefa göstergesi olarak Elazığ İli Baskil İlçesi Doğancık Köyünde ŞEHİT POLİS FETHİ SEKİN DOĞANCIK KÖYÜ KONUK EVİ KÜLLİYE yapımı için Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu (SAMSUN Kütük No 55-028-073 ) ve Doğancık Köyü Muhtarlığı Tüzelkişiliği  ile Müvekkil şirket Ridan İnşaat Taahhüt İthalat ve İhracat San.Tic. Ltd.Şti. (Vergi  No: 7350710977) ile arasında düzenlenen sözleşmeler ile Baskil İlçesi Doğancık Köyü 117 ada 140 parsel üzerine inşa edilecek olan ŞEHİT POLİS FETHİ SEKİN DOĞANCIK KÖYÜ KONUK EVİ yapım işi için anlaşılmıştır. Sözleşme anahtar teslimi götürü bedel sözleşme olup, işin tamamı için yüklenici tarafından teklif edilen 2.395.000,00 TL(Kdv hariç ) toplam bedel üzerinden sözleşme akdedilmiştir.

KURUMLARIN BİLGİLERİ VARDIR

Bunun üzerine Elazığ Valiliği İl Özel İdaresi tarafından 18.03.2019 onay tarihli ve 22 nolu Şehit Polis Fethi Sekin Külliyesi inşaatı için yapı ruhsatı düzenlenmiştir. Yapı ruhsatında ruhsat sahibi olarak Doğancık Köyü Tüzel Kişiliği yapı müteahhidi olarakta  Ridan İnşaat Taahhüt İthalat ve İhracat San.Tic. Ltd.Şti olarak yer almaktadır. Yine Elazığ Valiliği İl Özel İdaresi tarafından sözkonusu külliye inşaatı yapım işi için yapı denetim elamanı olarak İl Özel İdaresinde görevli olan İnşaat Mühendisi Murat ALTUN makina mühendisi Mehmet ERGEN ve Elektrik Mühendisi Fuat KILIÇ 20.03.2019 tarih ve 71415234-755.04-E.3599 sayılı yazı ile görevlendirilmiştir. Sözkonusu ruhsat ve yapı denetim elemanlarının görevlendirilmesi ilemleri nazara alındığında külliyenin yapım sürecinde Elazığ Valiliğinin bilgisi ve  onayı vardır.

Müvekkil şirket sözleşme ile kararlaştırıldığı üzere taahhütlerini yerine getirmesine rağmen, yapılan inşaatın geldiği aşamada 1.280.000.00TL.sı hak edişi ödenmeyerek işveren tarafından sözleşmeye aykırı davranılmıştır. Bunun üzerine müvekkil şirket Bakırköy 44.Noterliğinin 10.04.2019 tarih ve 18021 sayılı İhtarnamesi ile alacaklarını talep etmiştir. Fakat halen müvekkilimin alacakları ödenmemiştir. Müvekkil şirket külliye inşaatı için ödemeleri kendi cebinden yaptığı gibi Elazığ civarında birçok firmadan satın almış olduğu malzemenin ücretini ve inşaata çalışan işçilerin ücretlerini de alacağını alamadığı için ödeyememiştir. Müvekkil şirket sözleşme kapsamında yerine getirmeyi taahhüt etmiş olduğu edimlerine aykırı davranmamıştır. Tam aksine sözleşmenin tarafı olan Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu ve Doğancık Köyü Tüzel Kişiliği sözleşme kapsamında edimlerini yerine getirmeyerek müvekkilimin hakedişi olan 1.280.000.00TL.sını ödememesi neticesinde külliye inşaatı tamamlanamamıştır. Müvekkil şirketin hak edişinin ödenmemesi neticesinde, müvekkil şirket ekonomik olarak dar boğaza düşmüş Elazığ İlinde malzeme satın aldığı esnaflara borcunu ödeyemediği için esnaflarda mağdur olmuştur. Dolayısı ile gelinen noktada yaşanan bu sorunun müvekkil şirket faili değil mağdurudur.

YAPININ MAHKEMELİK OLMASI ŞEHİDİMİZ AÇISINDA ÜZÜCÜDÜR

İzmir Adliyesi önünde vatanımız ve milletimiz için canını feda eden Aziz şehidimizin hatırasını göz önüne alarak bugüne kadar müvekkil şirket adli işlemlere başlamamıştır. Böylesine hassas bir konunun kamuoyuna aksettirmeden sorunun çözümü için müvekkil şirket tarafından Elazığ Valiliğine 09.05.2019 tarihinde yazılı müracaatta bulunulmuştur. Zira Adliye önünde canını siper ederek büyük bir felaketi önleyen Aziz Şehidimiz Fethi Sekin için doğup büyüdüğü köyünde yapımına başlanan külliyenin mahkeme konusu olması ve bu yapı üzerinde icra işlemlerinin yapılmak zorunda kalınması devletimiz ve milletimiz açısından kamuoyunda çok üzücü sonuçlara yol açacağı kesindir. Yine bu durumu siyaset malzemesi yapmak isteyen bir takım kötü niyetli insanlar bu mesele üzerinden bu olayın bu aşamaya gelmesinde hiçbir kusuru olmadığı halde Devlet Büyüklerimizi, Devletimizi ve Hükümetimizi yıpratmak için bu durumu kullanacağından dolayı tüm bu olumsuz gelişmelerin yaşanmaması için sorunun müvekkil şirket ile müzakere yolu ile çözülerek müvekkil şirketin alacaklarının ödenerek kalan işlerinde bir an önce bitirilmesinin sağlanmasını talep etmekteyiz. Devlet büyüklerimizden , Aziz Şehidimizin hatırasının doğup büyüdüğü topraklarda yaşatılması için külliyenin bir an önce bitirilmesi için gerekli ödeneğin ayrılması öncelikli talebimizdir. Avukat olarak mesleğimi icra ederken bugüne kadar bu konunun hassasiyetine binaen direk yargı yoluna başvurarak meseleyi dava ve icra konusu yapmadım. Böyle bir meseleden dolayı bu mesleği icra etmenin ne kadar güç olduğunu kamuoyuna anlatmaya ihtiyaç duymuyorum. Yetkililerden ricam bu meselenin Aziz Şehidimiz Fethi Sekin’in hatırasını rencide etmeden bu işin doğasına uygun şekilde çözümü için bizlere yardımcı olmasıdır. Saygılarımla kamuoyunun ve yetkililerimizin bilgilendirmek için müvekkil şirket adına işbu açıklamanın yapılması zarureti hasıl olmuştur” denildi

Yorumlar

İlginizi çekebilir

ŞAMPİYON OLDU

ŞAMPİYON OLDU

Elazığın Sesi