Ana Sayfa Gündem, Spor1 11.09.2019 211 Görüntüleme

BASKETBOLDA BİR MESAFE YAKALADIK

İl Özel İdaresi Bayan Basketbol takımının Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ne yükselmesinden basketbolda bir mesafe yakaladıklarını ifade eden Basketbol İl Temsilcisi Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Savucu İl Özel İdaresi bir marka olmuştur. İdarecilerin yöneticilerin şehrin dinamiklerinin de bu yönde bundan sonra takıma yardım edeceğini düşünüyorum dedi

BASKETBOLDA BİR MARKA OLDU

Prof. Dr. Savucu İl Özel idaresinin yaşadıklarını sıkıntılar hakkında şunları söyledi. “Bu gelişmeleri duyduktan sonra biraz üzüldüğümü ifade etmek isterim. Bunun sebebi de İl Özel İdaresi Basketbolda bir marka oldu. Bunun maddi boyutundan çok Elazığ için çok ciddi derecede reklam boyutu olduğuna düşünüyorum. Bu kapsamda zirveye çıkmış takımın tekrar belli bir sıkıntılar yaşayarak bu sıkıntılar neticesinde böyle bir zor durumda kalmasını çok tasvip etmiyoruz. Umut ediyorum ki şehrin dinamikleri önde gelen insanları ortak doğru bir karar vererek takımın yine yakalamış olduğu büyük başarıyı süper ligde mücadele etme şansını daha iyi değerlendirip belki süper ligde Avrupa kupalarına katılabilme şansına yakalama yine Türkiye kupasını kazanma gibi geçmişte yakaladığımız başarıları tekrar yakalamasını bekliyoruz. Oraya gelen yüzlerce salona sığmayan yine bir o kadar basketbol severin isteği de bu kuşkusuz. Sporda son dönemlerde belli branşlarda ülke olarak yakaladığımız başarılar kuşku yok ki il bazında Elazığ’da da bir yankı uyandırmıştır. İnsanlar artık sporda bir seyir gözü ile bakmıyor. Spor insanların bir yaşam biçimi sağlık açısından kendilerini daha ileriye götürebilecek bir disiplin olarak göremeye başlamışlar yıllarca futbolda gördüğümüz o fanatiklik düzeyinden ziyade salon sporlarında basketbol gibi voleybol gibi sporlar ailelerle insanların çocukları ile izledikleri spor branşı olmuştur. Bu açıdan baktığımızda Elazığ da da basketbolda bir mesafeyi yakaladığımızı düşünüyoruz. İl temsilcisi olarak ben her maçına gittim. Bir seyirci olarak bir basketbol severek orada insanların basketboldan daha fazla zevk almaya başladığını salon sporlarına ilgi duyulmaya başlandığını gördüm. Basketbola ilgi anne ve babalarda çocukları spora yönelmesi ile daha büyük aşamalara geldiğini gördüm. Sporu il bazında tabana yaymak sevdirmek için bizimde mutlaka böyle il özel idaresi gibi takımların başarısına Elazığ’da diğer branşlara katkı yapmasını bekliyoruz” dedi.

SPOR DENİNCE AKLA FUTBOL GELMEMELİ

Sadece spor deyince futbol gelmemeli basketbolda, voleybolda, hentbolda diğer branşlarda netice itibarıyla insanların yapabileceği düzeyde bir takım aktivitelerdir. Bunu başaran şehrimizde il özel idaresi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Savucu; “Bu başarının devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. İl genelinde alt yapılara yayılmış kurslara yayılmış yüzlerce çocuklarımızın basketbolu bu nedenle sevdiğini düşünüyorum. Bu sevgi yarım kalmasın bir çok insan buradan antrenör olarak yardımcı antrenör olarak diğer önemli staf dediğimiz danışmanlıklar ve belli bir takım kurs düzeyinde yetişmiş eleman sağlayan bir çok aslın da insan buradan ekmek kazanıyor. Bunları da düşünmek lazım. Bu aşamada bu takımın alt seviyelere değil de yine hak ettiği derecelere geleceğini düşünüyorum. İdarecilerin yöneticilerin şehrin dinamiklerinin de bu yönde bundan sonra takıma yardım edeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Elazığın Sesi