Ana Sayfa Kültür - Sanat/Eğitim 2 Mart 2018

ARAP YATIRIMCILARININ GİZLİ PLANI?

Arap Yatırımcılarının İlimize yapacağı yatırımın arkasında rant iddiaları ağırlık kazanmaya başladı. Planda yatırım yapacağı kamuoyuna lanse edilerek uzun vadeli arazinin Konut, AVM projelere zemin hazırlayacağı iddia ediliyor. Bu iddiayı güçlendiren en büyük gerekçe ise projede eğitim amaçlı alanının üzerinde Üniversiteden arazi talep edilmesi gösteriliyor. Üniversitenin eğitim amaçlı projenin yapılacağı araziyi vermeyi kabul etmesine rağmen yatırımcı kaçırılıyor baskısı ile çok fazla arazinin koparılmasının planlandığı iddia ediliyor.
ARAP YATIRIMCILARININ GİZLİ PLANI?

Dubaili Armada Holding’in Fırat Üniversitesine ait Kesik köprü de bulunan yerleşkesine talip olması ve oraya yatırım yapacağı konusu İlimiz kamuoyuna bomba gibi düşmüş ve heyecan yaratmıştı. Ancak ilgili firmanın arazi talepleri ile yapacakları projeler gündemde yer almasından sonra tartışmalar üst seviyeye çıktı. Tartışmalarda STK’lar yabancı yatırımcıya karşı olmadıklarını ancak projedeki alan ile talep edilen arazi konusunda çelişkiler olması nedeniyle projenin farklı amaçları taşıdığı kuşkusunu taşıdıklarını ifade ettiler. Nitekim bu tartışmaların odağında ilgili kesimler hep sessiz kaldı. İlimize yatırım gelsin mi gelmesi mi noktasında kamuoyu karamsarlık yaşarken kamuoyundan ilgili firmanın gizli hesaplarının göz ardı edilmesi sağlanmaya çalışıldı. 1 milyar dolar yatırım bilmem kaç bin kişi çalışacak açıklamaları ilimiz gündeminde heyecan yaratırken aslında olayın böyle olmadığı planların uzun vadeli ranta yönelik bir yatırım olduğu iddiaları güçlenmeye başladı.

Bu konu ile ilgili olarak kamuoyuna net bir açıklama yapılmaması ve kamuoyunun kafasındaki soruları netleştirilmemesi sosyal medya üzerinden olumlu olarak yürütülmeye çalışılan algı nihayet patlak verdi. Fırat Üniversitesi Senatosu talep edilen arazi konusunda görüşünü ortaya koydu. Bu açıklamadan sonra kafalarda bu soruların yanıt bulması elzem oldu.

Bu yatırımcıları İlimize davet eden kimler?

Bu yatırımcı İlimizde davet edilirken İlimizdeki yerli ortağı kim?

Bu yatırımcı neden eğitim amacının  dışında da arsa talep etmektedir?

Bu proje göstermelik mi?

Yatırımcının istediği arsanın daha fazlasını kim ne kadar kimin için Fırat Üniversitesinden talep etmiştir?

Bu arazinin yatırımcılara verilmesi Fırat Üniversitesinin gelişmesine engel olunmayacak mıdır?

Neden İlimizdeki Üniversitenin gelişmesine engel olunmaktadır?

 Neden başka bir alana değil de ısrarla bu alan istenmektedir?

Fırat Üniversitesi eğitim amaçlı istenilen araziyi vereceğini ifade etmesine rağmen neden fazla arazi talep edilmektedir?

Bu soruların yanıtları açıklanmadan İlimize yatırımın önüne engel olunuyor baskısı ile rant iddiaları tartışması sona ermez.

Yorumlar

Elazığın Sesi