Ana Sayfa Sağlık - Yaşam 13 Nisan 2017

ALACAKAYA MAKÛS TALİHİNİ YENEMİYOR

İlimizde en sıkıntılı ilçelerinden biri olan Alacakaya’da dertler bitmiyor. İlçedeki vatandaşlar yıllardır tapu alamadığı evlerini ne satabiliyor, ne de yıkıp yerine yenisini yaptırabiliyor. Bunun dışında güvenlik, sağlık, altyapı gibi alanlarda da sıkıntıları bulunan Alacakaya bir türlü makûs talihini yenemiyor.
ALACAKAYA MAKÛS TALİHİNİ YENEMİYOR

Fırat Gazetesinde geçtiğimiz aylarda, ‘Alacakayalılar hem sahipsiz hem de konutsuzlar!’ başlığı ile yer alan haberde Alacakaya’da yaşam şartlarının çok zor olduğunu, Alacakaya halkının özellikle konut sıkıntısından dert yandığını dile getirilmişti. Haberde bütün hanelere kapı numarası verildiği halde evlerin içinde yaşayan insan olmadığını da belirtmiştik. Şimdi ise Alacakayalı vatandaşlar eski evlerini satıp yerine yenisini almak istiyorlar. Çünkü içinde yaşadıkları evlere ilişkin 25 yıldır süren bir dava var. Konuyla ilgili gazetemize bilgiler veren SP Alacakaya İl Genel Meclis Üyesi Abbas Yeğen, “ “İlçemizde konut sıkıntısı var. Var olan konutlar üzerinde ise süregelen bir dava bulunuyor. Bir yandan vatandaş, bir yandan Eti Krom, diğer yandan Hazine konutlarla ilgili dava açmış. Vatandaş diyor; Konut benim, Eti Krom diyor; Konutlar benim, Hazine diyor ki; Bu konutlar benim. 25 yıldır bu davalar devam ediyor. Bu nedenle elimiz kolumuz bağlı. Yeni bir yer ayarlandı. İhalesi yapıldı. Özel bir firma burada konut yapacak. Eski konutları satmak istiyoruz. Konutları alan da var ama elimizi nereye atsak üzerinde mahkeme çıkıyor.” şeklinde konuştu.

BÜTÇE GİDERLERİ KARŞILAMIYOR

İlçedeki diğer sıkıntılara ilişkin de bilgiler aktaran Yeğen, “Çakmakkaya köyünün acilen çözülmesi gereken sulama projesi ve altyapı sorunu var. Ancak İl Özel İdareden ilçemize ayrılan bütçe yetersiz geliyor. İl Özel İdareden ilçelere nüfus bazında bütçe ayrılıyor. Alacakaya’nın da nüfusu az olduğundan gelen bütçe ilçenin eksikliklerini tam olarak karşılamıyor.” dedi.

‘NÜFUS AZ DİYE HASTANE YAPILMIYOR’

Alacakaya İlçesinin hak ettiği yere gelmediğini de ifade eden Yeğen, “Alacakaya hak ettiği yere gelememiştir. Alacakaya Türkiye ekonomisine yön veren bir yer ama ne yazık ki bunun karşılığını alamıyor. Alacakaya’ya maden yüksekokul yapılırsa çok iyi olur. Çünkü Alacakaya’da yılda bir milyon ton cevher çıkıyor. Alacakaya için boşuna  ‘Altı zengin üstü fakir’ demiyorlar. İlçemize Devlet Hastanesinin yapılmasını da istiyoruz. Özellikle Eti Krom’da çalışan işçilerimiz için hastanenin yapılması elzemdir. Burada çalışan işçilerimiz tehlikeli bir şekilde çalışıyor. Çünkü burada zaman zaman göçük yaşanıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde yine göçük oldu ve 1 kişi hayatını kaybetti. Eğer burada yaralanan vatandaşlarımıza zamanında müdahale edebilirsek çok iyi olacak. Biz hastanenin yapılması için talepte bulunduk ama Alacakaya’nın nüfusu az dediler. Bu nedenle öylece kaldı. Konuyu Halk Sağlığı Müdürümüz ile görüştük. Hastane projesinin yatırım programına alındığını ancak Ankara’ya gönderilmediğini söyledi. Daha sonra İl Sağlık Müdürümüz ile görüştük. Tekrardan yatırım programına aldıklarını söyledi. Şimdi sonucunu bekliyoruz.” diye konuştuk.

‘GÜVENLİK AÇISINDAN DA SIKINTI VAR’

İlçenin güvenlik açısından sıkıntılar yaşadığını ifade eden Yeğen, “Alacakaya’nın güvenlik açısından da sıkıntılı olduğu herkes tarafından biliniyor. İlçemizde koruyucu eksikliği var. Eğer bu eksiklik giderilirse İlçedeki insanlara istihdam da sağlanmış olur. Eti Krom’da 700 kişi çalışıyor ama burada çalışanların yüzde 5’i Alacakayalı. 10 ilçenin tamamı da bizim ilçemiz ama önceliğin Alacakaya’ya verilmesi gerekir. Alacakaya’nın Kalender köyüne ilişkin yol projesi de yapıldı. Proje Karayolları Genel Müdürlüğüne gönderildi. Ama ne yazık ki şu ana kadar herhangi bir ihale tarihi yapılmadı. Bu yol bizim için çok önemli. Çünkü bu yol birçok yeri birbirine bağlıyor. Yaklaşık 30 yıldır bu yolun yapılması için uğraşıyoruz. Şu anki maden yolu kazma kürekle yapılan bir yol.” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

İlginizi çekebilir

OPERATÖRÜ ÖLDÜ

OPERATÖRÜ ÖLDÜ

Elazığın Sesi