Ana Sayfa İlçeler 31 Temmuz 2017

AKMURAT ÇÖZÜMÜ UCUZ SUDA GÖRÜYOR

Diğer ilçelerimizde olduğu gibi Baskil’de de işsizlik ve göç en önemli sorun. İçme suyu, kanalizasyon, temizlik ve ulaşım gibi belediyeciliğin temel hizmet alanlarında yüzde 90 oranında sorunları bitirdiklerini söyleyen Baskil Belediye Başkanı Av. İhsan Akmurat, sulama suyunu vatandaşa daha düşük fiyatlarda sunmaları durumunda kimsenin kendi topraklarını terk etmeyeceğini, göç ve işsizlik sorunun çözüleceğini söylüyor.
AKMURAT ÇÖZÜMÜ UCUZ SUDA GÖRÜYOR

Baskil ilçemize bir dizi ziyaretlerde bulunduk. İlçenin sorunları hakkında vatandaşlarla görüştükten sonra Belediye Başkanı İhsan Akmurat ile de bir sohbet gerçekleştirdik. 2009 yılında göreve geldikten sonra ilçede ne gibi çalışmalar yaptıkları konusunda önemli açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Av. İhsan Akmurat, vatandaşlardan tam not aldı. Başkan Akmurat ayrıca ilçede TOKİ sorunu, işsizlik, göç ve içme suyu konusunda ne gibi çalışmalar yaptıklarına ilişkin de detaylı bilgi verdi.

‘SORUNLARI YÜZDE 90 HALLETTİK’

2009 yılında göreve başladığı zaman ilk olarak ilçenin sorunlarını tespit ederek çalışmalara başladığını söyleyen Baskil Belediye Başkanı Av. İhsan Akmurat, “İçme suyu sorunu, kanalizasyon gibi konularda ivedi bir çalışma yürüttük. Belediyenin dört ana çalışma alanı vardır. Bunlar; içme suyu, kanalizasyon hizmeti, temizlik ve ulaşım. Bu sayılan kalemler Belediyeler Yasası’nın olmazsa olmaz maddeleridir. Biz göreve geldiğimiz zaman birkaç mahallede içme suyu sorunu vardı. Tankerlerle mahallelere su veriliyordu. Ama şuan su soruna adına bir problem yaşamıyoruz. Alt yapı ve üst yapıya ilişkin sorunların yüzde 90 oranında hallettik. Yüzde 10 oranında bir eksikliğimiz var. O da zamanla çözülecektir. Ayrıca ilçede uzun zamandır konut sıkıntısı yaşanıyordu. Kaloriferli ev bulmak zor. Vatandaşlar kış aylarında soğuk olduğundan dolayı ya Malatya’ya ya da Elazığ’a gidiyor. Yaz aylarında ilçeye geliyor. İlk göreve başladığım dönemlerde TOKİ ile çalışma yaptık. Etüt çalışması yapıldı. Ama vatandaş ilana çıkan TOKİ’ye başvuru yapmadı. Vatandaşlar belli bir miktar ödeme yapması gerekiyordu ama kimse talep etmedi. Ama bizler vazgeçmedik. Bu süre zarfında arsa sahipleri ile müteahhitler arasında arabuluculuk görevini gerçekleştirdik. Bu yıl 60 konutluk bir temel atıldı. Zamanla yüksek rakamlarda TOKİ çalışmalarımız olacaktır” şeklinde konuştu.

‘HASTANEMİZE KAVUŞTUK’

Baskil’de tartışma konusu olan hastane sorununa da açıklık getiren Başkan Akmurat, “İlçede hastane konusunu Arapsaçına çevirdiler. Sağlık merkezi ve hastane arasında gelgit oldu. Ama öyle bir şey yok burası 10 yataklı bir hastane olarak şuan hizmet veriyor. Elazığ’da da bölge hastanesi yapılacaktı ama bölge illerin tepkisinden dolayı ismi şehir hastanesi olarak değiştirildi. Burası da devlet hastanesi yerine ilçe hastanesi adı altında hizmet vermeye devam edecek. Biz buranın 25 ya da 50 yataklı olması için mücadele ettik. Ama Sağlık Bakanlığı bu nüfusta bir ilçeye bunu çok gördü. Sağlık merkezi olarak ta hizmet verilebilir dendi. Biz yine de 10 yataklı hastanemizi hizmete soktuk. Tabiri caizse tarlayı suladık, meyveyi toplayacağız” şeklinde konuştu.

‘İLÇEDE KAYISI İŞLETMESİ VE PAZARI OLMAMASI BÜYÜK KAYIP YARATIYOR

İlçenin kanayan yarası haline gelen nüfusun kaybına dairde tespitlerde bulunan Av. Akmurat, “Baskil’in nüfusu 2009 yıllarında 25 bin civarındaydı. Şuan 12 bin civarında. İlçe merkezi olarak büyük kaybımız olmadı. Ama köylerde nüfusumuz azaldı. Köylerdeki nüfus kaybının olmasının en büyük sebebi vatandaş haklı olarak soruyor. ‘Sağlık, eğitim, iş imkânlarından yeterince faydalanıyor muyuz?’ diyorlar. Bunlardan bir tane eksik olması vatandaşın buradan gitmesine sebep oluyor. Yoksa kimse sevdiği bir yeri bırakıp gitmez. İşsizlik noktasında büyük sorun yaşanıyor. Sulama sorunu tam olarak çözülürse hiçbir vatandaşın kimseden iş talebi olmaz. Bu anlamda Elazığ’daki Ticaret Odası ve Borsasına çok önemli iş düşüyor. Bizler çok talepte bulunduk. Elazığ’da kayısı pazarı oluşturulması durumda bize büyük bir katma değeri olur” diye aktardı. Baskil’de son yıllarda kuraklık yaşadıklarını ifade eden Başkan Akmurat,” Yüzey sularının kurumasından dolayı vatandaş sondaj yapması gerekir. Bunun içinde bir gider var. On lira kazanacaksa 5 lirasını elektriğe verecek. Her şey çok iyi gitse bile kalan paranın yarısıyla gübre alıyor. Geri kalan üç kuruş ile de geçimini sağlayamıyor. Ama bizler Belediye olarak sulama suyunu ucuz bir miktarda onların hizmetine sunarsak vatandaş kendi topraklarından gitmez. İlçe halkı olarak çok çalışkanız. Baskil’in temel geliri kayısı ama bunda da vatandaş 4 yıl uğraştıktan sonra iklim iyi olacak mı, don veya dolu olur mu, iyi bir tüccar bulabiliriz mi? gibi sorular ile karşılaşıyor. Haliyle bu iş piyangoya dönüşüyor. Baskil, kayısı üretiminde önemli bir yere sahip. Elazığ’ın ihracat rakamlarına bakarsak da önemli ihraç ürünlerinden biridir. Bu rakamlara rağmen ilçede pazar ve işletme olmaması büyük bir kayba neden oluyor” diyerek yaşadıkları çaresizliği dile getirdi.

‘CEVDET YILMAZ’IN KAPISINDA YATTIK’

İlçede son yıllarda yapılan hizmetlere de değinen Akmurat, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “İlçemizde en çok istediğimiz şeylerden biride meslek yüksekokulu kurmaktı. Şuan çok şükür o da oldu. Önceden başka binalarda hizmet veriyordu ama şimdi kendi binasına geçti. Gerekli ödenek çıktı ve şuanda 500 öğrenci kapasiteli yapısı var. İlk olarak bahçe tarımı bölümü açıldı. Şimdi ise organik tarım adı altında bir bölüm olacak. Gerekli çalışmayı yaptıktan sonra 10 yıl içerisinde 10’un üzerinde bölüm açılması için uğraşacağız. Bunun için bizler çok uğraştık. O dönem Kalkınma Bakanı olan Cevdet Yılmaz’ın gece gündüz demeden kapısında yattık. Bunu kimse de inkâr edemez. İlimizin bürokrat ve siyasilerinde bu anlamda çok büyük katkıları oldu. Ayrıca Belediye Kültür Merkezimizin temelleri atıldı. Bunun içerisinde birçok bölüm olacak. İnşallah tez zamanda bunu vatandaşımızın hizmetine sunarız. Şuan yine gençlik merkezi çalışmaları onaylandı. İhale süreci yapılacak. Buna da kısa zamanda çalışmalara başlayacağız” dedi.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

 

 

 

 

Yorumlar

İlginizi çekebilir

SAVCI EMEKTAR GÖREVE BAŞLADI

SAVCI EMEKTAR GÖREVE BAŞLADI

Elazığın Sesi