Ana Sayfa Sağlık - Yaşam 21 Eylül 2018

AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ KAPATILMASIN

Elazığ Ağız Diş Sağlığı Hastanesinin kapatılmasına tepki geldi. Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş, Diş Sağlığı hizmetlerinin Genel tıp branşlarından farklı bir alan olduğunu ifade ederek konuyu yeniden değerlendirilmesini istedi
AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ KAPATILMASIN

Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş Elazığ Ağız Diş Sağlığı Hastanesinin kapatılmasının mağduriyetlere neden olacağını söyledi. Yaptığı açıklamada konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi.  “Öncelikle şehrimizin bu devası sağlık kompleksinin kurulmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Edoğan olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Malumunuz Türkiye de yapılan şehir hastanelerinin 6.sı olan Elazığ Fethi Sekin şehir hastanesi bir takım eksikliklere rağmen, sağlık çalışanlarının özverili ve fedakarca çalışmaları sayesinde hizmete girmiş oldu.

Elazığ Ağız diş merkezi Sağlık Müdürlüğümüzün bakanlığımıza müracaatları sonrası Ağız Diş Sağlığı Hastanesi olarak tescillendi. Bakanlık tarafından tescillenen ve hastane statüsünde olan Ağız Diş sağlığı hastanesinin lav edilerek şehir hastanesi bünyesinde sıradan poliklinik hizmeti vermesi kabul edilebilir değildir.

Sunmuş olduğu kaliteli sağlık hizmeti sunumu ile ilimiz için bir değer, bölgede de marka haline gelen çok nitelikli diş tedavilerinin yapıldığı bu hastanemizin lav edilerek şehir hastanesi bünyesine dahil edilmesi ilimize yapılacak büyük haksızlık olur.

DİŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ FARKLI BİR ALANDIR

 Ağız Diş Sağlığı hizmetleri genel tıp branşlarından farklı bir alan olduğunu ifade eden Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karataş, ”Tıp hekimlerinin bu konuda bilgi ve becerileri yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla Ağız Diş sağlığı hastanelerinin diş hekimi idareciler tarafından yönetilmesi işleyiş açısından daha verimli olacaktır.

Bölgeye verimli bir sağlık hizmeti sunan Ağız Diş sağlığı hastanemiz çevre illerden de sürekli hasta sevki almaktadır. Yapılacak olan yanlış uygulama çevre illerden alınan sevklerinde kesilmesine neden olacaktır.

Alınacak yanlış bir karar Ağız Diş Sağlığı hastanesinde özveriyle, canla başla görev yapan iki yüz sağlık çalışanımızı maddi ve manevi yönden mağdur edeceği gibi ilimizin prestiji için de hoş olmayacağı kanaatindeyiz.

Yetkili sendika olarak sağlık bakanlığı yetkilileri ile Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz KİK toplantısında da ağız diş sağlığı merkezlerinin kendi döner sermaye yönetmeliği olduğundan şehir hastaneleri kapsamına alınmaları çalışanları döner sermaye ek ödemeleri yönünden mağdur edeceğinden böyle bir uygulamaya geçilmeyeceği kararı alınmıştı. Buna rağmen hala çözüme kavuşmamış olan hastanemizin durumunun biran evvel çözüme kavuşmasını bekliyoruz.

Buradan yetkililere sesleniyoruz. Başta Milletvekillerimiz olmak üzere tüm yetkililerin konuya hassasiyet gösterip duyarlı olmalarını bekliyoruz. Hali hazırda mevcut olan hem Elazığ’a hem de bölgeye kaliteli sağlık hizmeti sunan Ağız Diş Sağlığı hastanemizin kapatılması hem çalışanlar açısından hem de sağlık hizmeti alan kamuoyunun büyük mağduriyetine sebep olacaktır. Yetkililerin bir an önce doğru karar verip çalışanlarımızın kaygılarını gidermelerini bekliyoruz”dedi.

 

Yorumlar

Elazığın Sesi