Ana Sayfa Ekonomi-STK, Gündem 19 Eylül 2017

ÜZÜMÜN KADERİ NE OLACAK?

İlimizin en önemli tarım ürünü olan üzümde hasat dönemi yine sorunlarla başladı. Üzüm üreticileri adına açıklamalarda bulunan Elazığ Üzüm Üreticiler Birliği Başkan Yardımcısı Cengiz Öz, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.
ÜZÜMÜN KADERİ NE OLACAK?

İlimizin en önemli tarım ürünü olan üzümde hasat zamanı başladı. Hasat dönemine girdiğimiz şu günlerde üreticiler bin bir emek vererek yetiştirdikleri ürünlerinin bu yılda pazarda hak ettiği değeri görmemesinden kaygılanıyorlar. Elazığ Üzüm Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Cengiz Öz bu yıl da üzüm hasadının sorunlarla başladığını ifade etti. Üzüm alımlarında firmaların fiyat belirlemesinin çiftçilerin temel sıkıntısı olduğunu belirten Öz, “Türkiye’de ziraat ile uğraşan halkımızın durumu gerçekten çok zor. Üreticiler üzümden istediği parayı kazanamıyor. Elazığ’da iki bin yılı bulan bir bağcılık tarihi vardır. Elazığ’da çok güçlü bir bağcılık kültürü bulunmaktadır. Bunun en açık delili orciktir. Üzümden üretilen orcik Elazığ’a hastır. Elazığ’a has bu ürün ile ilgili coğrafi tescil belgesi almak için Valiliğimiz öncülüğünde yaptığımız çalışmalar bulunuyor. Elazığ kırka yakın üzüm çeşidine sahiptir. Ancak en çok bilinen üzüm çeşidimiz tüm dünyada da kabul gören öküzgözü çeşididir. Öküzgözü çeşidimiz hem sanayi alanında hem de sofralık alanda çok önemli bir yeri olan üzüm çeşidimizdir. Ancak üreticilerimiz bu üründen istediği ücretleri kazanamamaktadır.” dedi.

 

‘BİR SANAYİ KURULUŞU KURULMALI’

Elazığ’ın üzüm çeşitliliği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Öz, “Öküzgözü üzüm çeşidimizde resveratrol maddesi bulunmaktadır. Bu madde anti kanserojen ve anti oksidan bir maddedir. Tekirdağ Bağcılık Enstitüsü tarafından yapılan incelemede bu maddenin en çok öküzgözü üzümlerinde bulunduğu tespit edilmiştir. Bu maddenin saf olarak elde edilebilmesi için bir sanayi kuruluşunun kurulması gerekmektedir. İlimizde beyaz üzümde de çok önemli bir değer olan Ağın beyazı denilen bir üzüm çeşidimiz bulunmaktadır. Bu üzüm çeşidimiz de ülkemizin en önde gelen üzümlerinden biridir. İlimizin sahip olduğu ve pazar değeri çok yüksek olabilecek bu üzüm diğer üzüm çeşitlerinin de araştırılması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı

 

‘ÜRETİCİLERİMİZİN EMEĞİ KARŞILIK BULMUYOR’

İlimizde yetişen üzümlerin hak ettiği değeri görmediğini ifade eden Öz, “Üzümlerimiz bu kadar değerli olmasına karşın kıymetleri halkımız tarafından bilinmiyor. Buna bağlı olarak üreticilerimizin emeği karşılık bulmuyor.  Birlik olarak 2007 yılında Elazığ’ın dağı taşı üzüm bağı olacak diye yola çıktık. O gün üzüm alıcıları; ‘Ne kadar ekerseniz ekin biz bütün üzümleri alacağız’ diyorlardı. Ancak üzüm alımı gitgide düşmeye başladı. Firmalar üzümlerimize karşı kota uygulamaya başladılar. Elazığ üzümü diyerek başka illerden üzüm aldılar.  Bu sıkıntılar üzerine birlik olarak çareler aramaya başladık.  Bir üzüm bağına on yıl boyunca emek verilmektedir. On yıl boyunca emek verdiğiniz bağlardan istediğimizi alamadığımız takdirde bağları söktüğümüzde on yıllık emeğimizi çöpe atmış oluyoruz. “ şeklinde konuştu.

 

‘ÜZÜM MAALESEF KAYBOLUYOR’

Üzüm üretimindeki ve bağ alanlarındaki düşüşe dikkat çeken Öz, “Eskiden 148 bin ton üzüm üretimi gerçekleştiren Elazığ’da yüzde 40 oranında sofralık üzümde yüzde 50 oranında da şıralık üzümde rekolte düşüklüğü yaşanmaktadır.  Bunun dışında Elazığ’da toplamda 2 bin 500 dekar bağ alanı kaybı yaşanmıştır. Üreticiler artık bağlarını sökmektedir. Eskiden bağcılık Elazığ’a çok önemli bir katma değer sağlıyordu. Bu değer yıllara bağlı olarak düşüyor. Her bağın ortalama olarak 30 işçiyle hasat edildiğini ve taşınmasında görev alan insanları düşündüğümüzde bağcılığın İlimiz için çok önemli bir istihdam alanı oluşturduğunu da görüyoruz. Her şeyi işlenen ve ekonomiye kazandırılan üzüm maalesef ilimizde kayboluyor.”dedi.

 

‘ESKİ VALİ, ELAZIĞ’DA ÇOK CİDDİ BİR İSTİHDAM ALANI OLUŞMASINI ENGELLEDİ”

Öz, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamadan tutunda geçtiğimiz yıllarda hazırlamış oldukları ancak sonuçlandıramadıkları proje ve yeni hazırladıkları projeye kadar geniş bir alanda da değerlendirmelerde bulundu. Öz, “Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanımız Eşref Fakıbaba’nın üzüm ile ilgili olarak yaptığı açıklamayı çok önemsiyoruz. Bakan beyin tavsiye ettiği üzüm şırası ile ilgili çalışmalarımız bulunuyor. Elazığ’da bir üzüm suyu tesisi kurulması ile ilgili olarak hazırladığımız bir projemiz var. Bu projemizi ETSO ortaklığında yürüteceğiz. İnşallah tesis projemiz kabul görür. Bu tesisin kurulmasıyla resveratrol maddesinin üretimini gerçekleştirerek tüm dünyaya sunabileceğiz. Bunu gerçekleştirebilmemiz için özverili sanayicilere ihtiyacımız var. Bu vesileyle geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirmemiz an meselesiyken o dönem ki Valimiz Muammer Erol tarafından engellenen projemize de değinmek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda Koruk köyünde toplamda 6 milyon lirayı bulan bir projemiz vardı. Projemiz kabul görmüş olmasına rağmen o dönem İlimiz Valisi olan Muammer Erol tarafından proje rafa kaldırıldı. Bu projemizin rafa kaldırılma gerekçesi ise projenin yüzde 10’nunda alkol bulunmasıydı. Oysaki projenin bütün gereksinimleri karşılanmıştı. Projenin giderlerinin yüzde 75’i yabancı fonlardan sağlanacaktı. Muammer Erol bu projeyi rafa kaldırmamış olsaydı, Elazığ’da üretilen bütün üzümler işlenecekti. O yıllarda Elazığ’da tam 4 bin üreticimiz vardı. Bu projenin Muammer Erol tarafından rafa kaldırılmasından dolayı üzüm üreticimiz 2 bin kişiye düştü. Bu projenin engellenmesi Elazığ’da çok ciddi bir istihdam alanın da oluşmasını engelledi.” iddiasında bulundu.

 

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

 

 

Yorumlar

Elazığın Sesi