Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 30 Ağustos 2017

ÜST GEÇİTE TEPKİ ÇIĞ GİBİ…!

Rüstempaşa Mahalle sakinleri Orduevi Köprülü Araç Alt Geçit Projesinin Şeyh Şamil Bulvar kısmındaki viyadüğünün yıkılması için kollarını sıvadı. Aylardır devam eden projenin esnaf ve vatandaş olarak kendilerine birçok sıkıntı yaşattığını belirten mahalleli, projenin Şeyh Şamil Bulvar kısmındaki yolun sadece alt geçit olarak yapılmasını istiyor. İnşaatın yapıldığı alanı ziyaret eden Milletvekili Metin Bulut da vatandaşın tepkisine hak vererek, “Buradaki sıkıntıyı görmek için mühendis olmaya gerek yok” dedi.
ÜST GEÇİTE TEPKİ ÇIĞ GİBİ…!

Toplam 14 bin metrekare alanında yükselen Orduevi Köprülü Araç Alt Geçit Projesi inşaatı, bazı mevkilere önemli sorunlar yaşatıyor. Elazığ Belediyesinin istişare edilmeden ferdi yaptığı Şeyh Şamil Bulvarındaki esnaf ve vatandaşlar,  proje nedeniyle işlerinin bitme noktasına geldiğini, evlerinin ve dükkânlarının fiyatlarının yarı yarıya düştüğünü ifade ediyor. Belediye Başkanına ulaşamadıklarını belirten mahalleli sorunlarını Milletvekili Metin Bulut’a taşıdı. Daha önce Vali Çetin Oktay Kaldırım’a seslenen mahalleli bir sonuç alamayınca, durumu Milletvekili Metin Bulut’a bildirdi. Bulut, vatandaşların çağrısına sessiz kalmadı.  Bölgeyi ziyaret eden Milletvekili Bulut,  projenin incelemesini yaparak, vatandaşlarla toplantı düzenledi. Öncelikle vatandaşları sorunlarını dinleyen Milletvekili Bulut, ardından açıklamalarda bulundu.

MAĞDURİYETLERİMİZ GİDERİLMEZSE BURAYI KAPATACAĞIZ’

Öncelikle yaşadıkları sıkıntıları anlatan vatandaşlar dertlerin bir çare bulunmasın istedi. 26 yıllık esnaf olduğunu vurgulayan esnaf Sami Ceren, “Belediye Başkanı televizyona çıkıp ben oradaki mahallelinin onayını aldım diyor. Ben buradayım. Belediye Başkanı yukarıda bir kahvehanede kendi adamalarını toplamış konuşmuş ve gitmiş. Bu muhitten toplantıya sadece bir arkadaşımız tek gitmiş. Belediye Başkanı bunu projeyi bu şekilde yaparak bize zulüm yaptı Sayın Vekilim. Biz buranın kalkmasını istiyoruz. Mülk sahiplerinin mülklerinin değeri düştü. Biz diğer gazete ve televizyonları çağırdık hiçbiri gelmedi. Kimse bizimle ilgilenmek istemiyor. Sayın Milletvekilim, eğer mağduriyetimiz giderilmezse bayramdan sonra toplanıp burayı kapatacağız. Bunun arkasının bırakamayız. Çünkü bu hepimizin sorunu. Evlerimizin içi görünecek. Dükkânlarımızın önü kapanmış durumda. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Burada bizim ekmeğimizle oynanıyor. Belediye Başkanı ne bizimle ne de nezaketten gelip bizi ziyaret etmiş. Onay alınmamış bizden.  Siz bizi burada yalnız bırakmadınız. Bizde her daim sizin arkanızdayız. Allah sizden razı olsun.” açıklamalarında bulundu.

 ‘4 AYDIR ESNAF SİFTAHSIZ GİDİP GELİYOR’

Sayın Milletvekilim şimdi burası kaldırılmaz mı diye sözlerine başlayan esnaf Cahit Sertkaya, “Biz gerçekten mağdur durumdayız. İş yapamıyoruz. Evlerimiz değerini kaybetti.  Ne akla sığar bu proje ne fikre. Neden böyle bir şey yaptılar. Neden sadece alt geçit yapmadılar. Buraya daha güzel alternatifler yapılabilirdi. Viyadük olmasına gerek yoktu. 4 aydır esnaf siftahsız gidip geliyor. Burada 100 kişiden 99 kişi AK Partiye oy vermiş Vekilim. Burada bunu yapmak ayağa kurşun sıkmaktır. Kimse kimsenin rızkıyla oynamamalı öyle değil mi? Ben burada sadece kendimi düşünmüyorum. Burada toplumun sorunu söz konusu. Bunun en kısa zamanda halledilmesini istiyoruz” dedi.

‘BAZI YERLERDE YOLLARIN OLMAYACAĞINI SÖYLEDİK’

Belediye Başkanı proje için gelip yukarıda konuştuğunda, Şeyh Şamil Bulvarındaki vatandaşlardan sadece kendisinin katıldığını belirten Esnaf Erdal İspir, “Konuşmada proje konuşuldu. Bazı yerlerde yolun olmadığını söyledik. Onların yapılacağını söyledi. Zaten konuşmaya geldiğinde de proje yükselmeye başlamıştı bile. Bütün işler bittikten sonra bu konuşma yapıldı. Öncesinde hiç kimseyle görüşülmedi.” ifadelerinde bulundu.

  MÜTEAHHİT: BEN DE SİZİNLE BİRLİKTEYİM

Hayma inşaat Müteahhidi Haydar Karakaya da Milletvekili Metin Bulut’a eşlik ederek, katıldığı toplantıda proje hakkında bilgiler verdi. Karakaya, “Batıya giden yolda,köprü neredeyse ara yolu kapatıyor. Orası nasıl olacak diye soruluyor. Şimdi bu proje yapılırken yeni şehir planına uygun bir şekilde yapılıyor. Tabi o bina 20 sene sonra mı, 80 sene sonra mı yıkılır bu bilinmez. İstanbul’da olduğu gibi bu projede yeni şehir planına göre ilerliyor. Bu kavşakta en sıkıntılı olan yer İstasyon yoluna doğru giden batı yolu. Viyadük yapıldığında orada 80 santim bir yer kalacak. 80 santim metreden kanalizasyon geçecek, içme suyu geçecek, yağmur suyu geçecek, doğalgaz geçecek, elektrik geçecek, telekom ve telefon geçecek ve de üstü kaldırım olacak. Biz henüz oraya girmedik. Orası büyük bir sıkıntı. Tabi bu yolda da büyük bir sıkıntı var. Tek şeritli olacağı için araç park etme sıkıntısı muhakkak olacak. Biz burada mahalle sakinlerimizle defalarca konuştuk. Sağolsunlar onlar da bizi çok anlayışla karşıladılar. Çünkü bu projeyi ben almasam, Ankara alacak. Ankara almasa İstanbul alacak.  Belediye Valilikten onay aldı. Şeyh Şamil Bulvarı çalışmalar sırasında tamamıyla kapanacaktı.  Ama ben hem yukarıdan hem de aşağıdan yol verdim. Çünkü vatandaşları daha fazla mağdur etmemek gerekiyor. Tabi burası viyadük değil de alt geçit şekliden yapılabilirdi. O zaman hem yol geniş olurdu, hem de üstten hiçbir şey kaybedilmezdi. Ama bu tek şeritte kalan esnaflarımızın sıkıntısı büyük. Burada araç park edemeyecekler. Eşyaları geldiği zaman indiremeyecekler. Buraya Ağın- Keban dışında bütün ilçelerin araçları gelip gidiyor. Buranın ikinci bir sıkıntısı daha var.  Bir arıza meydana geldiğinde buradan kuş uçamayacak. Çünkü doğalgaz, elektrik, kanalizasyon ve aklına gelen bütün alt yapı tesisatı buradan geçiyor. Fiyatımız yüksek olduğundan kazı konusunda anlaşmadık. Onun için burada çok ciddi sıkıntılar meydana gelebilir. Elazığ’da aslında alt yapı yok. Her şeyden önce altyapı sorunu çözülmeli. Biz burayı yaparken, yer altından geçen tesisatı gördük. Hepsi çürümüş halde. Bu projeyi iptal etmek zor. Çünkü ayaklar yükselmeye başlamış. İki bin ton demir döşenmiş. Proje durdurulsa bile benim bir kaybım yok. Bir zararım olmaz. Benle hiçbir sorun yok.  Mahalleli: ‘Belediye Başkanı gelmeden başlamayacaksınız’ dedi. Ben bekledim. Belediye Başkan Yardımcısı geldi. Vatandaşlarla konuştu.  Ben tek kelime bile etmedim. Vatandaş haksız diye bir ibare dahi kullanmadım. Yine kullanmıyorum. Varsa hakkınız durdurun. Ben de sizinle birlikteyim. Bunu her zaman da söylüyorum. ” açıklamalarında bulundu.

‘BİZİM BU KONUDA KANAATİMİZ ALINMADI’

Bütün şikayetleri dinledikten sonra konuşma yapan Milletvekili Metin Bulut, “Siz bu memlekette her daim bize sahip çıktınız.  Bizim de size sahip çıkmamız gerekiyor.  Şimdi bu viyadükün geri dönüşü çok zor. Ben gezip gördüğüm kadarıyla hepiniz haklısınız. Ama bana burası kalkar mı deseniz. Bu saatte sonra çok zor demekte başka bir şey diyemem. Sizin mağduriyetinizi ortadan kaldırmak için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Bununüzerinde de çalışmak gerekiyor. Ben kalkıp burası olmamış hadi sökün deme şansına sahip değilim. Ama bir gerçek var. Herkes çok mağdur olmuş. Daha farklı bir yöntemle çözülebilir miydi? Sadece dal çık yöntemiyle yapılabilir miydi? Bunların bilinmesi gerekiyor. Burada ne müteahhidin suçu var nede bizim bir suçumuz var. Bizim bu konuda kanaatimiz alınmadı. Onun için çok bilmiyoruz. Ama bir uygulama yaparken ölçüp biçmek lazım. Durumun bu kadar vahim olduğunu ben burayı gezmeden önce bilmiyordum. Cahit Bey bana az önce mühendis misiniz diye bir soru sordu. Bir örnek vermek istiyorum. Çok uzun zaman önce izlediğim bir film vardı. Filmde Kürtçe bir müzik çalıyor. Kadın ağlamaya başlıyor. Yanındaki adam: ‘Siz Kürtçe biliyor musunuz?’ diyor. Kadın: ‘Bu türküde ağlamak için illa Kürtçe bilmek mi gerekiyor?’ diyor. Burada sıkıntı olduğunu görmek için mühendis olmaya gerek yok. Bu proje gerçekten buradaki vatandaşlara sıkıntı çıkarmış.”dedi.

‘DURUMU ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA İLETECEĞİM’

Daha sonra konuşmasına devam eden Bulut, şu ifadelere yer verdi: “Haydar bey açıklama yaparken, 50 yıl 80 yıl sonrasına göre yapılmış bir proje olabilir dedi.  Ama ben şunu düşünürüm. 80 yıllık bir projeyi 80 yıl önceden de yapmamak gerekiyor. En az 20 kala yapmak gerekiyor. Çünkü bir insan ömrü neredeyse 80 yıldır. 80 yıl boyunca sıkıntı çekmemek gerekiyor. Bu anlamda projenin şu an buraya bir sıkıntı yaşattığı kesin. Onun için biz bu oluşan sıkıntının etkilerini nasıl minimize edebiliriz bunu tartışmamız gerekiyor. Yıkılması kaldırılması çok kolay görünmüyor. Bu konuda gerçekçi olmak gerekiyor.  Bu durumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ileteceğim. Ben hata gördüğüm şeyleri kalkıp söylerim. Şu ana kadar da söyledim.  Ortada bir hata varsa, hiçbir siyasi endişe gütmeden kalkıp söylerim. Millettin vekâletinin bizde olması, milletin vebalinin de bizim omuzlarımızda olduğu anlamına gelir. Hepinizin vebali bizim omuzlarımızda. Tabi olayın asıl muhatabı Belediye Başkanı. Ama ben sizin temsilcinizim. Ben Belediye Başkanının buraya gelmesini sağlayabilirim. Yani konuşacağım ve buraya gelmesini talep edeceğim. . Bu sıkıntıları sizin adınıza kendisine ileteceğim. Belki farklı şekilde çözüm önerileri olabilir. Ama en nihayetinde halkın mağduriyetini gidermek gerekiyor. Mesele sadece tepki göstermek değil, mesele mağduriyeti ortadan kaldırmak. Doğrusunu söylemek gerekirse projeyi tam detaylı bilmiyorum. Hangi kısmının iptali ile ne kadar bir mağduriyet kalkabilir bunu bilmiyorum. Bilmediğimiz içinde kafadan konuşmanın da bir anlamı yok. Bunları gidermek gerekiyor.” açıklamalarında bulundu.

KAYNAK:FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi