Ana Sayfa Gündem, Kültür - Sanat/Eğitim 16 Haziran 2017

UNESCO İÇİN İYİ BİR FIRSAT…

Turizm Bakanlığı şehirlerdeki cazibe noktalarını artırmak için 40 şehirde Kültür Han’lar projesini hayata geçiriyor. Toplam 650 milyon TL’yi bulacak Proje’nin içinde ilimiz yok. Bu durumun ardından açıklama yapan Hazar Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı Bilal Çoban, “Devlet bu hizmeti kırk ile yapacak. Bizde bunun içinde olalım. Bunun içinde yer almak için neler gerekiyor? Bunları öğrenelim. Çünkü bu proje Elâzığ’a iyi bir nefes aldırır. Bizde 41. İl olmak istiyoruz” dedi.
UNESCO İÇİN İYİ BİR FIRSAT…

Unesco için büyük fırsat. Kültür ve Turizm Bakanlığı, şehirlerdeki cazibe noktalarını artırmak amacıyla Kültür Han projesini hayata geçiriyor. Osmanlı hanlarından esinlenerek geliştirilen proje, 40 şehirde hayata geçirilecek. 300 bin kitaplık kütüphane, sergi sarayı, kongre merkezi, sinema ve tiyatro salonu, kafe ve 40 butik dükkânın yer alacağı projenin avlusunda ise şadırvan ve ağaçlar yer alacak. Her biri ortalama 6 bin metrekare arazi üzerine inşa edilecek olan proje, 16 milyon TL’ye mal olacak. 40 Kültür Han’ın maliyeti ise 650 milyon TL’yi bulacak.

  1. İL OLMAK İSTİYORUZ

Hem ticari hem de bir şehrin kalkınması için çok önemli bir yere sahip olacak Kültür Han projesinin içinde ilimizin olmaması nedeniyle Hazar Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı Bilal Çoban bir açıklama yaptı. Çoban, “Kültür Han Türkiye genelinde 40 tane ile uygulanacak Kültür Han Osmanlının han kültüründen etkilenerek ve esinlenerek, geliştirilmiş bir proje. Bu proje toplam 40 ile uygulanacak ama bunların içinde Elazığ ilimiz yok. Bu proje hayata geçtiğinde uygulanacak illere önemli bir katkı sağlayacak. Projenin toplam maliyeti 650 Milyon. Her bir ilin Projesi yaklaşık olarak 16 Milyona mal olacak. Hem görsel hem de işlevsellik olarak müthiş bir proje olduğundan yapılan illere büyük bir avantaj sağlayacak” dedi.

SİYASİ VE BÜROKRATLARDAN YARDIM BEKLENİYOR

Harput’un tarihi ve mistik yapısı göz önünde bulundurulduğunda ilimizin kesinlikle proje içinde yer alması gerektiğini belirten Çoban, “Bu 40 ilin içinde olmamız gerektiğine inanıyoruz. Türkiye de bu projenin uygulanacağı 40 il seçildiğinde Harput bunların dışında kalmamalıydı. Siyasi ve bürokratlarımız bu işe el atarak, bizimde 41. İl olmamız adına çalışmalar yapmalılar. Biz bu projeyi ilimizi istiyoruz. Çünkü bu projenin içinde 300 bin kitaplık bir kütüphane var. Harput için elzem olan müze var. Bunun yanında sinema ve tiyatro salonları var. Ve kadınlarımızı çok ilgilendiren 40 tane butik dükkân var. Bunlar bir il için çok önemli olacak ve turizmi çekebilecek şeyler. Her şeye rağmen geç kalınmış bir şey değil. Bize düşecek bir şey varsa bizde bunun içinde yer alabiliriz. Devlet bu hizmeti kırk ile yapacak. Bizde bunun içinde olalım. Bunun içinde yer almak için neler gerekiyor? Bunları öğrenelim. Çünkü bu proje Elâzığ’a iyi bir nefes aldırır” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

ELAZIĞ SAHİPSİZ Mİ?

ELAZIĞ SAHİPSİZ Mİ?

Elazığın Sesi