Ana Sayfa Ekonomi-STK 26 Mart 2017

“ÜÇÜNCÜ BİR SANAYİ SİTESİNE İHTİYAÇ VAR”

Sanayi alanına yönelik müracaatların çok fazla olduğunu ifade eden Elazığ S.S. Yeni Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Demirelli, üçüncü bir sanayi sitesine ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. “ÜÇÜNCÜ BİR SANAYİ SİTESİNE İHTİYAÇ VAR”
“ÜÇÜNCÜ BİR SANAYİ SİTESİNE İHTİYAÇ VAR”

Sanayi alanına yönelik müracaatların çok fazla olduğunu ifade eden Elazığ S.S. Yeni Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Demirelli, üçüncü bir sanayi sitesine ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.
“ÜÇÜNCÜ BİR SANAYİ SİTESİNE İHTİYAÇ VAR”
Elazığ S.S. Yeni Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Demirelli, Küçük Sanayi Sitesi’nin var olan sorunları ve göreve geldiklerinden beri çözüme kavuşturdukları problemlere ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Demirelli, “Sanayi sitemiz 1993 yılında kuruldu. 125 bin metrekare alan üzerinde projeli, 205 tane işyeri bulunmakta. Biz göreve geldiğimizde sanayi alanındaki sıkıntılarımız daha fazlaydı. Ancak birtakım eksikliklerimizi giderdik” dedi.
‘SANAYİMİZİ GÜVENLİ HALE GETİRDİK’
Demirelli, göreve geldiklerinde Küçük Sanayi Sitesi’nde çözüme kavuşturdukları sorunları şu şekilde aktardı: “Sanayi girişinde trafik kazaları çok olduğundan trafik ışıklarını yaptırdık. Su sıkıntılarımız vardı. Akçakiraz Belediye Başkanımız bu su sıkıntılarımızı giderdi. Buna rağmen yine de su sıkıntımız oluyordu. Bu nedenle sanayimizin içerisine çeşme yaptık. Mescit yoktu. Mescit yaptık. Yollarımız da ulaşım sıkıntıları vardı. Yollarımızı genişlettik. Sanayimizin dört bir yanına güvenlik kamerası yerleştirerek, sanayimizi güvenli bir hale getirdik. Sanayimizin geriye dönük borçları kalmadı.”
‘İNTERNET BAĞLANTISI YOK’
Demirelli, Küçük Sanayi Sitesi’ndeki sorunları ise şu şekilde sıraladı: “Sanayimizin içerisinde bir devlet bankasına, PTT şubesine ve herhangi bir kargo firmasına ihtiyacımız var. Ancak PTT Müdürlüğü ile görüşmelerimizde burada fazla bir hareketlilik olmadığını söyledi. Bu nedenle PTT de çalışacak personellerin burada maaşını çıkaramayacağını dile getirdi. 188 işyerimiz var. Doğalgaza ihtiyacımız var. Doğalgaz, Akçakiraz Beldesi’nin içinden geçiyor. Ancak ne yazık ki biz bu imkândan faydalanamıyoruz. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na konuyu bildirdim. Bakanlıkta bizi AKSA’ya yönlendirdi. AKSA’ya iki defa yazı yazdım. Ancak onlarda programda olmadığını söylediler. Sanayimizde internet bağlantısı yok. Telefon hatlarından bazılarının sanayimizin yakınına bir hat çekmesi gerekiyor.”
‘17 İŞYERİNE 188 MÜRACAT VAR’
Üçüncü bir sanayiyi kurmak için kısa zaman içerisinde çalışmalara başlayacaklarını söyleyen Demirelli, “17 tane de hâlihazırda olan işyerimiz var. 800 ile bin arasında sanayimizde istihdam var. Sanayi esnafımıza daha verimli olabilmek için üçüncü sanayiyi kurma çalışmalarına başlayacağız. 2017 yılı içerisinde inşallah bu üçüncü sanayiyi nereye kuracağımıza karar vereceğiz. Açıkta bulunan 17 işyerimize şu an için 188 müracaat yapıldı. Bu nedenle Burada bir sanayiye ihtiyaç olduğunu anladık. Şu an kayıtlarımız devam ediyor. Ancak her sanayi de olduğu gibi burada da kalifiye eleman sıkıntısı var. Eleman yetişmiyor. Eskiden aileler çocuklarını bir sanat öğrensin diye sanayiye gönderirdi. Ancak artık kimse çocuğunu sanayiye göndermiyor” şeklinde konuştu.
KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi