Ana Sayfa Gündem, Siyaset 28 Mart 2017

SUSMAZ’DAN İMARDA RANT İDDİALARI

MHP Belediye Meclis Üyesi ve eski Belediye başkanlarından Behçet Susmaz, son derece çarpıcı iddialarda bulundu. Susmaz, Revize İmar Planı’nda bazı yerlerde Meclis kararı olmadan, plan değişikliği gerçekleşmeden, İmar Komisyonu henüz Meclis’e getirilmeden kalem oynatılarak bazı kişilere rant sağlandığını iddia etti.
SUSMAZ’DAN İMARDA RANT İDDİALARI

MHP Belediye Meclis Üyesi ve eski Belediye başkanlarından Behçet Susmaz, son derece çarpıcı iddialarda bulundu. Susmaz, Revize İmar Planı’nda bazı yerlerde Meclis kararı olmadan, plan değişikliği gerçekleşmeden, İmar Komisyonu henüz Meclis’e getirilmeden kalem oynatılarak bazı kişilere rant sağlandığını iddia etti.

MHP Belediye Meclis Üyesi ve eski Belediye başkanlarından Behçet Susmaz, son derece çarpıcı iddialarda bulundu. Susmaz, Revize İmar Planı’nda bazı yerlerde Meclis kararı olmadan, plan değişikliği gerçekleşmeden, İmar Komisyonu henüz Meclis’e getirilmeden kalem oynatılarak bazı kişilere rant sağlandığını iddia etti. İddialarını daha da ileriye taşıyan Susmaz, Keban yolu üzerinde, Sağlık İl Müdürlüğü ile Üniversite arasında AK Parti il başkanlığı yapmış bir kişinin arazisinin bulunduğunu, imar planında yapılan değişiklik ile bu kişinin arazisine yapılabilecek daire sayısının 3 kat arttırıldığını, bu şekilde kişiye yüzde 300 kazanç sağlandığını ileri sürdü.

Röportaj: Erhan DABAK

İmar Revizyon Planı’na ilişkin tartışmalar gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Özellikle imarda yapılan değişiklikler ile bazı kişilere rant sağlandığı iddiaları, bugünlerde MHP’li Meclis üyeleri tarafından sık sık gündeme getiriliyor. Bu iddiaların en sonuncusu ise MHP’li Meclis Üyesi ve kendisi de belediye başkanlığı yapmış olan Behçet Susmaz tarafından dile getirildi. İşte Susmaz’ın dile getirdiği birbirinden çarpıcı iddialar ve bu iddialara ilişkin sorularımıza verdiği cevaplar:

MHP grubu olarak Meclis’te gerçekleştirilen oylamalarda temel prensibiniz ne oluyor?

MHP grubu olarak, şehrimizin menfaatleri, Elazığ’ın ve Elazığ’da yaşayan insanların menfaatleri doğrultusunda, ileride şehrin gelişmesine yardımcı olacak konularda müspet oy kullanıyoruz. Alınan kararları destekliyoruz. Ama şehrin ve şehirde yaşayan insanların menfaatleri aleyhinde ve şehrimizin geleceği aleyhinde olan konularda çekincelerimizi, yanlışları ifade ediyoruz. Hatta bununla kalmıyoruz. Doğrusunu, yapılaması gerekli olan şeyleri de ifade etmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar bu şekilde çalışmalara devam ettik. Bundan sonrada aynı düşünce ve mantıkla devam edeceğiz.

MHP olarak imar konularındaki bazı önergelerin görüşmesi ve karara bağlanması esnasında şerhleriniz oluyor? Bunların sebepleri nelerdir?

ŞEHİR MERKEZİNDEKİ YEŞİL ALANLAR, PARKLAR ORAN OLARAK AZALTILDI

İlimizde yapılan revize ve ilave imar planlarında çok büyük hatalar var. Bunu zaman zaman ifade ettik. İtirazlarımız oldu. Görüşmelerimizi Meclis ve Meclis dışında basın aracılığıyla kamuoyu ve vatandaşlarla paylaştık. Maalesef bu olaylar düzeltilmedi. Tavsiyelerimize pek uyulmadı. Yanlışlık hala devam ediyor. İmar planı neden yapılır? Neden revize imar planı yapılır? Bölgede yaşayan insanların daha rahat yaşamaları, hayat standartlarını yükseltmek için. Onlara daha rahat bir yaşantı sunmak için yapılır. İnsanların yeşil alanlarda, geniş yollarda, rahat mekânlarda hayatlarını devam ettirmesi amaçlanır. Son yapılan Revize İmar Planı’nda bu standartlar maalesef istenilen ölçüye çıkartılmamıştır. Yeşil alanlar kaldırılmıştır. Bölge otoparkları iptal edilmiştir. İlimizde bölge otoparkı oranı sıfırdır. Hepsi iptal edildi. Daha önce konulan yerler de iptal edildi. Yeşil alanlar şehir dışına taşındı. Şehir merkezindeki yeşil alanlar, parklar oran olarak azaltıldı. Normal şartlarda belli bir oran tutturulması lazım. Şehir dışındaki kenar yerleri göstererek yeşil alan oranını tutturmaya çalışıyorlar. Ama şehir merkezinde insanların çocukların oturacağı, oynayacağı alanlar mekânlar yok denecek kadar az.

Bir de bölge otoparkları konusu var. Bölge otoparkları Revizyon İmar Planı ile mi kaldırıldı? Daha önce böyle bir karar yok muydu?

Yeni imar planı ile istimlâk edilerek açılmış bölge otoparkları iptal edildi. Bunlar Belediyeye arsa olarak geçecek. Belediye bunları satarak gelir temin edecek. Amaç budur. Şunu diyorlar; Efendim yeni İmar Revize Planı ile apartmanların altı otopark olacak. Burada bir hata var. Evlerin altındaki otoparklar iskân eden insanların evlerinde bulunduğu zaman kullandığı otoparklardır. Peki, gittiğiniz yerde aracınız nereye koyacaksınız? İş yerine gideceksiniz, bir arkadaşınızı ziyarete gideceksiniz, şehir merkezinde alışverişe gideceksiniz. Aracınızı nereye park edeceksiniz? Bölge otoparklarının amacı insanların evinden çıktıktan sonra gidecekleri yerde araçlarını park edecekleri yerler olmasıdır. Bunlar ortadan kaldırıldı. Yani vatandaş bir yere gittiğinde aracını koyabilecek bir yer bulamayacak.

Mevcut otoparklardan istifade edemezler mi?

Bunlar yetersiz. İşte görüyorsunuz. Onların çoğu ücretli. Ücretli olmasının dışında yetersiz kalmaktadır. Bazı boşluklar otopark olarak kullanılıyor. Ama orası otopark değil aslında. Orada da zamanla bina yapılacak. Yani iskân edilecek. O imkân da ortadan kalkmış olacak.

Belediyenin paraya ihtiyacı mı var ki bölge otoparklarını iptal ederek gelir elde etmeyi düşünüyor?

‘BELEDİYE BORÇ BATAĞINDA’

Herhalde var. Belediye devamlı borçlanıyor. Her ay Meclis toplantılarına en az bir iki tane borçlanma kararı geliyor. Belediye borç açısından batak durumdadır. Belediye aşırı derecede borçlandı. Geçmiş dönemden gelen borçlar ödenmediği gibi üzerine hala borç ilave ediliyor. Bunun miktarını da pek söylemek istemiyorlar. Ama bizim tahminlerimize göre Belediye bir borç batağına saplandı. Arsa satışlarından belki biraz para kazanmaya çalışıyorlar. Daha önceki dönemde Doğukent bölgesinde 80 dönüm bir alan, fuar alanı olarak ayrılmıştı. Bunun 50 dönümünü fuar alanı olarak işlediler. Geri kalan kısmını da parsellediler ve satıyorlar. Geriye kalan kısmını en küçüğünü bin 500 metrekare ve en büyüğünü ise 3 bin 500 metrekare arsalara bölerek satışını yapmayı planlıyorlar.

Doğukent kaç kata müsaadeli bir bölge?

O bölgeler yanlış hatırlamıyorsam 5 kata müsaadeli yerlerdir. Fuar alanının küçültüyorsunuz. Yarısını da satıyorsunuz.  İleride fuar alanı lazım olduğunda ‘yetmedi’ diyeceksiniz. ‘Keşke biraz büyük olsaydı’ diyeceksiniz. Fuar alanının küçülttükleri zaman itiraz ettik. ‘Geri kalan kısmını satacaksınız Sayın Başkanım’ dediğimde, kızdılar mı? Kızdılar, ama şimdi satıyorlar.

Sizde belediye başkanlığı yaptınız. Hizmeti götürmek için borçlanmak mı gerekiyor?

MUNZUR ÇAYI’NI ELAZIĞ’A AKITASINIZ YİNE BORCA GİRERLER

Borçlanmak iyi bir şey olamaz. Mecbur kalırsanız, tabii ki borçlanırsınız. Ama insanları batıran da borçtur. Ödenemeyecek bir borca girilmesinin akabinde ne oluyor. Aileler parçalanıyor. İntiharlar oluyor. İnsanların psikolojik dengeleri bozuluyor. İnsanları ödeyemedikleri bir borcun altında girdimi çok kötü neticeler yaşıyor. Burada düşünülen şudur;  Bir af çıkar ve borçlar af edilir. Tahmin ediyorum bu düşünce ile aşırı derecede borçlanılıyor. Bir atasözü de; ‘Ayağını yorganına göre uzat’ der. Biraz da ayağınızı yorganıza göre uzatacaksınız. Elazığ Belediyesi israf içerisindedir. Munzur Çayı’nı Elazığ’a akıtasınız yine borca girerler. Bu israfın akabinde para yetmiyor. Borçlanmalar başlıyor. Arsa satışları gerçekleştiriliyor. Bölge otoparkları iptal edilerek arsaya çevrilip buradan pay sağlanmaya çalışılıyor.

 Meclis’te zaman zaman çok sert tartışmalar yaşanıyor. Bu tartışmaların başında imar konuları geliyor. Bu tartışmaların nedeni ne oluyor?

Elazığ’da Revize İmar Planı ile haksız ve adaletsiz bir rant dağılımı oldu. İmar planları bir nevi insanlara rant sağlayan planlardır. Ama siz bir şehirde bu rantı dengeli dağıtamazsanız, bütün insanların faydalanacağı şekle getiremezseniz, o zaman orada adaletsizlik ve haksızlık söz konusu olur. Elazığ’da bazı bölge ve mahallerde iki katlı binalar üç kata çıkartıldı. Bazı bölgelerde üş katlı binalar beş kata çıkartıldı. Bazı yerlerde beş katlı binalar olduğu gibi kaldı. Bazı yerlerde üç katlı binalar otuz kata çıkartıldı. Hatta emsal bir buçuktan üçlere kadar çıkartıldı. Siz şehrin kuzeyinde, doğusunda, güneyinde, batısında oturuyorsunuz. Bir tarafta oturan vatandaşın arsasının parseli üç katlı ayrık nizamdan, 12 kata, 15 kata, 30 kata çıkartılıyor. Diğer taraftaki vatandaşın ise beş katlı binası 5 katlı kaldı. Hatta bazı yerlerde ayrık 5 kat, ayrık 6 kata çıkartılarak emsal değeri düştü. Vatandaşın kaybı oldu. Eski durumda daha iyiydi. Örnek vereyim;  Keban yolu üzerinde bulunan binalar yani Keban yolunun kuzeyinde kalan yerler daha önce ayrık 3 kattı. Revize İmar Planı’nda 8 kata çıkarıldı. Emsal beş bin metrekareyi geçince emsal üçe çıkartıldı. Aynı yolun güneyinde kalan yerler ise üç kat olarak kaldı. Hiç değişmedi. Yani Bahçelievler, Cumhuriyet mahalleleri tarafındaki parseller üç kat olarak kaldı. Üst tarafı 15 kata 18 kata çıkartıldı. Mesela Abdullahpaşa Mahallesi gece kondu önleme bölgesidir. Aynen kaldı.

Bu şekilde sizce kimlere kazanç sağlandı?

KALEM OYNATARAK BİR TAKIM İNSANLARA RANT SAĞLADILAR

O bölgede yaşayan bütün insanlar faydalandı. Ancak daha kötüsü var. Bu rant dağılımındaki dengesizliğin ötesinde büyük bir yanlışlık. Hatta suistimal diyebileceğimiz bir şey. Revize İmar Planı’ndan sonra bazı yerlerde Meclis kararı olmadan, plan değişikliği olmadan, İmar Komisyonu ve Meclise getirilmeden bir takım insanlar kalem oynatarak bir takım insanlara rant sağladılar. Bakın ayrık üç katlı bir yer, ayrık 8 kata çıkıyor. Emsal bir buçuğa çıkıyor. Ondan sonra bir bakıyorsunuz orası Meclisten geçiyor ve onaylanıyor. Bir takım insanlara daha büyük rant sağlamak için orası TİK 2 bloğuna sokuluyor. TİK 2 de ise eğer arsa alanınız 5 bin metre kareden daha büyükse ne oluyor biliyor musunuz? Şöyle ifade edeyim;  Daha önce 3 kattan ve 5 bin metre karenin üzerindeki arsanızdan 30 daire çıkıyordu. Revize İmar Planı ile blok nizama çevriliyor. Emsal bir buçuk ve burada yaklaşık 40 tane daire çıkıyor. Plan tasdik olduktan sonra, birileri evrak üzerinde tahribat yapıyor. Nizam değiştirerek TİK 2 nizamına burayı sokuyor yani imar nizamını değiştiriyor. Bu defa TİK 2 nizamına girince aynı arsadan 90 daire çıkması sağlanıyor. Bakın 30 daire 90 daireye çıkıyor. Yüzde 300 kazanç oluyor. Biz bunu Meclise getirdik. Bunlardan birisi çok önemli. Tam Keban yolunun üzerinde Sağlık İl Müdürlüğü ile Üniversite arasında olan bir yer var. AK Parti il başkanlığı yapan bir arkadaşımıza ait olan bir yer. Tabii burası gariban bir vatandaşın olsaydı böyle bir şey olmazdı. Biz şunu diyoruz. Burayı TİK 2 yapacaksanız. Eğer öyle bir niyetiniz varsa getirin Meclis’e.

Söylediğiniz değişiklikler Meclise getirilmeden mi gerçekleştirildi?

Mecliste de bunu anlattım. ‘Neden bunu Meclise getirmediniz? Kendi kafanızdan çizip yazıyorsunuz.’dedim. Bize şunu söylediler; ‘Efendim, Keban yolunun kenarını biz TİK 2 yapma kararı almıştık. Öyle bir şey konuşmuştuk.’  Konuşmaklar bu iş olur mu? Burası resmi bir kurumdur. Bakkal dükkanı değil ki. Kaldı ki o arsa ile Keban yolu arasındaki mesafede bir iki sokak var. Keban yoluna bakan bir parselde değil. Bize diyorlar; ‘Keban yoluna bakan parselleri biz TİK 2 yaptık. Bu nedenle bizde burayı da TİK 2 yaptık.’ Aslında yapamaz. Nasıl yapar?  Meclise getirir. Mecliste tadilat yapılır. Meclis karar verir ve bu şekilde yaparlar. O zaman bir şey diyemeyiz. Ancak burası yani o arsa Keban yoluna cepheli bir yerde değil zaten.

Yani değişikliklerin yasal olmadığını iddia ediyorsunuz?

Evet. Gayri resmi elden yapmışlar. Yasal olmadan düzeltmişler. Bunun biz farkına vardık. Birisi şikayet etti. Şikâyet edilmeyen ve vatandaşın farkında olmadığı birçok yerde de bu tip şeyler yapılmıştır. Böyle bir şey olabilir mi? İki dönem belediye başkanlığı yaptım. Bu süre içerisinde belediyelerle siyaseten temaslarımız oldu. Ancak ben böyle bir şeye rastlamadım. ‘Gariban, fakir bir insanlar, Allah rızası için sevabına menfaat temin ediliyor. Ne olacak?’ öyle de deniliyor.

Peki, Mecliste grubunuz az. Yani çoğunlukta değilsiniz. Bu gibi hadiselerde MHP olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?

İspat edebileceğimiz, yasal yollardan düzeltebileceğimiz şeyler varsa dava açıyoruz. Bakanlıklara, il müdürlüklerine müracaatta bulunuyoruz. Belirttiğim konu için de müracaatta bulunduk. İmar İskan ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Yapı İşleri Genel Müdürlüğüne yazdık. Evrakları ekledik verdik. Belediyedeki ilgililere anlattık. Bekliyoruz ki bu konuda bir tadilat gelsin. Meclis ‘olur’ derse olur ama ‘olmaz’ derse olmaz. Ona bir şey diyemeyiz. Burada üzerinde durduğumuz konu Meclis kararı olmadan bir takım insanların kendilerini Belediye Meclisinin yerine koyarak tepeden bu işi yapmalarıdır.  Kim yapmış bilemiyorum. Daire müdürü veya bir memur bunu yapamaz. Bunu yapabilmesi için bir insanın üst makamlarda olması lazım. En azından öyle tahmin ediyorum.

 Bu durumda müracaatlarınızın karşılık bulacağına inanıyor musunuz?

Bundan önce teraslar yönetmenliği çıkarttılar. Buna biz karşı çıktık. Bakanlık iptal etti. 30 tane müracaattan bir iki tanesi oldu belki ama oldu. Yargıdan da henüz bir şey çıkmadı. Şu var. Biz vicdanen en azından görevimizi yapmış oluyoruz. Kamuoyu ile bunu paylaşmış oluyoruz. İnsanlarımıza bu yanlışlıkları duyurmuş olmak açısından ve bu yanlışlara karşı çıkmak açısından elimizden geldiği kadarıyla görevimizi yapıyoruz. Yapacağımız en son iş yargıya gitmektir. Bu işin düzeltilmesi için sonuna kadar müracaatlarımızı yapıyoruz. Türkiye hukuk devleti ise ve biz hukuk devleti olarak biliyoruz, gerekli yerlere müracaatımızı yapıyoruz.

Siz de daha önce belediye başkanlığı yapmış birisiniz. İki belediye başkanı olarak sorunları görüşme noktasında bir araya geldiniz mi? Sizi dinledi mi? ‘Bu kadar şikâyet ediyorsunuz. Nedir bizim yanlışımız’ diye.

Benim Belediye Başkanına gidip de, ‘Sayın Başkan oturalım bazı meseleleri görüşelim’ demem olmaz. Bu hoşta olmaz, etikte olmaz. Bugüne kadar oradan da böyle bir teklif gelmedi. Mecliste bazı konuları gündeme taşıdığımızda bazen Sayın Başkan’ın rengi değişiyor. Kızıyor, sinirleniyor. Bizi öğrenci gibi veya çocuğu gibi azarlamaya kalkıyor.

Başkan, geçtiğimiz yıllarda , ‘Hizmetimizi engelliyorlar’ demişti. Siz bu çıkışlarınızla hizmeti mi engelliyorsunuz? Öylemi düşünülüyor?

MECLİSTEN GEÇEN ONCA MADDEYE BİR İTİRAZ EDEN OLMAZ MI?

Öyle düşünebilir. Ancak biz hizmetleri engellemiyoruz ki. Tekliflerin yüzde 80’ine ‘evet’ demişiz. Vatandaşın ve şehrimizin yararına olan her şeye ‘evet’ diyoruz. Tenkitlere de müsamahaları olmalı. Ancak tenkitlere tahammülleri yok. Bu ekip, ‘Bizi tenkit etmeyin’ diyor. ‘Her şeye evet deyin’ diyorlar. Kendi partilerinin Meclis üyeleri gibi biat edin diyorlar. Belediye seçiminden bu güne kadar üç bine yakın madde geldi. Bu maddelere Belediye Meclis üyelerinin bir tanesi de, ‘Ya şöyle de olur’ demez mi? ‘Ya arkadaşlar bu konuyu doğru mu söylüyor. Bu konuyu bir araştırsak mı?’  demez mi?

Belediye Başkanı da zaman zaman sizin tekliflerinizi de dinliyor.

Mecbur dinleyecek. Dinlemek ayrı şey, tatbik etmek ayrı şey.  Yani ciddiye alıp değerlendirmek ayrı bir şeydir, dinlemek ayrı şeydir. Bakmakla görmek gibi. Bakmak ayrı şeydir, görmek ayrı şeydir. Hiçbir konuda Belediye Meclis üyelerinin en ufak bir itirazları söz konusun olmamıştır. Elini kaldır, indir. Biraz önceki konuyu anlatırken bazı Meclis üyeleri kafa sallıyordu. Tasdik edercesine, doğru söylüyorsun anlamında. Ama oylamaya geçtik. Bizim aleyhimize oy verdiler.

Başkan sizi kameralar karşısında popülist politika yapmakla suçluyor. Mecliste kameralar açık olduğu zaman itiraz ettiğinizi ancak sizin de kendisi ile aynı fikirleri paylaştığınızı söylüyor. Böylemi yapıyorsunuz?

Bizim aklımıza kamera falan gelmiyor. Kamera onların işi. Biz kamerayı takip etmiyoruz. Ama onlar bu işi çok iyi değerlendiren insanlar. Kabul etmek lazım. Propaganda, basın, reklam…  AK Parti bu işleri en iyi yapan parti. Çok iyi bir ekipleri var. Bu onların branşı. Hepsi profesyonel.

Keyifli bir sohbet oldu. Son olarak değerlendirmenizi alalım.

Bu imar planı şehirdeki 18 mahallenin ileride çok kötü duruma düşeceği bir plandır. Bu 18 mahalle harap olacak. Buradaki insanlarda perişan olacak. 18 mahallede bu Revize İmar Planı’nın uygulama şansı yoktur. Müteahhitlerde bu şehir merkezinde planın yeterli olmadığını söylüyorlar. İmar kaosa girmiştir. İlerde görürsünüz. En fazla 5 sene içerisinde şehir merkezindeki plan dokusu değişecektir. Geriye dönüş olacaktır.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

 

Yorumlar

Elazığın Sesi