Ana Sayfa Ekonomi-STK, Gündem, Manşet 28 Mart 2017

SİYASETEN GÜÇLÜ OLAN YATIRIMI KAPIYOR!

Bir dönem öneriler üzerine İlimize yatırım yapmayı planlayan Sütaş, dönemin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın araya girmesi ile yatırımı Bingöl’e kaydırmıştı. Yatırımın yönünü siyasetin belirlediği Ülkemizde, bu örnek bile siyaset olarak güçlü olmamızın gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu.
SİYASETEN GÜÇLÜ OLAN YATIRIMI KAPIYOR!

Merhum Turgut Özal’ın başbakan ve cumhurbaşkanı olduğu dönemlerde komşumuza yapılan yatırımlar her daim konuşulur. Komşumuzun özellikle bu dönemde büyük bir gelişme yakaladığı ve bugünlere gelmesinde Özal’ın rolünün her zaman olduğu vurgulanır. Sadece bu dönem için değil Türkiye tarihinin genelinde yatırımın yönünü siyasetçiler belirlemiş ve bu siyasetçiler öncelikli olarak da kendi memleketlerini geliştirmek için çaba harcamıştır. Durum böyle olunca İlin gelişimi açısından güçlü siyasetçiler, parti içerisinde etkin vekiller çıkarmak büyük önem kazanıyor.

SÜTAŞ YATIRIMI EN İYİ ÖRNEK
Siyaset-Yatırım ilişkisini acı da olsa İlimiz tecrübe etmiştir. Hürriyet gazetesi yazarı Vahap Munyar’ın da köşesine taşıdığı olayda Coca-Cola Türkiye’nin eski Genel Müdürü Ahmet Burak, ‘Coca-Cola İçecek için bölgede Elazığ’a yatırımı seçmiştik. Tavsiye ederim.’ diyerek Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’a yatırım için adres gösterdi. Ancak daha sonra dönemin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz devreye girerek yatırımı Bingöl’e yönlendirdi. Sütaş’ın bu yatırımı hayata geçer mi geçmez mi bilinmez. Ancak bu örnek bile yatırım çekmede siyasetin ne kadar etkin olduğunu bize apaçık gösterdi. Nüfus olarak, konum olarak, gelişmişlik olarak bizden daha geride olan ve hatta terörün dezavantaj olarak önünde durduğu bir ilin elimizdeki yatırımı kapması o dönemki İlimiz siyasetçilerinin başarısızlığı mı yoksa Bingöl siyasetinin başarısı mı? Bunu da değerlendirmek tabi yine vatandaşa düşer.
SİYASİLER DAHA FAZLA ÇALIŞMALI
Şirketin Tire’de açtığı fabrikada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması esnasında Sütaş’ın Bingöl’e yapacağı yatırımı da sordu. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ise Cumhurbaşkanı’nın bu sorusuna karşılık yatırım düşüncelerinin devam ettiğini ifade etti. Belki de bu diyalog bile bu yatırımın gerçekleşmesi için yeterli olabilecek. Yatırımın gündemin baş sıralarında yer aldığı bu günlerde de İlimizin böyle bir diyalog içerisinde yer alması bile belki birçok kapıyı açacak. Ancak böylesi bir diyalogda yer almamız için daha çok çalışmamız gerekiyor gibi görünüyor. Yatırım çekmekte zorlanan Doğu ve Güneydoğu illeri için bu çalışmalar ise daha elzemdir. Teşviklerin açıklandığı, Cazibe Merkezi illere yapılacak destelerin konuşulduğu şimdilerde yatırımlar muhtemel o dur ki yine siyaseten güçlü illere daha fazla kayacak. Bu durumu fırsata çevirmek için siyaset kurumunun bu günlerde yapacağı çalışmalar ise İlimiz geleceği açısından belirleyici olacak.

MUNYAR KÖŞESİNDE YAZDI
Hürriyet gazetesi yazarı Vahap Munyar’ın 26 Aralık 2016 tarihinde kaleme aldığı yazı, İlimize yatırımda siyasetin önemini bir kez daha ortaya koydu. Vahap Munyar’ın yazısı şu şekilde:
Doları süte çeviriyor, Bingöl’e yatırımı arsa geciktiriyor
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı açılış töreni öncesi Sütaş’ın Tire’deki yeni fabrikasını gezmeye giderken arşive girdim, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’la nisan 2012’deki sohbetimizi buldum:
– Elazığ, Bingöl, Muş ve Diyarbakır’ı kucaklayacak yatırım düşünüyoruz.
Bu noktada Coca-Cola Türkiye’nin eski Genel Müdürü Ahmet Burak, Yılmaz’a adres önerdi:
– Coca-Cola İçecek için bölgede Elazığ’a yatırımı seçmiştik. Tavsiye ederim.
Derken dönemin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın yolu Sütaş’ın Aksaray Fabrikası’na düştü, Yılmaz’ın Doğu’daki yatırım adresini belirlemesinde etkili oldu:
– Memleketim Bingöl’e gelin.
Birlikte Bingöl’e gittiler, Yılmaz kararını açıkladı:
– Karacabey ve Aksaray’dan sonra Sütaş’ın 3’üncü tesisini Bingöl’e kuracağız.
Bingöl Havalimanı’nın açılışı beklenirken yatırım arsası için kollar sıvandı. 2013 Eylül’ünde New York’taki sohbetimizde Cevdet Yılmaz’a konuyu anımsattım, şu yanıtı aldım:
– 1-2 aya kadar Sütaş’ın ihtiyacı olan arazi toplulaştırması sağlanır.
Bu süreçte araya Muharrem Yılmaz’ın Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanlığı girdi. Yılmaz, TÜSİAD Başkanı olarak Ocak 2014’te HSYK’daki değişiklik için şu cümleyi kullandı:
– Hukukta şüphe olan yerde yatırım yapılır mı?
Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, sert çıktı:
– Vatan hainliği…
Yılmaz, aynı tonda savunmaya geçti:
– Vatanseverliğimi sorgulatmam…
Birkaç ay sonra işçilerinden bir bölümüyle yaşadığı sorun, Yılmaz’ın TÜSİAD Başkanlığı’ndan istifa etmesine neden oldu. Eylül 2014’teki TÜSİAD buluşmasında Yılmaz’ı Bingöl için yokladım, şu yanıtı verdi:
– Bingöl’e o yatırımı yapmakta kararlıyım. 4’üncü tesisi de Tire’ye kuracağız.
O sohbetten notlarla yazdığım yazıyı şöyle noktaladım:
– Bingöl mü, Tire mi? Önce hangi temel atılacak?
Yanıtı Tire’deki 80 milyon dolarlık açılışla aldık. Yılmaz, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın, bakanların açılıştaki yakın ilgisi üzerine sözünü yineledi:
– Bir tesis de Bingöl’e yapmak istiyoruz.
Bingöl’le ilgili son durum bilgisini Yılmaz’dan aldım:
– Toplulaştırma sonrası arsa için ihaleye çıkıldı. Belirlenen muhammen bedel bize yüksek geldi. İhaleye girmedik. Başka giren de olmadı. Şimdi ihalenin yenilenmesini bekliyoruz.
Söz yatırımlardan açılmışken, Sütaş’ın hayvancılığa, süt ve ürünleri tesislerine, hayvan gübresinden elektrik üretimine toplam harcamasını aktardı:
– Karacabey, Aksaray ve Tire’ye yaptığımız yatırımlar 620 milyon doları buldu.
O anda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “milli para” çağrısını anımsayıp mesajı verdi:
– Biz dolarları süte çeviriyoruz.
Yatırımcıya “Turkuaz Halı modeli” ve “Şirkete-kişiye özel teşvik” Sütaş’a Bingöl kapısını artık açar mı?
KAYNAK:FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi