Ana Sayfa Manşet, Siyaset 23 Mayıs 2017

SESSİZLİĞİN NEDENİ ORTAYA ÇIKTI

MHP’li Meclis Üyesi Osman Dilek, Köfteciler Sokağı’nın Şehit İlhanlar Caddesi’ne bakan yüzünde Belediyenin imar çapını kişiye özel ve yasaları tanımayacak şekilde düzenlediğini iddia etmişti. MHP’li Meclis üyelerinin başvurusu üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon, Belediyenin konuya ilişkin kusurlu olduğuna kanaat getirdi.
SESSİZLİĞİN NEDENİ ORTAYA ÇIKTI

İlimizde imar revizyonuna ilişkin tartışmalar bitmek bilmiyor. Özellikle MHP’li Meclis üyeleri konuya ilişkin birçok platformda farklı iddialar dile getirmişti. Gazetemize konuşan MHP’li Meclis üyelerinden Osman Dilek de çarpıcı iddialar dile getirmişti. 16 Ocak 2017 tarihli gazetemizde yer alan haberde bu iddiaları kamuoyu ile paylaşmıştık. Dilek, imar çalışmalarında Köfteciler Sokağı’nın Şehit İlhanlar Caddesi’ne bakan yüzünün kodlandırılmadığını, bu alanda takdirin Elazığ Belediyesi’ne bırakıldığını ve Belediyenin o bölgedeki imar çapını kişiye özel ve yasaları tanımayacak şekilde düzenlediğini iddia etmişti. Dilek, alınan kararlarda doğabilecek itirazlardan ötürü 45 günlük askı süresinin olması gerektiğini ancak bu süre beklenilmeden adı zikredilen bölgede inşaat çalışmalarının başladığını da ileri sürmüştü. Sürece itirazların gelmesinin ardından Belediyenin geriye yönelik yazı yayımlayarak, imar çapının geçersiz olduğunu duyurmasıyla skandal bir olaya imza atıldığını iddia eden Dilek, yargı yolunun önününde kesildiğini ileri sürmüştü.  Dilek, bu konuda Belediye Meclisinde itirazlarını da dile getirdiklerini ifade ederek, “İstişare kabiliyetinden yoksun, yasa ve kural tanımayan, halk rızasını gözetmeyen, kişi çıkarlarını bölge menfaatinin üstüne koyan, ‘Biz yaptık en iyisi budur’ mantığıyla faaliyet sürdüren kurumda geliştirdiğimiz refleksin doğal olarak bir karşılığını bulamadık.” diyerek eleştirilerde bulunmuştu. İmar planı üzerinde akla hayale gelmeyecek oyunların oynandığını ileri süren Dilek, birilerini zengin etmek için, bahsedilen bölgede Elazığ’ı yüz yıl sıkıntıya sokacak kararların altına imza atıldığını vurgulamıştı.

BELEDİYENİN YANLIŞI KOMİSYONDAN DÖNDÜ

Haberin ardından Milliyetçi Hareket Partisi Meclis üyeleri inşaatın denetlenmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne müracaatta bulunmuştu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından oluşturan komisyon yaptığı inceleme sonucunda; “Bahse konu olan 95 ada 30 parsel üzerinde yapılan inşaatın Revizyon İlave İmar Notlarının 44. maddesinin son bendinde ‘Planda B kodu verilen veya kod verilmeyen TİCK1 alanlarında ifraz şartları uygulanmaz’denilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda 44. maddenin son bendinin B kodu verilen veya kod verilmeyen TİCK1 alanlarının ifraz sonucunda oluşacak parseller için geçerli olacağı, ana parsel için geçerli olmayacağı anlaşılmaktadır. İnceleme sonucunda parsele bu şartı sağlamadığı halde ilgili idare tarafından Elazığ (Merkez)Revizyon İlave İmar Planı Notlarının 44.maddesinde bulunan minimum parsel şartını sağlıyormuş gibi imar çapı verildiği tespit edilmiş, bu nedenle idarenin kusurlu olduğu anlaşılmaktadır.” denilerek Elazığ Belediyesinin hatalı olarak imar çapı vermiş olduğu ortaya konuldu. Bu karar MHP’li Meclis Üyesi Osman Dilek’in iddiasını da doğrulamış oldu.

BELEDİYE YİNE SUSTU!

Komisyonun bu kararından sonra şimdi de gözler yine Belediyeye çevrildi. Çünkü Revizyon İmar Planı’na ilişkin yine MHP’li Meclis Üyesi Behçet Susmaz da çok çarpıcı iddialarda bulunmuştu. Susmaz’ın iddialarına da gazetemizde yer vermiştik. Ancak Belediyeden bu iddialara ilişkin de herhangi bir cevap gelmemişti. MHP’li Susmaz, gazetemize yaptığı açıklamalarda İmar Revizyon Planı ile bazı kişilere rant yaratıldığını dile getirmiş ve Keban yolu üzerinde AK Parti’li bir il başkanına imtiyaz tanındığı ileri sürmüştü. Bu iddialar karşısında ne Elazığ Belediyesinden ne de AK Parti tarafından bir açıklama gelmedi. İddiaların muhatabı olan Elazığ Belediyesinin gerek Osman Dilek’in gerekse Behçet Susmaz’ın gazetemize yaptığı açıklamalar karşısında açıklama yapmaması ise kafalarda soru işareti yaratıyor. Zira MHP’li Osman Dilek’in iddialarının Komisyon tarafından doğrulanması, kamuoyunda Susmaz’ın iddialarının da doğru olduğu için Belediye tarafından cevaplanmadığı yönünde kanaat oluşturuyor.

Yorumlar

Elazığın Sesi