Ana Sayfa Ekonomi-STK, Gündem 28 Mart 2017

SAHİPSİZLİĞİN ÖRNEĞİ!

Ülkücü İşçiler Derneği Elazığ Şube Başkanı İbrahim Demirtel, Şeker İş Sendikasının temsilcilik olması ve Malatya Şube Başkanlığına bağlanması ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Başkan Demirtel, “İlimiz sahipsiz olduğu için ve iş adamlarının duyarsız davranışları neticesinde Şeker İş Sendikası temsilcilik oldu. Bu gidişle fabrika da yakında kapatılarak Malatya’ya bağlanır ” diyerek bu duruma tepki gösterdi.
SAHİPSİZLİĞİN ÖRNEĞİ!

Ülkücü İşçiler Derneği Elazığ Şube Başkanı İbrahim Demirtel, Şeker İş Sendikasının temsilcilik olması ve Malatya Şube Başkanlığına bağlanması ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Başkan Demirtel, “İlimiz sahipsiz olduğu için ve iş adamlarının duyarsız davranışları neticesinde Şeker İş Sendikası temsilcilik oldu. Bu gidişle fabrika da yakında kapatılarak Malatya’ya bağlanır ” diyerek bu duruma tepki gösterdi.
Ülkücü İşçiler Derneği Elazığ Şube Başkanı İbrahim Demirtel Elazığ Şeker İş Sendikası Şubesi 24 ocak tarihinde temsilciliğe dönüştürülmesine ilişkin yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Bu durumu eleştiren başkan Demirtel, “Elazığ Şeker İş Sendikası Şubesi 24 ocak tarihinde temsilciliğe dönüştürüldü ve Malatya Şube Başkanlığına bağlanmıştır. İlimizde diğer sendikalarda da durum farklı değildir. Sistematik olarak kurumların içinin boşaltılmasına yönelik çalışmalar mevcuttur. Bazı sendikalar burada ortadan kaldırılmış ve şube başkanlıkları başka illere kaydırılarak temsilcilikle temsil hakkı verilmiş, bazı sendikalarımız ise sekreterlikle temsil hakkı almışlardır. Bu da ilimizin ne kadar sahipsiz olduğunu göstermektedir. Bunun sebeplerinin başında duyarsızlık ve bilgisizlik yatmaktadır. İş adamlarımız gerekli bir biçimde bilgilendirilmemiş ve ya duyarsız davranışlar sergilenmiştir” dedi.
‘PERSONEL SAYISI DÜŞTÜ TEMSİLCİLİK KAÇINILMAZ OLDU’
Elazığ Şeker Fabrikasında işçi sayısının azaldığını doğrulayan başkan Demirtel, “Elazığ Şeker Fabrikasında çalışan personel sayısı yanlış çalışma politikaları ile muvakkat arkadaşlarımızın günü doldurmasıyla emekliliğe ayrılma yolunu seçmesi sonucu şube sayısının altına düştüğü doğrudur. Diğer fabrikalarda 170 gün çalışma süresi varken ilimizde insanlarımız 120 günle sınırlandırılmıştır. Bunun sonucunda da 2006 yılında 180 gün çalışma süresine verilen kadro çalışmasında ilimiz en az kadro alan il olmuştur. Elazığ Şeker Fabrikası çalışanlarının sayısının düştüğü gibi Malatya Şeker Fabrikası ve diğer fabrikalarımızda da durum farklı değildir. Kaldı ki birkaç yıl içerisinde tüm fabrikalarımız şube olma özelliğini kaybedecektir. Bu durumun düzeltilmesi tüzük kongresi ile mümkündür. Ancak personel sayılarının azalması maliyet hesabı göz önüne alınınca temsilcilik kaçınılmaz olmuştur” diyerek yaşanan duruma açıklık getirdi.
‘1998 YILINDAN BERİ PERSONEL ALIMI YAPILMADI’
Fabrikanın az sayıdaki işçinin özverili çalışması sonucunda ayakta kaldığında da dikkat çeken Demirtel, “Fabrikaların verimli çalışması için yapılacak en önemli unsur çalışan sayısının artırılmasıdır. 1998 yılından beri personel alımı yapılmamıştır. Sadece memur alımı yapılmaktadır. Bunun üretim yapan ağır sanayiye hiçbir katkısı yoktur. Öncelikle kendi bünyesinde çalışan muvakkat arkadaşlarımıza kadro verilmeli ve dışarıdan sonra personel alımına gidilmesi ile fabrikaların işlevine devamı sağlanmalıdır. Aksi taktirde ağır sanayide ki bu personel açığı fabrikaları işlemez hale getirecektir. Bunun için gerekli çalışmalar yapılması gerekmektedir” diyerek bir takım önerilerde bulundu.
‘50 ÜYE BULUNAMADI ARTIK 501 ÜYE BULMAK HAYAL’
Şeker İş Şube’nin temsilciliğe dönüştürülmeden şube olarak kalması için İlimizdeki siyasi aktörlerle de bir araya geldiklerini kaydeden Demirtel, “Yemekli bir toplantıda bir araya geldiğimizde AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, MHP İl Başkanı Oğuzhan Demir, Fabrika Müdürümüz ve Sendika başkanımız bizleri yalnız bırakmadı. İş adamları ayağının olmaması bizleri üzüntüye sevk etmiştir. İlimiz için hayati öneme sahip olan Şeker sanayi duyarsızlıkların kurbanı edilmektedir. Şube olarak kalabilmesi için 50 üyeye ihtiyaç varken maalesef sorunla ilgilenilememiş üye eksikliği nedeniyle temsilcilik durumuna gelmiş bulunmaktayız. Bu aşamadan sonra yeniden şube olabilmemiz için tüzük gereği 501 üye sayısına ulaşması gerekmektedir. Bu da artık Elazığ için çok zor bir sayıdır” dedi.
‘YAKINDA ŞEKER FABRİKASI KAPANIP MALATYA’YA BAĞLANABİLİR’
“Geçmişte Ferro Krom özelleştirmesinde oynanan sendikal oyunun tecrübesi henüz hafızalardan silinmemiştir” diyen Demirtel, “Elazığ Şeker İş Sendika Şubesinin temsilciliğe düşürülmesi ileride başka sorunları da beraberinde getirecektir. Daha önceden Elazığ Şeker Fabrikasının personelinin ve İlimizde bulunan pancarın Malatya götürülmek istenmesi sorunların daha da büyüyeceğini aklımıza getirmektedir. Bu girişim Elazığ Şeker Fabrikasının personelinin ve pancarının da ileride Malatya ya bağlanarak fabrikanın kapatılması yolunda önemli bir etken olacaktır. Bu korkumuzun gerçekleşmesi ilimizde başta yem sanayi olmak üzere bazı sektörleri de etkileyecektir” diyerek son derece karamsar bir tablo çizdi.
‘ÜLKÜCÜ İŞÇİLER DERNEĞİ OLARAK KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’
Sözlerine devam eden Demirtel, “Elazığ Ülkücü İşçiler Derneği olarak yapılan yanlışın karşısında olacak ve Şeker çalışanları ile birlikte yapılması gerekenler noktasında girişimlerimizi devam ettireceğiz. Bu çalışma burada sona ermemiştir. Bundan sonrada yapılması gerekenler yapılacaktır. Elazığ Şeker işçisinin ve bu fabrikadan faydalanan insan sayısı düşünüldükçe mücadele azmimiz daha da artmıştır. Ülkücü İşçiler Derneği olarak bu konunun takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna söz veriyoruz. ‘Dik baş, tok karın, mutlu yarın’ ilkesi ile her zaman yanlarında olacağımızı buradan tekrar beyan ederiz” diyerek sözlerini tamamladı.
KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

İlginizi çekebilir

BU KADARINA’DA PES…

BU KADARINA’DA PES…

Elazığın Sesi