Ana Sayfa Ekonomi-STK, Gündem 28 Eylül 2017

PROJEYİ DURDURUN

Yaklaşık beş ay önce Elazığ Belediyesi tarafından başlatılan Orduevi Köprülü Kavşak Projesi ile olarak tepkilere bir yenisi daha eklendi. Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği (ELSAD) Başkanı Murat Erdoğan, projenin bu haliyle estetik olmadığı gibi imar kurallarına da uymadığını iddia etti. Projenin mahalle esnafına da büyük zarar verdiğini ileri süren Erdoğan, projenin durdurulmasını istedi.
PROJEYİ DURDURUN

Elazığ Belediyesi tarafından başlatılan Orduevi Köprülü Kavşak Projesi ile ilgili olarak eleştiriler ve tepkiler devam ediyor. ELSAD Başkanı Murat Erdoğan,  proje kararının aceleyle alındığını ve projenin sıkıntılı olduğunu ifade etti. Erdoğan “ Proje çalışmalarının başlaması ile mahalledeki ticaret erbabı çok ciddi bir kayba uğradı. Çalışmaların başladığı günden bu yana iş yapamıyorlar. Yine çalışmalardan dolayı trafik kelimenin tam manasıyla arapsaçına döndü. İnsanlar istedikleri yere ulaşamaz oldular. Bu proje mahallede ekonomik, sosyal ve ticaret alanlarının hepsini olumsuz etkiledi. Bu olumsuzluklar bölgenin sıkıntılı bir yer haline gelmesine neden oldu. Projeye baktığımızda projenin sıkıntılı olduğunu görüyoruz.  Projeyi Şeyh Şamil Bulvarı’ndan başlatıyorlar. Yukarı kısmından dönüyor. Bu şekilde caddeyi bitiriyorlar. Üst yapı çalışmaları sonrasında yol adeta binaların içinden geçen bir hal alıyor. Bu yanlış uygulama sonrasında ne insanların mahremiyeti ne de yapılan o yapıların kullanılma durumu kalıyor. Bu haliyle proje estetik olmadığı gibi imar kurallarına da uymuyor.” dedi.

Orduevinin alınan kararı sonrasında şehir dışına taşınacağını vurgulayan Erdoğan, Orduevinin şehir dışına taşınmasıyla birlikte projenin de atıl hale geleceğini kaydetti.

 

PROJEYİ SÜRDÜRMEK BÜYÜK HATA

Projenin bölge esnafları tarafından kabul görmediğini ifade eden Erdoğan, “Bölge esnafı şuanda projeyi beddualarla anmaktadırlar. Bizi gördükleri her yerde bu projenin kendilerine verdiği zararları dile getiriyorlar. Esnaflar bu projeden dolayı evlerine ekmek götüremez duruma gelmişler.  İşlerinde ciddi düşüşler yaşamaktadırlar.  Bölgede inceleme yapan ilimiz milletvekilleri de buna şahitlik etmişlerdir. Biz de esnaflarımızın yaşadığı mağduriyetin farkındayız. Bu kadar büyük bir mağduriyet oluşmuşken ve toplumun tamamı tarafından itirazlar yükselirken bu projeyi sürdürmek bence çok büyük bir hatadır. Elazığ Belediyesi’nin bu tepkileri değerlendirerek projeyi sonlandırması gerekmektedir. Bu projede ısrar edilmesi halinde tepkiler daha da büyüyecek ve hiç birimizin istemediği olayların yaşanmasına neden olabilecektir. Ben olsam bu projeyi durdururum. Bütün gücümü Orduevinin taşınmasına harcarım.   Milli Savunma Bakan Yardımcımız ile ortak hareket ederek girişimlerde bulunurum. Orduevinin taşınması sonrasında proje ile ilgili revizyon yaparım.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

KAYNAK:FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

İlginizi çekebilir

PROF.DR ATMACA’NIN BAŞARISI

PROF.DR ATMACA’NIN BAŞARISI

Elazığın Sesi