Ana Sayfa Sağlık - Yaşam 27 Şubat 2018

PROF. DR ÇOBAN;AKLİYE HASTANESİNİN KAPANMASINA KARŞIYIZ…

Şehir Hastanelerinin yapılması ile İlimizde bazı hastanelerin kapatılması gündeme gelmişti. Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Harput Devlet Hastanesinin taşınması gündeme gelirken buna Akliye Hastanesinin de dahil olduğu öğrenildi
PROF. DR ÇOBAN;AKLİYE HASTANESİNİN KAPANMASINA KARŞIYIZ…

Şehir Hastanelerinin yapılması ile İlimizde bazı hastanelerin kapatılması gündeme gelmişti. Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Harput Devlet Hastanesinin taşınması gündeme gelirken buna Akliye Hastanesinin de dahil olduğu öğrenildi.  Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, kendi alanında Türkiye’de açılan İkinci, halen hizmet veren üç hastaneden biri olan Elazığ Akliye ve Asabiye Hastanesinin 488 yatak kapasitesinden 90 yatak kapasitesine düşürülerek, yapımı devam eden şehir hastanesinin bir bölümüne taşınma fikrine karşı olduklarını açıkladı…

 HASTANENİN KAPASİTESİ ARTIRILARAK MODERNİZASYONU SAĞLANMALI

Çoban konu hakkında yaptığı açıklamada, Elazığ Akliye ve Asabiye Hastanesinin 1925 yılında 50 yataklı olarak ülkemizin bu alanda açılan ikinci branş hastanesi olarak hizmete başladığını belirterek, “1951 yılına kadar 50 yatak ve tek binadan ibaret olan hastane, 1951-1973 yılları arasında 12 binadan oluşan, 1000 yataklı bir hastane haline getirildi. Hastane binalarının yapımı ve teçhizatı Elazığlı hayırseverler tarafından karşılanmış  olup, Elazığ halkı imkanları doğrultusunda her zaman hastaneye sahip çıkmıştır.

57 dönümlük bir alan üzerinde bulunan ana hastane yerleşkesinde  14 ayrı servis, 488 yatak kapasitesi, ana yerleşke dışında ise, Toplum Ruh Sağlığı Polikliniği ile Semt Polikliniği ek binaları ve 508 personeli ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 18 İl’e hizmet vermektedir. Yatak doluluk oranı yüksek seviyelerdedir.

Branş hastanesi olarak ülkemizde Bakırköy, Manisa ve Elazığ’da bulunan hastanenin bugün yatak kapasitesi 488’dir. Dolayısı ile  sadece bölge illerine değil Ülke geneline hizmet veren hastanenin altyapı, sosyal donatıları, branşları, teknolojik altyapısı, hizmet ağı, yatak kapasitesi, uzman hekimleri ve modern tıbbın sağladığı tüm imkanları veren bir komplekse dönüştürülmesi gerekirken, şehir hastanesine taşınarak 90 yatak kapasitesine düşürülmesi bu önemli sağlık kompleksinin kapanması anlamına gelmektedir. 57 dönümden oluşan hastanenin yerinin ise ranta dönüştürülmesi sürpriz olmayacaktır.

Sonuç olarak, Elazığ’la özdeşleşmiş, fıkralara konu olmuş, marka değerlerimizden birisi ve ilin önemli bir istihdam alanı olan bu hastanenin şehir hastanesine taşınması projesinden vazgeçilmeli, günün şartlarına göre yeniden yapılandırılarak, vizyon ve misyonu geliştirilmeli, il ekonomisine ciddi manada katkı sağlayacak yeni bir bakış açısıyla modernize edilmelidir.

Bu düşüncelerle, başta ilimiz milletvekilleri olmak üzere, tüm ilgililerin bu konuya hassasiyet göstermelerini ve Elazığ’ın sağlık alanındaki gelişimine bu hastaneye verilecek modernizasyon desteği ile de katkı sağlamalarını beklemekteyiz” dedi.

Akliye Hastanesinin taşınmasında akıllara şu soruları gündeme getirdi. Yeni Şehir Hastanesinin bitmesi ile birlikte taahhüt edilen hasta sayısının yeterli olmaması Akliye Hastanesinin kapatılmasını zorunlu mu kıldı? Hastanenin yatak kapasitesi küçültülerek şehir hastanesine dahil edilmesi hastaneye ne gibi katkısı olacak? Bölge Hastanesi konumunda olan İlimiz Akliye Hastanesinin  Erzurum ve Adıyaman illerinde yapılan Akliye Hastanelerinin açılması ile bu avantajı kaybetmiş olmayacak mı? Hastane bu illere feda mı edildi?

Yorumlar

Elazığın Sesi