Ana Sayfa Gündem, Siyaset 28 Mart 2017

O BAŞKAN KİM?

MHP’li Meclis üyeleri tarafından gerek Meclis toplantılarında gerekse farklı platformlarda dile getirilen rant iddiaları gündemdeki yerini koruyor. İmar değişikliği ile AK Parti il başkanlığı yapmış olan bir kişiye yüzde 300 kazanç sağlandığı yönündeki iddialar şimdi de, ‘O başkan kim?’ sorularını gündeme taşıdı.
O BAŞKAN KİM?

Önceki günlerde MHP’li Belediye Meclis üyesi ve eski belediye başkanlarından Behçet Susmaz ile yaptığımız röportajda gündeme gelen ve daha öncede Belediye Meclis toplantılarında sık sık dile getirilen imardaki rant iddiaları yankı buldu.. Gazetemizde Salı günü manşetten verdiğimiz röportajda MHP Belediye Meclis Üyesi ve eski Belediye başkanlarından Behçet Susmaz, son derece çarpıcı iddialarda bulunmuştu. Susmaz, Revize İmar Planı’nda bazı yerlerde Meclis kararı olmadan, plan değişikliği gerçekleşmeden, İmar Komisyonu henüz Meclis’e getirilmeden kalem oynatılarak bazı kişilere rant sağlandığını iddia etmişti. İddialarını daha da ileriye taşıyan Susmaz, Keban yolu üzerinde, Sağlık İl Müdürlüğü ile Üniversite arasında AK Parti il başkanlığı yapmış bir kişinin arazisinin bulunduğunu, imar planında yapılan değişiklik ile bu kişinin arazisine yapılabilecek daire sayısının 3 kat arttırıldığını, bu şekilde kişiye yüzde 300 kazanç sağlandığını ileri sürmüştü..
KAMUOYU O BAŞKANI MERAK EDİYOR
Susmaz röportajında AK Partide il başkanlığı yapmış kişiye rant sağlandığına ilişkin iddiaları şu şekilde dile getirmişti: “Revize İmar Planı’ndan sonra bazı yerlerde Meclis kararı olmadan, plan değişikliği gerçekleşmeden, İmar Komisyonu ve Meclise getirilmeden bir takım insanlar kalem oynatarak bir takım insanlara rant sağladılar. Bakın ayrık üç katlı bir yer, ayrık 8 kata çıkıyor. Emsal bir buçuğa çıkıyor. Ondan sonra bir bakıyorsunuz orası Meclisten geçiyor ve onaylanıyor. Bir takım insanlara daha büyük rant sağlamak için orası TİK 2 bloğuna sokuluyor. TİK 2 de ise eğer arsa alanınız 5 bin metre kareden daha büyükse ne oluyor biliyor musunuz? Şöyle ifade edeyim; Daha önce 3 kattan ve 5 bin metre karenin üzerindeki arsanızdan 30 daire çıkıyordu. Revize İmar Planı ile blok nizama çevriliyor. Emsal bir buçuk ve burada yaklaşık 40 tane daire çıkıyor. Plan tasdik olduktan sonra, birileri evrak üzerinde tahribat yapıyor. Nizam değiştirerek TİK 2 nizamına burayı sokuyor yani imar nizamını değiştiriyor. Bu defa TİK 2 nizamına girince aynı arsadan 90 daire çıkması sağlanıyor. Bakın 30 daire 90 daireye çıkıyor. Yüzde 300 kazanç oluyor. Biz bunu Meclise getirdik. Bunlardan birisi çok önemli. Tam Keban yolunun üzerinde Sağlık İl Müdürlüğü ile Üniversite arasında olan bir yer var. AK Parti il başkanlığı yapan bir arkadaşımıza ait olan bir yer. Tabii burası gariban bir vatandaşın olsaydı böyle bir şey olmazdı.” Susmaz’ın bu iddialarının ardından kamuoyunda, ‘O başkan kim?’ soruları dile getirilmeye başlandı.
BELEDİYEDEN VE AK PARTİ’DEN SES ÇIKMADI
İddiaların referandum çalışmaları kapsamında ortak çalışma yürüten iki partiden biri olan MHP’li bir Meclis üyesinden ve daha önce de belediye başkanlığı yapmış bir kişiden yani Behçet Susmaz’dan gelmesi ise iddiaları daha da ciddi boyutlara taşıyor. Bu kadar ciddi iddialar ortadayken Elazığ Belediyesinden herhangi bir açıklama gelmemesi ise kafalarda ayrıca soru işaretleri yaratıyor. Çalışmalarında şeffaflığa vurgu yapan ve her fırsatta adil ve ayrım gözetmeden bir yönetim anlayışını dile getiren Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın bu iddialar karşısında ne söyleyeceği ise kamuoyu tarafından merakla bekleniyor. Belediyenin yanı sıra iddiaların bir başka muhatabı AK Parti İl Başkanlığından da iddialara ilişkin herhangi bir yalanlamada bulunmaması veya herhangi bir açıklama yapmaması vatandaşın kafasındaki soru işaretlerini arttırıyor..
KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi