Ana Sayfa Gündem, Spor 14 Haziran 2017

NE UMUTLARLA GELMİŞLERDİ…

Elazığspor yönetimi düzenlediği basın toplantısı ile istifa etti. İstifa gerekçesinde“İlimiz yöneticilerinin ve siyasilerinin beyan etmiş oldukları kanaatlerine veya almış oldukları karara uyarak, yürütmekte olduğum Elazığspor Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimden bugün itibariyle istifa etmiş bulunuyorum” açıklaması dikkat çekti.
NE UMUTLARLA GELMİŞLERDİ…

Elazığspor Yönetim Kurulu Başkanı dün saat 21:00’ede kulüp binasında düzenlediği basın toplantısı ile istifa ettiğini açıkladı. Elazığspor Yönetim Kurulu Başkanının  istifası ardından kamuoyunda tartışılan birçok soru yanıtsız kaldı. Halbuki göreve geldiklerinde bir hayli umut vaat eden yönetim kurulu, zaman zaman yaptıkları açıklamalarla Öztürk yönetiminden hesap soracaklarını sıkça dile getirmişlerdi.  Yapılan usulsüzlüklerin önüne geçip şeffaf bir yönetim sergileyeceklerini de kaydeden yönetim kurulu, spor kamuoyuna verilen mesajlarıyla taraftarda ve şehirde bir beklenti oluşmasını sağlamıştı. Öyle ki sezon içerisinde futbolcularının paralarının ödendiği açıklamaları, -6 puanın geri alınması yönetime olan güvenin tavan yapmasına bile neden olmuştu. Bu sürede Elazığspor yönetimine yönelik eleştirilere o kadar sert tepki verildi ki adeta hiçbir şeyin doğru olmadığı imajı verildi. Eleştirilenler yapılan açıklamalarla ve adeta linç girişimleri ile Elazığspor düşmanı bile ilan edilmişti ancak evdeki hesap çarşıya uymamıştı. Hatta kürsüden belge sallayan yönetim kurulu üyesinin neden 6 ayda cevap veremediği de yaşanan gelişmelerin ardından belli oldu. Gün geçtikçe güven açısından kan kaybeden yönetimi istifaya götüren sürecin kıvılcımları bir iki ay önce yapılan açıklamalarda belli olmaya başlamıştı. Gerek Elazığ Belediye Başkanı gerekse Elazığspor Yönetim Kurulu Başkanının gazetelere verdiği demeçlerde yeterli desteği alamıyoruz ifadeleri istifa sinyallerinin işaretiydi. Kamuoyuna verilen mesajlar “destek buluruz planı” olarak görülse bile istenilen desteğin sağlanamadığı görüldü. Gerekli desteğin sağlanamaması ve Belediye destekli İmar revizyonu bahane edilerek toplanan bağışların toplanma şeklinin usulsüz oluşu iddiaları ağırlık kazanması yönetime olan güvenin iyice sarsılmasına neden oldu. Kamuoyu güvenini bir türlü arkasına alamayan yönetim kendi partisinden de istediği desteği bulamayınca bir gerekçe oluşturulduğu iddia edildi. Bir yıl önce görevi devir alan yönetim başarısızlığını örtmek, bırakıp gittiler izlenimini vermemek için iddialara göre gerginlik politikası ile istifa süreci başlatılarak şimşekleri kendi üzerlerinden gündem değiştirmek açısından başka tarafa yöneltme planı idi. Bunun bir örneğini daha önce Milletvekili Tahir Öztürk de uygulayan yönetimin aynı planı Milletvekili Metin Bulut üzerinden uygulamak istediği öne sürüldü. Plan büyük tepki gördü. Ak Parti Milletvekili Ömer  Serdar’ın açıklaması, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın yumuşatıcı açıklamasının ardından Vali Murat Zorluoğlu’nun beyanatları umutların tükenmesine neden oldu. Uygulama başarılı olamayınca “İlimiz yöneticilerinin ve siyasilerinin beyan etmiş oldukları kanaatlerine veya almış oldukları karara uyarak, yürütmekte olduğum Elazığspor Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimden bugün itibariyle istifa etmiş bulunuyorum” açıklaması ile beklenen oldu ve istifa edildi. İstifa ile kamuoyu ileri sürülen iddialarının cevabını öğrenmekten mahrum kaldı.
Neydi bu iddialar?.. Birincisi İmar revizyonu gerekçe gösterilerek hangi iş adamından ne kadar bağış toplandığı, imarda ne gibi tavizler verildiği? İkincisi toplanan bağışların nerelere ödendiği? Bir yıldır Öztürk yönetiminin usulsüzlük yaptığı ifade edilmesine rağmen neden bir türlü savcılığa verilmediğinin cevapları da askıda kalan soru işaretleri olarak hafızalarda yerini aldı.

 

Yorumlar

İlginizi çekebilir

MAÇ SONU DEĞERLENDİRMELERİ

MAÇ SONU DEĞERLENDİRMELERİ

Elazığın Sesi