Ana Sayfa Ekonomi-STK 26 Temmuz 2018

KRİZ; DONDURULDU MU? ÇÖZÜLDÜ MÜ?

Belediye destekli Sedat Karataş, Karahan Çelik ve Osman Altıngök yönetimindeki Elazığspor yönetiminin 26 Mayıs tarihinde istifasından sonra İlin gündemine bir anda Elazığspor oturdu
KRİZ; DONDURULDU MU? ÇÖZÜLDÜ MÜ?

Belediye destekli Sedat Karataş, Karahan Çelik ve Osman Altıngök yönetimindeki Elazığspor yönetiminin 26 Mayıs tarihinde istifasından sonra İlin gündemine bir anda Elazığspor oturdu.

Mali krizi çözmek için gelen ancak Belediyeden toplanan milyonlarda lira ile mali krizle Elazığsporu karşı karşıya bırakan Belediye destekli Elazığspor yönetimin istifasından sonra Elazığspor ne olacak tartışmaları başlamıştı.

26 Mayıs tarihin kafalarda bir çok soru yaratarak yaşanan istifadan sonra Elazığspor yönetimine iki adayın ismi gündeme geldi. Bunlardan biri Necati Erdem, diğeri ise Murat Yümlü idi.

Bu arada geçmişte Necati Erdem’e destek vererek Elazığspor yönetimine talip olan Şakir Kahraman, Selçuk Öztürk döneminin FİFA Avukatlarından Erdal Kesebir’le beraber Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’la bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede her başkan adayının yaptığı gibi 15 milyona yakın bir mali tablosunu ortaya koymuş ve şartlarının kabul edilmesi halinde bugün yaşanacak krizi ortadan kaldıracağı garantisini vermişti. Görüşmeden yine Şakir Kahramanın sosyal medya hesabında birkaç gün sonra kendisine dönüş yapılacağını ifade etmişti. Biz bu görüşmenin neticesinde Yanılmaz’ın neden Kahraman’a dönüş yapmadığını sorduğumuzda kendisine böyle bir sözün verilmediğini açıkladı.

Bunlar yaşanırken gündeme gelen ne Erdem, neden Yümlü 26 Mayısta yapılan kongre egale edilmiş yine Belediye tarafından yapılan bir liste ile Mehmet Parlakyıldız göreve getirilmişti.

Alel acele bir gecede oluşturulan liste yine Belediye destekli bilinince güven artmış, spor kamuoyu biraz rahatlamıştı.

Ancak üç gün sonra 70 milyon borç var iddiaları ile istifa etti. Beklenilmeyen istifa spor kamuoyunda şok etkisi yaratırken, yine endişeler had safhaya çıktı.

Daralan zaman ve yaşanılan kaos devam ederken bu defa Murat Yümlü’nün adaylığı gündeme geldi. Yümlü, 24 Haziran öncesi gerek siyasi alanda, gerekse ilin yöneten Vali ve Belediye Başkanı ile yaptığı görüşmelerde olumlu mesajlar vererek kamuoyunu yeniden ümitlendirdi.

Sporun içerisinden gelen bir isim olarak, iyi niyetli yönetimi oluşturma ideali ile bazı art niyetli kişilerin önerdiği isimlerle yola çıkan Yümlü, görev yaptığı süre içerisinde  hem kendi yönetimi içerisinde yaşadığı sıkıtılar hem de ilin kanaat önderleri tarafından verilen sözlerin yerine getirilmemesi (kendi açıklaması) sonrasında 13, günde sonra istifa etmek zorunda kaldı.

Yine; Elazığspor kaderi ile baş başa kalmıştı. 27 Temmuzda yapılacak kongre öncesi 31 Temmuz’a kadar acil ödenmesi gereken yaklaşık 5-6 milyona yakın bir mali bilanço vardı.

Yaşatılan zaman kayıpları Elazığspor’u gün geçtikçe daha bir çıkmaza sürüklüyordu.

Yeniden başkan arayışları devam ederken her zamanki banko Necati Erdem yine sahneye çıktı. Ama bu isim yapar mı yapamaz mı tartışmaları tam başlayacakken, İrfan Yumakgil ismi gündeme geldi.

İrfan Yumakgil ismi kamuoyunda ağırlık kazanırken onunda bir şartı vardı. Transfer tahtasının açılması ve acil ödemelerin yapılmasıydı.

Yumakgil, kendi açıklamasında siyasilerin desteğinin olduğunu, İli yöneten Vali, Belediye Başkanı ve ETSO Başkanları ile yapılan görüşmeler neticesinde listesini verildiği açıklandı.

Gerçekleştirilen görüşmenin içeriği açıklanmadı. Sadece mutabık kalındığı ve aday olacağı mesajı verildi.

Tam bu arada yine kulübün elektrik meselesi yeniden gündeme geldi. 24 haziran seçimleri öncesinde de sık sık gündemi oluşturan bu sorunun nasıl çözüme kavuşturulacağı takip edilirken 27 Temmuzda yapılması düşünülen kongre öncesi şu sorular çözüme kavuşturulacak mı? merak edilmeye başlandı.

  • 27 Temmuz da kongre yapılamazsa, 31 Temmuz’a kadar transfer tahtası açılabilecek mi?
  • FİFA’ya Temmuz ayı sonu itibariyle acil ödenmesi gereken 850 bin Tl’ye kadar ödeme yapılacak mi?
  • Transfer için mali finans sağlandı mı?
  • Kriz geçici olarak donduruldu mu? Yoksa tam olarak çözüldü mü?

Yorumlar

Elazığın Sesi