Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 29 Eylül 2017

KOLLUK KUVVETLERİNE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Günümüzde sokaklarda kucağında dilenen bayanları ve çocukları görürüz. (FÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Murad Atmaca, kucağında çocuğuyla birlikte dilenenler, çocukları için ciddi bir ruhsal hastalığın ön çekirdeğini oluşturuyor dedi.
KOLLUK KUVVETLERİNE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Hayatın her alanında rastladığımız dilenciler, özellikle kundaktaki bebekleriyle insanların duygularını en iyi şekilde sömürüyorlar. Her alanda yaşanan bu tablo genç nesiller için bir tehlikenin de habercisi. FÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Uzmanı Prof Dr. Murad Atmaca bu tabloyu değerlendirdi.

DAVRANIŞLAR ÜZERİNDE MEKANIN ROLÜ

Konunun uzmanı Prof.Dr. Atmaca; bu tip dilenme modellerinde dilenenler mekan ve konuma büyük önem göstermektedirler. Gördüğümüz dilencilerin birçoğu kucağında çocuklarla birlikte dileniyorlar. Bu hiç sağlıklı bir durum değil. Bu öğrenilmiş bir davranıştır. Çocukların birçok davranışı ailesinden aldığını belirten Atmaca, “Bir çocuk yalan söylüyorsa, bilin ki o ailede yalan söyleyen birileri vardır. Yani dilenciler burada bilerek kendi çocuğunu kötüye kullanıyorlar. Bu olumsuz davranış uzun vadede çocuk için öğrenilmiş davranış olacaktır. Ve yarın bu çocuk da topluma karışacaktır. Bununla büyüyen bir kişi, bağımlı bir kişilik özelliğine sahip olarak büyüyecek, kendini ifade edemeyecek, sosyal ortamlara giremeyecek. Bu söylediklerimin hepsi ciddi ruhsal hastalıklar için ön bir çekirdek oluşturuyor diyebiliriz” dedi.

Bu olaylarla karşılaşmamak adına alternatif yollar olabileceğini vurgulayan Murad Atmaca, gerçek anlamda ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için kurulmuş birçok dernek var. Ve bu dernekler, çok ayrıntılı incelemeler yaparak, ihtiyacı olan insanlara çok güzel ulaşıyorlar. Bu derneklerle ilgili bilgileri toplumun göreceği şekilde yaygınlaştırmak gerekiyor. Reklamlarla, afişlerle bunları tanıtarak, onların yaygınlaşmasını olanak sağlamak çok önemlidir” İfadelerinde bulundu.

 ‘KOLLUK KUVVETLERİNE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR’

Bu olayların ortadan kaldırmanın ikinci ayağının adli ve polis güçleri olduğunu vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr Murad Atmaca, “En büyük görev adli ve polis güçlerine düşüyor. Bedensel bir problemi olmayan ve buna rağmen dilencilik yapan birisine kolluk kuvvetleri tarafından bir müdahale yapılması gerekiyor. Kökten bir çözüm için bu şart diyebilirim. Bir yaptırım uygulandığında bu duyulur. Ama karışılmadığında da bu da duyuluyor. Ve sonra önlem alınmayacak kadar büyür. Bunları yaparak, bu insanların çekinme göstermeleri sağlanabilir. Bunlar caydırıcı olabilir. Dilencilik yapan da şöyle düşünmeye başlayacaktır. Benim yaptığımın bir karşılığı varmış. Dilencilik yapan insanlarda bunu ortaya çıkarmak önemli. Bu yapılırsa mutlaka cayacaklardır” açıklamalarında bulundu.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi