Ana Sayfa Sağlık - Yaşam 3 Nisan 2017

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖNCELİK ŞEHİR MERKEZİ OLMALI”

ELMÜTDER Başkanı Osman Avcıl, kentsel dönüşüm çerçevesinde İlimizde 5 mahallenin belirlendiğini ancak önceliğin şehir merkezine verilmesi gerektiğini söyledi. Avcıl, “Çünkü şehir merkezindeki yapı stoğu daha eskidir. Şehir merkezindeki yapıların çürük olma ihtimali daha yüksektir.”dedi.
“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖNCELİK ŞEHİR MERKEZİ OLMALI”

Son yılların en çok konuşulan konularından biri olan kentsel dönüşüm İlimizde de sık sık gündeme gelmeye başladı. Eski yapıların tasfiye edilmesi ve depreme daha dayanıklı yapılan oluşturulması amaçlanan kentsel dönüşümle birlikte şehirler daha yaşanılabilir olacak. Bu amaçlar çerçevesinde İlimizde de yakın zamanda bir çalışma başlatıldı. Ancak bu çalışmalarda göze çarpan en büyük eksiklik konuyu vatandaşa anlatacak kişilerin bulunmaması. Bu eksikliği gidermek amacıyla Elazığ İnşaat Müteahhitler Derneği (ELMÜTDER) Başkanı Osman Avcıl da İstanbul Üniversitesinde bir programa devam ederek kentsel dönüşüm uzmanlığı belgesi aldı.

Kentsel dönüşüm alanında daha fazla bilgi sahip olmak için çalıştıklarını ifade eden ELMÜTDER Başkanı Osman Avcıl,  İstanbul Üniversitesi’nden aldığı belgenin de bunun bir sonucu olduğunu ifade etti. Avcıl, “Takdir edersiniz ki kentsel dönüşüm çok uzun bir zamandan bu yana Türkiye’nin gündeminde olan bir konudur. 1999 Depremi sonrasında çok önemli bir Türkiye gerçeğini gördük. Ardından gelen Düzce ve sonrasındaki Van depremlerini yaşadık. Elazığ’da bildiğiniz üzere ikinci derece aktif fay hatları üzerinde bulunuyor. Bu açıdan baktığımızda ve İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanlık görevini ifa ediyor olmamdan dolayı bu belgeyi almaya karar verdim. İnsanlar bizleri gördüklerinde haklı olarak kentsel dönüşümü sormakta bu nedenle konuya vakıf olmak için sürekli okuyarak araştırma yapıyoruz. Türkiye’de kentsel dönüşüm alanın en iyilerinin ders verdiği bir yapıdan bize teklif geldi.  Biz de bu kursa katıldık 64 saatlik zorlu bir program sonrasında belgemizi aldık. Belgeyi aldıktan sonra iyi ki bu kursa katılmışım dedim.  Çünkü hocalarımız alanlarının en iyileri olan isimlerdi. Örneğin Bülent Babaoğlu Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm projesi olan Esenler’i gerçekleştirmiş bir isimdi.” değerlendirmesinde bulundu.

 

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNCELİKLE ŞEHİR MERKEZİNDE YAPILMALI’

Elazığ’daki kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Avcıl, “Elazığ’da beş tane mahallenin kentsel dönüşüm alanına dahil edildiğini biliyoruz. Bu sayı Elazığ için ilk aşamada yeterlidir. Ancak bize göre öncelikle şehir merkezinde kentsel dönüşüm yapılması gerekmektedir. Çünkü şehir merkezindeki yapı stoğu daha eskidir. Şehir merkezindeki yapıların çürük olma ihtimali daha yüksektir. Bu açıdan baktığımızda bu dönüşümlere paralel olarak şehir merkezindeki yapılarda kentsel dönüşüme tabi tutulursa hem deprem tehlikesinden kurtulmuş oluruz hem de daha geniş sosyal donatı alanlarında yaşama fırsatını yakalamış oluruz. Kentsel dönüşümün üçayağı vardır. Bunlar riskli alan, riskli yapı ve rezerv alandır. Riskli alan bir alanın geniş bir ölçekte ele alınarak kentsel dönüşüme tabi tutulmasıdır. Riskli yapı, bina odaklı bir yaklaşımdır. Bu dönüşümleri gerçekleştirirken işin sosyal boyutu göz ardı edilmemelidir.  Örneğin aldığımız dersler sırasında bize Sulukule örneği verildi. Sulukule eskiden birkaç katlı binaların olduğu, kendine has bir kültürünün olduğu bir yer iken dönüşüm sonrasında mahalle sakinleri çok fazla barınamaz olmuşlar. Eski mahallelerini yeni haliyle özdeşleştiremeyerek göç etmişler. Bu örnekten yola çıkarak kentsel dönüşüm yaparken mahalle kültüründen uzaklaşılmaması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Kentsel dönüşümle beton yığınlarına hapsedilmek hiç de hoş olmaz. Kentsel dönüşüm yaparken yapı stokunu dikkate almamız gerekiyor. Birde olur olmaz her yer riskli alan ilan edilirse bu bölgelerde yapılaşma durur. Kontrolsüz yapılaşma ekonomiye zarar verir. Bu nedenle konusunda uzman kişiler ile çalışmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

‘HALKIMIZ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BİLMİYOR’

Halkın kentsel dönüşümü net olarak bilmediğini ifade eden Avcıl, “Halkı bilinçlendirecek kamu spotları ve programlar hazırlanmalıdır. Kentsel dönüşüm öncesinde bir zihinsel dönüşüm gerçekleştirilmelidir. Bu noktada bizler müteahhit arkadaşlarımıza, halkımıza ve Belediyemize destek vermeye hazırız. Yapılacak kentsel dönüşümlerde halkımızın sosyal dokunun bozulmamasını isteme hakkının olduğunu sizin aracılığınız ile bütün halkımızın bilmesini istiyorum. Eğer yapı büyükse o bölgenin riskli alana dahil edilerek daha hızlı çözüm bulunması sağlanabilir. Şahsi olarak da riskli alana müracaat edilebilir. Ancak Belediye kanalıyla yapılması ilişkileri daha güçlü hale getirecek ve çözüme daha erken ulaşılmasını sağlayacaktır. Dönüşüm parsel ya da ada bazlı yapılacaksa buna uygun müteahhit profilini bulmak gerekiyor. Bunların hepsinden önce apartmanda bir temsilci heyeti oluşturulması gerekiyor. Dönüşümde oran 3/2’dir. Bunu açacak olursak 10 daireli bir apartmanda 6 daire kentsel dönüşüme onay verirse bu dönüşüm gerçekleşir. Geriye kalan daireler başta komşularına teklif edilir. Eğer alan çıkmazsa kamulaştırılır.” dedi.

 

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM OFİSLERİNİN OLUŞTURULMASI LAZIM’

Kentsel dönüşüm yapılan bölgelerde ofisler oluşturulmasını ve halkın bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Avcıl, “Kentsel dönüşüm çok fazla konuşuluyor ancak kentsel dönüşümü gerçekleştirecek yapıların oluşturulması çok güçtür. Nerede kentsel dönüşüm yapılacaksa o bölgede kentsel dönüşüm ofislerinin oluşturulması lazım. Örneğin İlimizde beş mahallede kentsel dönüşüm başlatılmışsa bu mahallelerin hepsinde birer ofis oluşturulmalıdır. Bu ofis insanları kentsel dönüşüm ile ilgili bilgilendirmelidir. Elazığ’da bu konuda çok ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Konu ile ilgili eğitim almış insanlardan oluşan ekipler kurulmalıdır. Oluşturulacak bu ekipler sayesinde sorunlara anında çözüm bulanacak ve hata yapılmasının önüne geçilecektir. “ şeklinde konuştu.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi