Ana Sayfa Gündem, İlçeler 13 Temmuz 2017

KEBANDAKİ HİZMETLERE, BÜROKRASİYE TAKILIYOR

Keban ziyaretimizde bir taraftan vatandaşların sorunlarını dinlerken diğer taraftan siyasilerle görüştük. Keban’ın hak ettiği yere gelmesi için elinden gelen çalışmaları yürüttüğünü söyleyen Belediye Başkanı Fethiye Atlı, aylar öncesinden birçok projeyi hayata geçirmek istemelerine rağmen bürokrasinin kendilerini üzdüğünü ifade etti.
KEBANDAKİ HİZMETLERE, BÜROKRASİYE TAKILIYOR

Keban’da vatandaşların ilçede yaşadığı sorunları yerinden inceledikten sonra ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmak için Belediye Başkanıyla görüşmeler gerçekleştirdik.  Teleferik yapımı, TOKİ sorunu, gençlik ve kültür merkezleri gibi daha birçok konuda seçim vaatlerinin olduğunu söyleyen Başkan Atlı, yaşanan gelişmeler hakkında gazetemize şu açıklamalarda bulundu.

TOKİ’DE ARSA ÇIKMAZI

Keban’ın coğrafik özelliklerinden dolayı konut sıkıntısının yaşandığını söyleyen Başkan Fethiye Atlı, “Memurlar Elazığ’a gidip gelmek zorunda kalıyor. Birkaç yer belirledik ama maliyetten dolayı vazgeçmek zorunda kaldık. Şuan Emniyetin bulunduğu yer var eğer onların tahsisi kaldırılırsa hem onların hem de bizim TOKİ binalarımız orada inşa edilmiş olacak. Biz TOKİ’ye birkaç yer gösterdik ama maliyet yüksek olduğu için kimse istemedi. Ama Emniyet Müdürlüğü arsanın bir kısmının tahsisini kaldırmış diğer kısmı ise duruyor. Açıklama olarak ta şöyle diyorlar; ‘Burada belki emniyet binası yapılabilir’ Ama bunun için Ankara’ya herhangi bir yazıda göndermemişler. Ayrıca yine şuan üzerinde durduğumuz bir başka konu Keban Belediyesinin 3 katlı bir binasını Gençlik Spor Müdürlüğüne verip yerine gençlik merkezinin yapılmasını istedik. Yetkili arkadaşlar gelip inceleme yaptılar onay verdiler ama ne para geldi ne de bir çalışma başladı” şeklinde konuştu.

‘TELEFERİK PROJESİ RAFA KALKTI’

Teleferik yapımıyla ilgili olarak Fırat Kalkınma Ajansına proje sunmalarına rağmen herhangi bir dönüş olmadığını açıklayan Atlı, “Biz her seferinde konuyu gündeme getiriyoruz. Bunun yerine aslında daha güzel bir projemiz var. İlçemizde bir mağara var. Bunu turizme kazandırmaya çalışıyoruz. Burada doğa yürüyüşlerinin olacağı, balık tutma yerleri ve mesire alanları yapmayı düşünüyoruz. Orman Bölge Müdürlüğüne ait olduğunu düşündüğümüz bir yer vardı. Ama daha sonra buranın mera alanı olduğunu öğrenince bir çalışma yapamadık. Bu çalışmamız 8 aydır Ankara’da bakanlıkta bekliyor. Bürokrasi bizleri gerçekten çok üzüyor. Halkta meselenin arka planını bilmediği için belediyeyi sürekli suçlu buluyor” diye dert yandı.

‘KADINLARA İŞ İMKÂNI SUNACAĞIZ’

Meteoroloji binasının tahsis edilmesi ile ilgili olarak süratle çalışma yapıldığına da değinen Atlı, “Şuan yazı Maliye Bakanlığında. Buradan olumlu sonuç alırsak bir iş adamımız yardımıyla inşallah kültür merkezini inşa edeceğiz. Kadınlarımız çok becerikli ellerinden her şey geliyor. Yaptıkları şeyleri götürüp Keban Barajının, Çırçır Şelalesinin orda satarlarsa ailelerine çok önemli katkıları olmuş olur. Kaymakam ile birlikte kadınların bunları satabileceği yerleri tahsis edeceğiz. Kaymakamlık ile yapacaktık ama çok maliyetli olduğu anlaşıldı. Ama Elazığ Belediye Başkanımızla görüştük kısa zamanda ilçeye on tane stant kuracaklar. Sadece karayollarının buraya gelip yer konusunda bir inceleme yapması gerekir. O zaman süreç daha hızlı işleyecektir” diye aktardı.

‘BAKANLIKTAN HASTANE SÖZÜ ALDIK’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın ilçeye ziyaretlerini değerlendiren Atlı, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yetkili kişiler ilçeye geldi. Fırat nehri kenarında bir çalışma yürütecekler. Ayrıca Kocaeli Belediyesi ile kardeş belediye olduk. Bizi aradılar projeniz varsa size destek olalım dediler. Fırat nehri kenarında yapılacak bu projeyi hayata geçirirseler gerçekten Keban’da çok büyük değişiklikler olacaktır. Ayrıca bunun yanında halkın eleştirdiği bir konu daha var. Bize sürekli memurun neden burada kalmadığına dair şikâyetlerde bulunuyorlar. Daha önceki zamanlar memurların çalıştığı yerde oturma zorunluluğu vardı. Ama şuan bizim böyle bir şeyi şart koşma gibi bir durumumuz yok. Bunun yanında Sağlık Bakanı ilçemizi ziyaret etti ve on yataklı bir hastane sözü aldık” dedi.

Yorumlar

Elazığın Sesi