Ana Sayfa Ekonomi-STK, Gündem 3 Ağustos 2017

“KARAKOÇAN’DA TOPLANAN PARA DIŞARIYA AKMASIN!”

Karakoçan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Tahsin Aydın, Karakoçan’da ticarette dönen paranın dışarıya aktarılmamasını, bu paranın ilçede sirküle edilmesi gerektiğini belirtti.
“KARAKOÇAN’DA TOPLANAN PARA DIŞARIYA AKMASIN!”

Karakoçanlı vatandaşlardan ve Karakoçanlı olmayıp burada yaşayan insanlardan istekte bulunan Karakoçan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Tahsin Aydın, ”Ticarette dönen para Karakoçan’da sirküle edilsin. Bu para buraya bir faydası olmadan akşam toplanıp dışarıya akıyorsa, açık ve net söylüyorum. Yerli ve yabancı ayrımı yapmıyoruz, Karakoçan’ın diğer ilçelerden farklı yanı, insanların birbirleriyle kavga etmemesi, insanların birbirleriyle barışık olması, insanların devletle barışık olması, devletin insanlarla barışık olması birinci derecededir. Bu para sirkülasyonu ilçede olmuyorsa, büyük alışveriş merkezleri parayı akşam alıp ilçe dışarısına çıkartıyorsa, ben Karakoçanlı hemşerilerimden veya Karakoçanlı olmayıp burada yaşayan insanlardan rica ediyorum, bu parayı kendi esnafınıza verin varsın bir kuruşu fazla olsun. Tabi benim bu söylediğim tüm Elazığ için de, tüm ilçeler için de geçerlidir ve bu böyle olmalıdır. Diğer ilçeleri de gezin benim düşündüğüm bu düşünceleri, orada olan kişilerden de duyabilirsiniz” dedi.

‘ÇEŞİTLİ BADİRELER ATLATTIK’

Piyasalarda büyük bir durgunluğun yaşandığını ve esnaf siftah yapmadan kepenk indirdiğini belirten Aydın, “Vatandaşın alım gücü düşüklüğü esnafı olumsuz etkiliyor. Ekonomideki olumsuzlukların faturasını en çok esnaf ödüyor. Şu an esnaf hak ettiği pozisyonda değil. Genel ekonomideki olumsuzluklar en çok esnafı olumsuz etkiliyor.2017’nin ilk çeyreğinde bir tek cümleyle özetleyecek olursam, esnafımız zor günler geçiriyor. Finans sektörüne verilen destek reel sektöre şu ana kadar verilmedi. Tabi ülkenin içinde bulunduğu durum, 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişimi ve bunun dışında Karakoçan’da bazı badirelerin ekonomik anlamda atlatılmasıdır” dedi.

‘PANSUMAN TEDAVİSİYLE YARA DÜZELMEZ’

Büyük alışveriş merkezlerinin küçük yerel yerlerde açılmasının küçük esnafı bitirme noktasına getirdiğini ifade eden Karakoçan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Tahsin Aydın,”Büyük alışveriş merkezlerinin küçük esnafı zor durumda bırakması, tabir yerindeyse mahallenin abisi, bekçisi ve bakkal amcası bitme noktasına gelmesi bizim en önemli yaşadığımız sorunlardır. Bu durum gittikçe şehir merkezlerine doğru kaymaya başladı. Büyük alışveriş merkezlerinin küçük yerel yerlerde açılmasına izin verilmesi, küçük esnafımızı çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bırakmıştır. O yüzden zaman zaman KOSGEB ve diğer sektörler tarafından sıcak para girdisi yapılmaya çalışılıyorsa da esnaf kalkınma konusunda hala daha güçlük çekmektedir. Belki biz de parayı yerinde kullanmıyoruz, o da olabilir. KOSGEB kredisi Karakoçan’da büyük bir girdi yaptı, bunu inkar edemem. Eski rakamla yaklaşık 2 buçuk, 3 trilyon arası bir girdi oldu. Ama bize müracaat edenler ve dosyasını hazırladığımız esnaf arkadaşlarımıza, sanatkâr arkadaşlarımıza hep şunu söyledim. Parayı alırken nerede tatil yapayım veya arabamı satabileyim veya evimin eşyasını değiştireyim hesabını yapmak yerine bunu getirip ticarette kullanmanız daha yerinde olur. Tabi bunu bu şekilde yapan da oldu diğer zaruri ihtiyaçlarını karşılayan da oldu. Bu nispeten bir nefes aldırdı ama pansuman tedavisi oldu. Pansuman tedavisiyle de yara düzelmez. Bunun yerine köklü çözümler aramak daha iyi olur ”diye konuştu.

‘KARAKOÇAN, EN FAZLA PROJESİ ONAYLANAN İLÇE’

Elazığ’ın ilçeleri içinde en fazla projesi onaylanan ilçe olduklarını belirten Aydın, besi ahırıyla ilgili 19 projenin onaylandığını, bu projelerin 23 milyona  denk geldiğini ifade etti. Karakoçan’da çok güzel çalışmaların olduğunu da kaydeden Aydın,” Karakoçan’da kaymakamımız, belediye başkanımız güzel çalışmalar yapıyorlar. Bunun başında doğalgaz çalışması, gençlik merkezi projesi,  spor kompleksi var. İrili ufaklı yaklaşık 3,5 ila 6 milyon bir meblağ harcanmıştır. İlçemizde ciddi çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya devam edecektir” diyerek İlçenin genel ekonomik durumu hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Aydın son olarak; İlçede hizmet veren SGK ve Mal Müdürlüğüne yeterli personel verilmesi gerektiğini de vurgulayarak sözlerini noktaladı.

 

Yorumlar

İlginizi çekebilir

BAĞIŞLAR NEDEN AÇIKLANMADI?

BAĞIŞLAR NEDEN AÇIKLANMADI?

Elazığın Sesi