Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 9 Ağustos 2017

KARAKOÇAN UZMAN DOKTOR BEKLİYOR

Karakoçan İlçesi yenilenen hastaneye uzman doktorların atanmasını istiyor
KARAKOÇAN UZMAN DOKTOR BEKLİYOR

Karakoçan gelişen yapısıyla bölgenin en önemli ilçelerinden biri. Yazın yüzlerce turistin uğrak yerlerinden olan Karakoçan da son teknolojiyle donatılmış bir hastane olmasına rağmen uzman doktorları yok. İlçe sakinlerinin en büyük şikâyetleri arasında uzman doktor eksikliği gelirken, ikinci en büyük sıkıntıları ise tarım ve hayvancılık işlerini yapmak için yeterince su bulamamak geliyor. Kış aylarında yaptığımız ziyaretler kapsamında sorunlarını dinlediğimiz ilçelerin sıkıntılarında bir eksilme yok.  Hemen hemen bütün ilçelerin yakındığı sorunların başında, hastanelerde uzman doktor eksikliği geliyor.

‘HASTANE SIKINTIMIZ ÇÖZÜLMÜYOR’

Karakoçan da esnaflık yaptığın vurgulayan Refik Güneş, “Asayiş ve güvenliğimiz konusunda çok şükür bir sıkıntı yok. Doğalgazımız da geldi. Çalışmaları da yılsonuna kadar bitecek. Trafik konusunda en büyük sıkıntılarımızın başında araba park alanı bulamamak geliyor.  Hastanelerde uzman doktorumuz yok.  Hastane binamız çok güzel. Ama ne yazık ki tam anlamıyla bir açılışı yapılamadı. Bu bina yaklaşık 4 yıldır faaliyette olmasına rağmen uzman doktorların hala gönderilmemesi çok garip. Hastanemiz boş.  Göz doktoru, ortopedi doktoru, kardiyoloji doktorlarımız yok. Bunu defalarca dile getirmemize rağmen çözülemedi. Bir hastamız olduğunda buradaki devlet hastanesine götürdüğümüzde anında Elazığ’a sevk ediliyor. Öyle çok ağır bir vaka olmasına bile gerek yok. Buradaki doktorlar uzman olmadığından risk almak istemiyor. İlk olarak bunun çözülmesini istiyoruz. İçme suyu sıkıntımız yok. Ama tarım alanlarında kullanabileceğimiz bir su maalesef yok” dedi.

‘İŞİN EHLİ DOKTORLAR GÖNDERİLMİYOR’

Karakoçan ilçesinin en büyük sıkıntısının hastanede uzman doktor sıkıntısı olduğunu belirten İbrahim Görgü, “Burada birine bir şey olduğunda anında merkeze sevk ediliyor. Yaklaşık olarak hastanemiz 4 yıldır faaliyette. Ama bir türlü işin ehli doktorlar gönderilmedi. Doktor verilmeyecekse, hastane neden yapıldı. Bunun da anlamış değilim. Kimse bunun üzerinde durmadığından olsa gerek. Burada bir dâhiliye doktoru bir de genel cerrahi doktorumuz var. Hastamız olduğunda bize söyledikleri ya devlet hastanesine götürün yada özel hastaneye götürün oluyor. İçme sularımızda bir sıkıntı yok. Ama tarım ve hayvancılık alanında su yetersizliği söz konusu.  Önceden kalecik barajının suyu bırakılıyordu. İnsanlar çok güzel tarım yapabiliyordu. Ama neredeyse sonbahara girmek üzereyiz daha bir damla su bırakılmadı” ifadelerinde bulundu.

‘HASTANE İÇİN ELAZIĞ’A GİTMEK İSTEMİYORUZ’

Doğalgaz sıkıntısı çektiklerini ama ilkbahardan hatların döşenmeye başladığını belirten Hakkı Gezer, “ Doğalgaz için bir kural koyuldu. 2009’dan sonra yeni yapılan binalarda merkezi sistem olacak. Biz bunu istemiyoruz. Çünkü merkezi sistem sıkıntılıdır. Hastanede doktor sıkıntımız var. Bu en büyük sıkıntılarımızın başında geliyor. Buna kısa bir zaman içinde çözüm bulunması şart. Her defasında hasta olduğumuzda buradan Elazığ merkeze kadar gitmek istemiyoruz” açıklamalarında bulundu.

‘İLÇENİN EN BÜYÜK İKİ SORUNU SU VE DOKTOR EKSİKLİĞİ’

Karakoçan ilçesinin başlıca sıkıntıları arasında tarım alanları için su bulunmaması ve hastanede uzman doktor eksikliğinin olduğunu vurgulayan Fırat Kevser, “ Bu iki sorun ilçemizin en büyük sorunu diyebilirim. Hastane için sürekli Elazığ’a gidip geliyoruz. Bu konuda büyük bir sıkıntımız var. Bunun en kısa zamanda çözüme kavuşmasını istiyoruz. Burada hastane binamız var. Ama buna rağmen hastane için sürekli Elazığ’a gitmek bize hakaret gibi geliyor.  Yol sıkıntımız ikinci önemli bir sorunumuz. Çünkü çok güzel turistik alanlarımız olmasına rağmen yollardan dolayı insanlar gitmekte sıkıntı çekiyor. İki araç yan yana geçemiyor. Bu haberi yayınlayabilirseniz, ilgili kuruluşların sesimize kulak verebilir ve bizler vermelerini istiyoruz. Golan kaplıcaları ilçemiz için mükemmel bir turistik alan.  Avrupa’dan gelen insanlar oraya gitmek istiyorlar. Ama yolların halini görenler ya geri dönüyor ya da biz Avrupa’dan arabayla buraya gelmemize rağmen bu kadar yorulmadık diyorlar. 16 kilometrelik bir yol. Başka bir sıkıntımız yok. İçme suyumuz ilçemize yetiyor. Ama tarım alanları için aynı şeyi söyleyemem. Ama yine tekrar ediyorum. En büyük sıkıtımız son teknolojiyle yapılan hastanemizde uzman doktorlarımızın bulunmaması” dedi.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

İlginizi çekebilir

ELAZIĞ’ DA KADIN DAYANIŞMASI

ELAZIĞ’ DA KADIN DAYANIŞMASI

Elazığın Sesi