Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 3 Mayıs 2017

KANALİZASYON SULARI ÇEVREYİ KİRLETİYOR

Gezin’in kanalizasyon suları göz göre göre Hazar Gölü’ne akıyor. Bu sulardan içen komşu köyün hayvanları hastalanırken çevre ise kokudan geçilmiyor. Duruma tepki gösteren bölgedeki vatandaşlar yetkililerin durumdan haberdar olduğunu ancak müdahalede bulunmadığını söylüyor. Bu sular yüzünden hayvanların ölmesi durumunda, ‘Bunun hesabını kim verecek?’ diyen vatandaşlar duruma isyan ediyor.
KANALİZASYON SULARI ÇEVREYİ KİRLETİYOR

Alt yapı sorunları nedeniyle çevreye akıtılan kirli sular doğaya olduğa kadar yaşama ve hayvanlara da zarar veriyor. Bunun en son örneği Maden’e bağlı Plajköy’de yaşanıyor. Gezin köyünün kanalizasyon suları Plajköy sınırları içerisinden Hazar Gölü’ne akıyor. Elazığ İl Özel İdaresi sorumluluğunda bulunan bölgede kanalizasyon hattında gerekli çalışmaların yapılmaması ve rögar duvarlarının kırılarak suların göle akıtılması adeta bir doğa katliamı yaşatıyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar bu durumun Hazar Gölü’ne, çevresindeki yeşil alana ve bölgedeki hayvanlara ciddi zararlar verdiğini söylüyor. Çünkü 30 gündür aktığı iddia edilen kanalizasyon suları nedeniyle Hazar Gölü kıyısı sarı bir tabakayla ve köpükle kaplanmış durumda. Yine kanalizasyon sularının göle karıştığı bölgedeki yeşil alanda kokudan durulmadığı belirtiliyor. Kanalizasyon sularını içen hayvanlarda ise rahatsızlıkların başlamış durumda olduğu ifade ediliyor. Bölgede hayvancılıkla ilgilenen vatandaşlar, bu kanalizasyon suları nedeniyle hayvanlarının bile telef olduğunu iddia ediyor.

‘PİS KOKUDAN DOLAYI İNSANLAR BURAYA GELEMİYOR’

Kanalizasyon sularının aktığı Plaj köyünde hayvancılık yapan Mehmet Şerif Göreli,  yaşamış oldukları olumsuzlukları şöyle aktardı: “Biz bu köyde yaşıyoruz ve her gün kanalizasyonun aktığı bu bölgeyi kullanmak zorunda kalıyoruz. Tam otuz gündür bu kanalizasyon burada akıyor. Bir ay önce burayı kepçeyle kazıp kanalizasyona gölün içine doğru su yolu açtılar ve gittiler. O günden bu yana buradan pislik akıyor.  Bu pislik özellikle geceleri çok yoğun bir şekilde akıyor. Kepçeyle kazmış oldukları kanala dahi sığmıyor. Gelen yetkililere tepki göstermemize karşın bizi adam yerine koyup dinlemediler. Sadece bir yerden de değil kanalizasyonun göle karışması için iki yerden kanalizasyon yolu açtılar. Önceden insanlar buraya gelip piknik yaparlardı. Ancak kanalizasyonu dışarıya akıttıkları günden bu yana ortaya çıkan pislik kokusundan dolayı insanlar artık buraya gelmez oldular. Bu akan su hayvanlarımıza da zarar veriyor. Hayvanlarımızın bu suyu içmemesi için uğraşıyoruz. Ancak tamamen engelleyemiyoruz. Bu sudan içen hayvanlarımız çok ciddi bir şekilde rahatsızlanıyor.”

‘KANALİZASYONU GÖLE BOŞALTIYORLAR’

Gölün herkesin ortak değeri olduğunu bu nedenle yetkililerin bir an önce bu pisliğe çözüm bulması gerektiğini belirten Plajköy Muhtarı Ahmet Örnek, “Gezin köyünün kanalizasyon hattı köyümüz sınırlarından geçmektedir. Bu kanalizasyon hattının pompaları yıllardır çalışmıyor. Pompalar çalışmadığı için pompa bölgelerini delerek kanalizasyonu göle boşaltıyorlar. Kışın bir nebze de olsa bu akıntıda rahatlama olsa da yazın buralarda durulmaz oluyor.  Kanalizasyon yazın adeta bir nehir gibi göle akıyor. Akan bu pislik sonrasında gölün kıyıları bataklığa dönüştü. Hayvanlar ve balıklar hepsi öldü. Bölgemizde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın beslediği hayvanlar bu suyu içtiği için ölüyor. Veterinerler bize ölen hayvanların tamamının pislikten öldüğünü ifade ettiler. Köyümüzün çöpleri dahi alınmıyor. Ben bir muhtar olarak köyüme hizmet etmek istiyorum. Ancak devletimiz den gerekli desteği alamadığımız için bu hizmeti gerektiği gibi yerine getiremiyoruz. Bu kanalizasyon akıntısı ile ilgili olarak yetkililerin tamamını bilgilendirdik. Bize sadece ‘bakacağız’ dediler.  Elazığ İl Özel İdaresinin ve Maden Kaymakamlığının konuyla ilgili olarak on beş gündür haberi olmasına rağmen bir kişi bile gelip bu durumla ilgilenmedi. Yetkililere sizin aracılığınızla seslenerek bu durumu gelip yerinde görmelerini ve bu pisliğe bir çözüm bulmalarını istiyorum. Bu göl bütün herkesindir. Bu değere sahip çıkmak hepimizin görevidir. Ancak yetkililer gölü bitirmek istiyorlarsa buyursun bitirsinler.” şeklinde konuştu.

‘KANALİZASYON GÖLE AKARKEN İNSANLAR GÖLÜ NASIL KULLANACAK?’

Plajköyü sakinlerinden Ahmet Doğan ise yaşananlara ilişkin şunları kaydetti: “Köyümüz sakinleri burada çalışma yapıldığını ve kanalizasyonun göle boşaltıldığını haber verdiler. Geldiğimizde suyun boşaltıldığını gördüm. Adanın olduğu bölgedeki rögar kapağından pis suların göle doğru aktığını gördüm. Gördüğüm manzarayı çekerek sosyal medyada paylaştım. Bu yaşanılanlardan Maden Kaymakamımızın ve diğer yetkililerin de haberi var. Buna rağmen bir kişi dahi gelip bu duruma el koymadı. İlimizde görüntülü yayın yapan bütün basın kuruluşlarını aradım. Ancak onlarda gerekli ilgiyi göstermedi. Özellikle akşamları açılan kanallara sığmayan bir yoğunlukta kanalizasyon suyu göle akmaktadır. Yazıktır, günahtır. Bu gölü kirletmeye kimsenin hakkı yoktur. Malum önümüz yaz mevsimi. Her yaz olduğu gibi bu yazda insanlar bu göle girecekler. Kanalizasyon göle akarken insanlar gölü nasıl kullanacaklar.  Sizin aracılığınızla yetkililerden bu pisliğe bir çözüm bulmalarını istiyorum. Gördüğünüz gibi mükemmel bir doğaya sahibiz ancak bu kanalizasyon nedeniyle doğamız tehdit altındadır. Çamların önündeki yeşil alan pislikle dolmuş durumdadır. Bölgemizde hayvancılıkla geçimini yapan insanlar bulunmaktadır.  İnsanların hayvanları bu pis suyu içmektedir. Bu hayvanlar yarın ölmeye başlarsa bunun hesabını kim verecek. Gölün dengesi bozulmuş durumdadır. Gölün yüzeyinin millenmesinden dolayı balıklar kıyıya gelmemektedir. Bütün bunların bir sonucu olarak gölde eskisi gibi balık da bulunmamaktadır.”

KAYNAK: FIRAT GAZETE

 

 

Yorumlar

Elazığın Sesi