Ana Sayfa Ekonomi-STK, Gündem 25 Ağustos 2017

İCRAAT LAZIM!

ETSO Başkanı İdris Alan son günlerin en dikkat çekici çıkışını yaptı. Alan “8. Kolordu’nun Muş’a taşınacağı yönünde duyumlar aldıklarını belirterek, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’a seslendi; “Her gün görüyoruz basında; Şuay Alpay Yunanistan’da, Macaristan’da şeklinde. Ancak biz icraat istiyoruz. Bize icraat lazım. İnşallah tribüne oynamazlar. Elazığ’a katkı sunarlar.” dedi. Siyasilerde göndermede bulunan Alan, “Şuan Valimiz sokaklarda, köylerde geziyorsa belki bazı siyasiler bundan rahatsız olabilir. Çünkü normalde siyasilerin sokaklarda olması gerekir” dedi
İCRAAT LAZIM!

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı İdris Alan, yaklaşan Oda seçimleri öncesinde Fırat Gazetesine dikkat çekici bir açıklama yaptı.  Oda seçimlerinin tahminen ekim-kasım gibi yapılacağını belirten Alan, daha güçlü bir yönetim ile yollarına devam edip, Elazığ’a hizmet etmek istediklerini söyledi. Alan “Son zamanlarda 8. Kolordunun kalkacağı yönünde bazı söylentilerin de olduğunu belirten Alan, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’ın bu noktada gereken çalışmaları yapması gerektiğini de sözlerine ekledi. Konuşmalarında siyasilere net mesajlar veren Alan, sorunların yerinde görülüp çözülmesi gerektiğini, telefonla arayıp sormak ile sorunların çözülemeyeceğini ve Elazığ’a da bir katkısının olmayacağını ifade etti. Oda yönetimi olarak beklentilerinin üzerinde bir performansla çalıştıklarını vurgulayarak siyasilere göndermelerde bulunmayı ihmal etmedi.

 ‘8.KOLORDUNUN MUŞ’A TAŞINACAĞI DUYUMLARI ALIYORUZ’

Alan” Bizim Şuay Alpay’ın nezdinde Milli Savunma Bakanlığında bir temsiliyetimiz var. Biz de  televizyonlardan, gazetelerden Bakan Yardımcımızın çalışmalarını yakından izliyoruz. Tabi bir takım işlerin yapılması konusunda çalışmaları var. Ancak kaygı ile izlediğimiz bir durum var. Her gün gazetelerde televizyonlarda izliyoruz; Şuay Alpay Yunanistan’da, Macaristan’da şeklinde. Ancak biz icraat istiyoruz. Bize icraat lazım. İnşallah tribüne oynamazlar. Elazığ’a katkı sunarlar. Elazığ’a faydalı işler yaparlar. Uçak parçasına ilişkin bir çalışmaları var. İnşallah İlimize bir faydası olur diye düşünüyorum. Şimdi Kolordunun Elazığ’dan kalkacağına ilişkin duyumlar alıyorum. Hatta biz buraya acemi birlikler gelsin derken Kolordu Muş’a gidiyor diye bir dedikodular var. Tabi biz buna itibar etmiyoruz. Çünkü Kolordunun Elazığ’da olması bizim için çok önemli. Buradaki askerler şehrin ekonomisine bir şekilde katkı sunuyor. Sonuç itibariyle Milli Savunma Bakan Yardımcımız Elazığlı. Bizim üyelerimiz arasında da böyle bir sıkıntı olduğuna dair konuşmalar var. Yani bu konu üzerinde yoğunlaşırsa, bu konu hakkında çalışma yaparsa seviniriz. Yoksa böyle Yunanistan’a gitmiş, Macaristan’a gitmiş, Almanya’ya gitmiş bir şey ifade etmiyor. Buraya neden bir acemi birlik getirilmesinin mücadelesini vermesin. İHA’ları bir şekilde buraya getirdiler. Kim getirdi bilmiyoruz ama getirenden Allah razı olsun. Ama bugün neden Elazığ’da bir acemi birlik olmasın. Güven itibariyle sıkıntılı bir yer değil. Vatanına milletine bağlı bir kent. Her platformda da bu dile getirildi zaten. Bugün Kolordu buradan gitmesin ordu buraya gelsin. Bakan yardımcımız da böyle bir çalışma yaparsa seviniriz.

‘BAZI SİYASİLER BUNDAN RAHATSIZ OLABİLİR’

Buradan şunu da söylemek istiyorum. Giden Valimiz Murat Zorluoğlu olsun, yeni gelen Valimiz Çetin Oktay Kaldırım olsun Elazığ için bir kazanç olmuşlardır. Valimizin geçmiş dönemde bürokrasinin içinde yer alması da İlimiz için ayrıca bir kazançtır. Çünkü bulundukları mevkilerde ciddi çalışmalar yaptılar. İlimiz için de çok ciddi çalışmalar içindeler. Daha geçen gün Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım, kuş uçmaz, kervan geçmez yerlere, makam aracıyla ve yeri geldiğinde 2-3 kilometre yürüyerek ziyaretlerde bulundu. Sırf Elazığlının sorunlarını dinlemek için. Alabalık sektörünün sorunların dinlemek için yerinde incelemelerde bulundu. Sorunların çözümü için kamu kurum ve kuruluşlarına gerekenin yapılmasını söyledi. Buralarda Sayın Valimizin de hassasiyetini, hümanistliğini, mütevazılığını görmüş olduk Bu bizi mutlu ediyor. Hep beraber Elazığ için önemli çalışmalara imza atarız diye ümit ediyorum. Daha önceleri valiler ile görüşemezdik bile. Şuan Valimiz sokaklarda, köylerde geziyorsa belki bazı siyasiler bundan rahatsız olabilir. Çünkü normalde siyasilerin sokaklarda olması gerekir. Ben bazı vekillerimin aflarına sığınıyorum. Gerek Ejder Açıkkapı olsun, gerek Tahir Öztürk olsun onlarda her gün kapı kapı dolaşıyor. Ama Sayın Valimiz en ücra yerlere bile giderek insanların dertleri ile dertleniyor. Yani artık makam araçlarımızda spor ayakkabılarımız hazır bekliyoruz. Yani biz istiyoruz ki gelecek bütün vekiller böyle olsun. Bu şekilde olursa yerinde sorun çözülürse Elazığ’da bir sorun kalmaz. Ama böyle uzaktan oturup telefonla şöyle oldu, böyle oldu derlerse bu memleketten hiçbir şey olmaz.

 ‘İŞ ARTIK İCRA MAKAMLARINA DÜŞÜYOR’

Biz Sayın Başbakanımızdan Elazığ’ın 6. bölge teşviklerinden yararlanması noktasında gereken sözü zaten almıştık. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında da şuan için 330 firmanın başvurusu var yatırım yapmak için. Birinci etap da zaten 10 tane ulusal firma buraya gelse 3 bine yakın kişiye iş demek oluyor bu. Cazibe Merkezleri Programı en büyük fırsat bizim için. Biz talep makamıyız. Taleplerimizi zaten illettik. Artık icra makamına iş düşüyor. İcra makamında yer alan sayın vekiller, Sayın Bakan Yardımcımız da bunu takip etsinler. Bunun mücadelesini versinler. Projeler Kalkınma Bakanlığında. Kime destek verilip verilmeyeceği konusunda ise bir netlik yok henüz. Bizim gidip Kalkınma Bakanlığından randevu alıp, bu projeleri takip etmemiz daha zor. Bunun takipçisi işte sayın vekiller, Sayın Bakan Yardımcımız olacak. Bugün Milli Savunma Bakan Yardımcılığı önemli bir görev. Elazığ vereceğini vermiş. Biz artık biraz daha Elazığ için mücadele vermelerini istiyoruz ve Elazığ halkına müjdelerini bekliyoruz.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi