Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 6 Mayıs 2017

HAZAR GÖLÜ ARTIK PİS KOKMAYACAK!

Haberimiz sonrasında yetkililer harekete geçti. Hazar Gölü’ne akan kanalizasyon sularını taşıyan boru hattı onarılarak sorun çözüldü.
HAZAR GÖLÜ ARTIK PİS KOKMAYACAK!

3 Mayıs 2017 tarihinde Gezin ile Plajköy sınırlarının kesiştiği noktada Hazar Gölü’ne akıtılan kanalizasyon sularını Elazığ ve Türkiye gündemine taşımıştık. Bölgede yaşayan vatandaşların konu ile ilgili yapmış oldukları açıklamaları sizlerle paylaşmıştık. Haberimiz sonrasında harekete geçen yetkililer, Gezin’e ait olan ve Hazar Gölü’ne dökülen kanalizasyon hattı ile ilgili gerekli çalışmaları yaparak kanalizasyonun göle dökülmesini önlediler. Konu ile ilgili olarak bilgi talebinde bulunduğumuz kurum ve yetkililer yapmış oldukları açıklamada haberimizin sorunun çözülmesi noktasında önemli etkiye sahip olduğunu ifade ettiler.

‘SORUN GİDERİLECEK’

Kanalizasyon hattından birinci dereceden sorumlu olan Elazığ İl Özel İdaresinden konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada,  “Gezin Kanalizasyon tesisinde; terfi merkezi ile arıtma merkezi arasındaki terfi hattı tıkanmasından dolayı atık suyun arıtma tesisine yetişemediği tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde terfi hattındaki vantuzların arızalı olduğu tespit edilmiş olup, yeni vantuzların montaj işlem çalışmaları halen devam etmektedir. Vantuzların değişim işleminden sonra sistemdeki sorun giderilecektir.” denildi.

‘SIKINTI GÖREVİN SUİSTİMAL EDİLMESİ’

Konu ile ilgi olarak değerlendirmelerde bulunan AK Parti Maden İl Genel Meclis Üyesi Suphi Özay ise kanalizasyon hattında yaşanan olumsuzluğun nedeni olarak kanalizasyon hattında görevli personelin sorumlu olduğunu iddia etti. Özay “Vatandaşların gazetenize yapmış oldukları açıklamalar doğrudur. Ancak bize hayvan ölümleriyle ilgili herhangi bir bilgi gelmedi. Kanalizasyon şebekesinde arıza vardı. İl Özel İdaresi ekiplerinin çalışması sonucunda arıza giderildi. Şu an için herhangi bir sorun kalmadı. Gezin köy muhtarı ve Sivrice Kaymakamı ile görüştük sorunun çözüldüğünü bildirdiler. Aslında kanalizasyon şebekesinde kaynaklanan sıkıntı burada görevli olan vatandaşın görevini suiistimal etmesinden kaynaklandı. Çünkü buradaki arkadaş üç yerde görev yapıyor. Hem öğrenci servisi taşımacılığı yapıyor hem Elazığ-Maden arsında yolcu taşımacılığı yapıyor hem de bu kanalizasyon şebekesini kontrol ediyor.” iddiasında bulundu.

 ‘BU MESELELERİ GÜNDEME GETİRMENİZ ÇÖZÜMÜ HIZLANDIRIYOR’

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu ise haberimiz dolayısıyla gazetemize teşekkür ederek , “Gezin bölgesindeki kanalizasyon arızası ile ilgili olarak bilgimiz vardı. İlk anda arızayı gidermeye çalıştık ancak parça değişikliği gerektiği için olmadı. Parçayı getirttik. Getirilen parçalar takıldı ve sorun çözüme kavuşturuldu. Ben sizin şahsınızda gazetemize teşekkür ediyorum. Bu tür meseleleri gündeme getirmeniz hem bizim sorunlardan haberdar olmamızı hem de çözümü hızlandırmamızı sağlıyor.” dedi.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

 

Yorumlar

Elazığın Sesi