Ana Sayfa Ekonomi-STK, Gündem 28 Mart 2017

GERÇEK KAMUFLE EDİLİYOR….

Elazığ Çimento Fabrikası yönetiminin fabrikanın kaldırılması konusunda katkı sağlayacağı ifade edilmesine rağmen Elazığ Belediyesinin taşın altına elini koymaması, fabrikanın çevreyi kirletme söylemler inandırıcı olmuyor.
GERÇEK KAMUFLE EDİLİYOR….

Tarih 30 Nisan 2016 gündem Elazığ Çimento fabrikası. Elazığ Belediye Başkanını ziyaret eden Çimento Fabrikası yetkilileri Çimento fabrikasının kaldırılması hakkında konuşuyorlar. İşte basına yansıyan arşivlerden Elazığ Çimento fabrikası değerlendirmeleri…

Çimentaş yetkilileri, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı ziyaret etti. Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Altınova Çimento Fabrikası’nın taşınmasının şehrin geleceği açısından önem taşıdığını belirterek, şartların oluşmasıyla fabrika için yer değişikliğinin gerçekleşeceğine inandığını kaydetti.
Çimentaş Group Yönetim Kurulu Üyesi Taha Aksoy, Çimentaş Group Ceo’su Paolo Zugura, Çimentaş Group CFO’su Ali İhsan Özgürman, Kurumsal İlişkiler Direktörü Andrea Colucci ve Çimentaş Group Elazığ Fabrika Müdürü Yasin Sarıçamlık, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı makamında ziyaret ederek, şirketlerinin bünyesinde yer alan Elazığ Altınova Çimento Fabrikası’nın taşınması konusuna ilişkin görüş alış verişinde bulundular.
Ziyarette bir açıklama yapan Çimentaş Group Yönetim Kurulu Üyesi Aksoy, Elazığ gündeminde yer alan çimento fabrikasının taşınmasına ilişkin gerçekleştirdikleri temaslara dair bir değerlendirmede bulunarak, “Basın mensupları ile gerçekleştirdiğimiz buluşmada, bize Belediye Başkanımız çimento fabrikasının yerinin değişmesiyle ilgili 2.5 – 3 yıllık bir süreye ihtiyaç olduğunu söylemişti. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Diye sordular. Bizde dedik ki eski Valimiz Ömer Faruk Koçak ve Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz ile bir araya geldik, konuştuk. Genel kanaat yerin değerlendirilmesi yolu ile bu işin kurtarılabileceği şeklindedir. Başkanın söylediği son derece doğrudur. Yeni bir fabrika inşa edilerek, sonra bu fabrikanın taşınması gerekiyor. Gerçekleşecek mutabakatın ardından bunun gerçekleşme süresi 2,5 yıl ile 3 senedir” diye konuştu.
Daha sonra bir açıklama yapan Belediye Başkanı Yanılmaz ise, Elazığ’daki sanayi tesislerinin kendileri büyük önem arz ettiğine vurgu yaparak, “Çimento fabrikası, şeker fabrikası gibi fabrikaların Elazığ’da artmasını istiyoruz. Bu noktayı şehrimiz için fazlasıyla önemsiyoruz” dedi.

‘ÇİMENTO FABRİKASININ TAŞINMASI ORTAK BİR KANAATİR’

Çimento Fabrikası’nın taşınmasına ilişkin ilk görüşmelerini geçmişte Çimentaş Group Türkiye Temsilcisi Ali Özinönü ile yaptıklarını hatırlatan Başkan Yanılmaz, “Ali Bey ile birkaç kez görüştük. Taşınma ile ilgili konuların teferruatını görüştük. Yol haritasını belirledik, bu yol haritasının içinde de yürüyüşümüzü belirledik. Fabrikanın başka bir yere taşınması görüşünü ilk kez fabrika yönetiminden Ali Özinönü Bey telaffuz etti. Ali Bey’in bu görüşünü destekler mahiyette bizlerin de açıklamaları oldu. Ankara’daki bir toplantıda eski Valimiz Ömer Faruk Koçak’ın da olduğu bir toplantıda çimento fabrikasının taşınması için bir kaç yer belirlemiştik. Ali Bey onlardan birinin uygun olduğunu oradaki toplantıda belirlemişti” şeklinde konuştu.

‘TİCARİ KURULUŞLAR ÇEVRESİNİ İHMAL ETMEZ’

Her ticari kuruluşun aynı zamanda bir sosyal kuruluş olduğunu ifade eden Başkan Yanılmaz, “Bir kuruluşun ticari kuruluş olması, çevresini ihmal edeceği anlamına gelmez. Ben de çimento fabrikası yönetiminin ne olursa olsun biz burada işimize devam edeceğiz mantığı içerisinde olabileceğine ihtimal vermiyorum, zaten böyle de değildir. Bu şehrin gelecek 100 yılını, 200 yılını düşünmek istiyorsak ki ben bunu düşünüyorum, fabrikanın buradan taşınması lazım. Yani herkesin bu noktada fedakârlık yapması gerekiyor. Fedakârlığın oranı bir tarafta yüzde 30, bir tarafta yüzde 20 olabilir. Ama herkesin bir fedakârlık yapması lazım” şeklinde konuştu.

‘BİZİM ARZUMUZ SANAYİNİN ELAZIĞ’DAN GİTMESİ DEĞİL, GELMESİDİR’

“Biz sanayinin buradan gitmesini asla arzu etmiyoruz. Elazığ’a yeni sanayi tesislerinin gelmesini istiyoruz” vurgusunu yapan Başkan Yanılmaz, “Şehrin geleceği açısından fabrikaya ilişkin yer değişikliğinin gerekliliğine inanıyorum. Biliyorum ki sizler de buna inanıyorsunuz. Şartlar oluştuğunda da bunun olacağına inanıyorum. O şartları birlikte oluşturacağız. O süreci birlikte idare edeceğiz” diye konuştu

“MESELE NEDEN ŞİMDİ GÜNDEME GELDİ…”

Elazığ Çimento Fabrikası ile ilgili konunun muhatapları sorunla ilgili bir mutabakat ortaya konurken birden Elazığ Çimento Fabrikasının kaldırılması konusunun yeniden gündeme tutulması Fabrikanın kalkması hadisesinin bir baskı unsuru oluşturmaya yönelik olduğu iddiaları ağırlık taşımaya başladı.

“ELAZIĞSPOR BASIN SÖZCÜSÜ AVUKAT CENGİZ GÜLAÇ’IN ÖNCÜLÜK ETMESİ DİKKAT ÇEKİCİ…. “

Elazığ Çimento Fabrikasının kaldırılması konusunun 8 ay önce Elazığ Belediyesi ve Çimento Fabrikası yetkililerinin bir araya gelmesi ile sorun tazeliğini korurken Elazığspor Basın Sözcüsü Avukat Cengiz Gülaç’ın sanki Elazığ Çimento Fabrikası kalkmıyormuş gibi kamuoyu yaratma çabaları dikkat çekti. Meselenin daha yeni olması hatta Elazığ Belediyesinin taşın altına elini koymadığı yönünde kanaat ağırlık taşırken, Avukat Erdal Kesebirin’in açıklamalarına belgeleri isteyen veririm söylemesine rağmen elaziginsesi.com haber sitesinin yayınlamak için belge istemesine rağmen aylardır belgeleri veremeyen Elazığspor Kulüp Basın Sözcüsü Avukat Cengiz Gülaç’ın bu konuyu eline gözüne bulaştırırken bu defa Çimento Fabrikasının çevreyi kirletiyor iddiası ile meseleyi başka yöne taşıması kafa karışıklığına yol açtı. Elazığ Belediye Başkanı Yanılmaz’ın “Her ticari kuruluşun aynı zamanda bir sosyal kuruluştur. “Bir kuruluşun ticari kuruluş olması, çevresini ihmal edeceği anlamına gelmez. Ben de çimento fabrikası yönetiminin ne olursa olsun biz burada işimize devam edeceğiz mantığı içerisinde olabileceğine ihtimal vermiyorum, zaten böyle de değildir
Hatta Elazığ Çimento Fabrikasının çevreyi kirletmeme konusunda 2 milyon Euro yatırım yapmasına 2 yıldır Elazığ Belediyesinin ruhsat vermemesi bilinmesine rağmen Avukat Cengiz Gülaç’ın Elazığ Çimento fabrikası çevreyi kirletiyor söylemleri ve 7 Ocak tarihi vererek STK’ları konuya dahil edip baskı oluşturma gayretlerinin fabrikanın çevreyi kirletme hadisesinin değil başka senoryalara zemin oluşturma gayretlerinin olduğu değerlendiriliyor

Yorumlar

Elazığın Sesi