Ana Sayfa Kültür - Sanat/Eğitim 1 Mart 2018

FÜ. SENATOSU SON NOKTAYI KOYDU

Fırat Üniversitesi Senatosu talep edilen arazi ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada Üniversite bünyesi içerisinde çeşitli bölümlerin açılacağı ve bu bölümlerin yeni yerleşkede yer alacağı vurgulanarak talep edilen arazinin Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından onaylanmadığı net bir şekilde vurgulandı
FÜ. SENATOSU SON NOKTAYI KOYDU

 

Geçtiğimiz aylarda Yurt dışı kaynaklı Armada Holding’in Fırat Üniversitesine ait Kesik köprü de bulunan yerleşkesine talip olması ve orada yapılması planlanan yatırımlar konusunda kamuoyu gündemi bu yatırımın gerekçelerini tartışmıştı. Yatırım projesi ile talep edilen arazi hakkında çelişki yaşanması gündemde bazı zoru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştu. Yatırımdan çok uzun vadeli rant iddialarının gündeme geldiği bu yatırımda taraflardan ne Elazığ Valiliği nede Fırat üniversitesi açıklama yapmamıştı. Bu konuda Ankara da gerçekleştirilen Siyasilerin, Elazığ Valisinin, Elazığ Belediye Başkanının, Fırat Üniversitesi Rektörünün ve  Armada Holding yetkililerin katıldığı toplantıda talep edilen arazinin yatırımla eş değer olmadığı dillendirilmiş mevcut Fırat Üniversitesinin gelişmesine engel olacak bir sorun da gündeme gelmişti. Hatta Üniversite arazisinin sürekli ranta yönelik yatırımcılara tavsiye edilmesi rahatsızlığı da bu toplantıda konuşulduğu ileri sürülmüştü. Elazığ Valiliğini ve Siyasilerin bu konuda net bir açıklamama yapmaması sonucunda Fırat Üniversitesi Senatosu talep edilen arazi ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada Üniversite bünyesi içerisinde çeşitli bölümlerin açılacağı ve bu bölümlerin yeni yerleşkede yer alacağı vurgulanarak talep edilen arazinin Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından onaylanmadığı net bir şekilde vurgulandı. Yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi.    “Üniversitemizin Kesik köprü Kampüs alanında yurtdışı kaynaklı Armada Holding Group tarafından gerçekleştirilmesi planlanan projeyle ilgili olarak son günlerde çıkan çeşitli haberler ve görülen lüzum üzerine Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından Kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Üniversitemizden talep edilen söz konusu alan 14.10.1971 tarihinden itibaren Fırat Üniversitesine eğitim maksadıyla tahsis edilmiş olup, bahse konu alanda halihazırda İletişim Fakültesi, Merkezi Laboratuvar, Tarım ve Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezi ile çiftçilerimize hayvancılık konusunda sürekli eğitim veren Çiftçi Eğitim Merkezimiz faaliyetlerine devam etmektedir.Bununla birlikte, söz konusu arazide Üniversitemizin ihtiyacı olan ve stratejik planımız çerçevesinde yıllara yayılmak suretiyle gerçekleştirilecek olan; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu, İnsansız Hava Araçları Merkezi ve Hava-Araç Pisti kurulmasına ilişkin Master planımız, kuruma tahsis edilen yatırım bütçesi çerçevesinde uygulamaya konulmuştur.

Fırat Üniversitesi; başta eğitim ve Ar-Ge faaliyetleri olmak üzere ilimize, bölgemize ve Ülkemize kalkınma odaklı her türlü desteği vermektedir. Fırat Üniversitesi sadece ilimizde değil bölgesinde gerçekleştirilecek olan her türlü eğitime yönelik yatırıma geçmişte olduğu gibi bugünden sonra da tüm desteğini vermeye kararlıdır. Ancak, Armada Holding Group adlı yabancı şirketin proje tanıtım toplantısında sunulan proje kataloğunda, söz konusu proje için Fırat Üniversitesi Kesikköprü Kampüs alanında toplam 3072 dönümlük arazinin istendiği görülmektedir. Kendi kataloglarında sunmuş oldukları proje ayrıntılarına bakıldığında, talep edilen alanın yaklaşık %20’sinin eğitim amaçlı olarak, geriye kalan 2300 dönüm civarındaki arazi üzerinde ise golf villaları, dubleks evler, apartmanlar, ticari alanlar, alışveriş merkezi, otel, çeşitli eğlence tesisleri ve spor alanları yapılmak istendiği anlaşılmaktadır.

Bu arazinin tahsisinin yapıldığı yıllarda Üniversitemizde sadece yaklaşık 100 öğrencisi bulunan Veteriner Fakültesi ile 300 öğrencisi bulunan Mühendislik Fakültesi’nin olduğu göz önüne alındığında; halihazırda 46.000 öğrencisi olan Üniversitemizin akademik vizyonu ve hedefleri, kurulması planlanan fakülteleri ile Ar-Ge merkezleri ve her geçen yıl artmakta olan öğrenci sayıları, Kesikköprü Kampüs alanının tamamına duyulan ihtiyacı elzem kılmaktadır.

Fırat Üniversitesinin gelişimini ve geleceğini öngörerek, bu kampüs alanlarının tahsisi için çaba gösteren Elazığ’ın ileri gelenleri ile tahsisi onaylayan Bakanlar Kurulu üyelerinin bu ileri görüşlülüğüne karşılık; tahsisten 40-50 yıl sonrasında, başka illerdeki “Üniversiteyi sahiplenme ve ona her türlü yardım ve katkıyı sağlama” çabalarına karşılık, şehrimizde özellikle son yıllarda Üniversite arazisinden tahsisin kaldırılarak çeşitli amaçlarla kullanılmasına yönelik çabaların sürdüğünü görmek, Üniversitemiz camiasını derinden üzmektedir.

Sonuç olarak; 120.000’i aşan mezunuyla Ülkemizin siyasi, bürokrasi, sanayii ve sosyo-ekonomik alanlarındaki katkısı bütün kesimlerce bilinen ve dünyada önemli bir saygınlığı olan Fırat Üniversitesi’nin ilimizin önemli bir değeri olduğunu hatırlatır, kampüs alanlarımızla ilgili bu tür tahsis taleplerinin Üniversitemiz Senatosu tarafından onaylanmadığını beyan ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Fırat Üniversitesi Senatosu”

 

Yorumlar

Elazığın Sesi