Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 4 Nisan 2017

FARKINDA OLMADIĞIMIZ TEHLİKE; UYUŞTURUCU

Aylardır çeşitli mahallelerde gerçekleştirilen röportajlar, İlimiz açısından önümüzdeki yıllarda büyük sıkıntılar yaratacak bir sorunu gün yüzüne çıkardı. Farklı mahallelerde görüştüğümüz muhtarlar ve vatandaşlar mahallelerindeki en büyük sıkıntının uyuşturucu kullanımı olduğunu belirtirken, konunun gündemdeki yerini yeterince alamaması ise sorunun büyüklüğünün farkında olmadığımızı gösterdi.
FARKINDA OLMADIĞIMIZ TEHLİKE; UYUŞTURUCU

Fırat Gazetesinde bir süre önce başlayan ‘Mahallelerin Sesi’ adlı yazı dizisinde her hafta bir mahalleyi tanıtıp mahallenin sıkıntılarını dile getirilmişti. Aylardır gidilen mahallelerin ortak sıkıntısı ise uyuşturucu kullanımı olduğu görüldü. Görüşülen muhtarlar ve vatandaşlar, uyuşturucu bağımlılarının elini kolunu sallayarak mahallelerinde gezmesinden şikâyetçi oldu. Bu şikâyetler farkında olmadığımız bir tehlikeyi de gözler önüne serdi. Gündeme gelmeyen bu tehlike gelecek yıllarda ise İlimiz açısından büyük sıkıntılar yaratacak gibi görünüyor. Muhtarlar bu şahısların tespit edilmesi için MOBESE isterken, vatandaşlar güvenlik korkusu yaşadıkları için belli bir saatten sonra dışarı çıkamamaktan şikâyetçi oldular. İlimizin farklı mahallerindeki muhtar ve vatandaşların dile getirdiği sorunlar da şu şekilde:

‘BİZE ACİLEN MOBESE GEREKİYOR’
Karşıyaka Mahalle Muhtarı İmam Eybey: “Ancak şu an bunu söylemek çok zor. Eğitimi ellerine yüzlerine bulaştırdılar. İşsizlik başını almış gidiyor. Başıboş çok insan olduğu için suça yönelimlerde artıyor. Evlerinde duranlar ise aileleriyle kavga etmekten başka bir şey yapmıyor. Bize acilen mahallenin bazı yerlerine MOBESE gerekiyor. Daha huzurlu yaşamamız için Emniyet Müdürlüğünden rica ediyoruz. Mahallemizdeki vatandaşların maddi durumu çok düşük. Durumu biraz düzelen Doğukent’e, maddi durumları biraz daha iyileştiğinde Abdullahpaşa ya da Cumhuriyet Mahallesi’ne taşınıyor. Halkımızda haklı yatırım yok. İnsanları burada tutacak bir şey yok.”

‘OKUL BÖLGELERİNDE ESRARCI VE HAPÇILAR VAR’

İcadiye Mahallesi Muhtarı İrfan Gözvur: “Mahallemizde bunlar çok. Burada fazla olmasının nedeni eğlence salonlarının burada olmasından kaynaklanıyor. Okullarımızın etrafından esrar ve hapçılar var. Şu anda buraların emniyetinde sıkıntı var. Geçen senelerde emniyet çok iyi çalışmalar yaptı. Okulların etrafında hiç kimse kalmadı. Millet olarak kendimize biraz çeki düzen verirsek hiçbir sorunumuz olmaz.”  Doğukent Mahalle Muhtarı Muhammed Coşkun: “Mahallemizde müsait alanlar çok olduğundan dolayı çevre mahallelerden gençler gelip burada istedikleri gibi madde kullanıyorlar. Bu konuda emniyetle görüşüyoruz. İşsizlikten gençlerimiz uyuşturucu bağımlılığına yöneldiklerini düşünüyorum. Senelerdir Doğukent çıkmaz bir sokaktı.”

‘GENÇLER PARKLARDA HAP SATIYORLAR’

İzzetpaşa Mahalle Muhtarı Mehmet Akgün: “Geceleri uyuşturucu bağımlıları sokaklarda geziyorlar. Emniyet, parklarda ve okul önlerinde güvenlik önlemi almalı. Öyle zaman oluyor ki okulların önünde ve parklarda hap satıyorlar. Gençlerimiz internet kafelerde zaman geçiriyor. Mahallemizde güvenlik açısından bir tane MOBESE var. Merkezi mahallerde en az 5-6 tane güvenlik kamerası olması gerekiyor. Mahallemizde adım başı tütüncülerle karşılaşıyoruz. Sanıyorum ki tütüncüler öğrencilere de sigara satıyor. Bunların denetlenmesi lazım.”

 ‘PARKLAR UYUŞTURUCU SATICILARINDAN GEÇİLMİYOR’
Akpınar Mahallesi’nde büfe işletmeciliği yapan Kenan Arı: “ Özellikle mahallemizde bulunan park uyuşturucu kullananların yuvası haline geldi. Ben 16 senedir bu mahallede esnafım. Hava karardığı zaman parkın önünden geçilmiyor. Parkta da herhangi bir ışıklandırma bulunmadığı için uyuşturucu kullananlara bu park davetiye çıkarıyor. Bizi yönetenler buna bir çare bulmalı. Büfemde hırsızların korkusundan sigara satamıyorum. Geçen senelerde dükkânım yedi sefer soyuldu. 20 bin liralık zararım oldu.  Mahalleli olarak burada güvenlik sıkıntısı çekiyoruz. Yetkililer bir an önce parkı ışıklandırması gerekir. Aksi takdirde buralar uyuşturucu kullananların yuvası olmaktan kurtulmayacaktır. Yakınımızda hastane olduğundan kadınlar hastaneye akşam gidip gelmekten korkuyorlar. Mahalleli olarak bu sıkıntıları dile getiren yok. Bu anlamda mahallenin sorunu çok büyük. Güvenlik mensuplarının arada buralara da uğramaları gerekir. İlk başlarda mahalleli olarak sıkıntılı kişilere müdahalede bulunabiliyorduk. Artık herkes kendi güvenliğinden korkuyor. Onun için ses çıkaramıyoruz.”

‘MAHALLEDE ESRARCILAR KOL GEZİYOR’

Vatandaşlardan Mesut Yılmaz: “Mahallede insanların oturmaları için güzel parklar yapılmış ancak buraya sadece madde bağımlıları gidiyor. Halk bu durumdan çok rahatsız. ” Esnaf Mustafa Demirkıran: “Her şeyden önemlisi mahallemizin merkezi bir karakola ihtiyacı var. Mahallede esrarcılar kol geziyor. Kahvehaneler de kumar oynanıyor. 9-10 yaşındaki çocuklara sigara satılıyor. Öyle bir ortam oluştu ki güçlü olan güçsüz olanı ezmeye çalışıyor. İnternet kafelere çocuklar alınıyor. Çocuklar internet kafe ve kahvehanelerden uzak tutulmalı. Mahallede bulunan kahvehaneler ve internet kafeler sürekli denetim altında tutulmalı. Çocuklara dal sigara satan iş yerleri tespit edilip kapatılmalı.”

‘UYUŞTURUCU MADDE KULLANALAR İLE MÜCADELE YOK’

Kültür Mahallesi sakini Hüseyin Bakırcı: “ Mahallemizde güvenlik önlemleri alınmıyor. Mahallemizin bazı bölgeleri uyuşturucu kullananlardan da geçilmiyor. Uyuşturucu ile bir mücadele yok. Mahalle sakinleri bu durumdan rahatsız oluyor. İnsanlar hava karardığı zaman bazı yerlerden geçemiyor. Uyuşturucu madde kullananlardan dolayı içlerinde korku oluşuyor. Özellikle köprü altlarında barınıyorlar bu insanlar. Ayrıca her geçen gün bu sıkıntılar da devam ediyor. Mahallenin bazı bölgelerinde ise MOBESE yok. Olmadığı için de büyük sıkıntılar yaşanabiliyor. MOBESE’nin olması insanları güvende tutmaktadır. Suç işlenme oranlarının düşürüyor. Onun için mahallenin belirli bölgelerine olması gerekir.”

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

 

 

 

Yorumlar

Elazığın Sesi