Ana Sayfa Ekonomi-STK, Gündem 17 Ağustos 2017

ESNAFA NEDEN KREDİ VERMEDİNİZ?

İlimiz Esnaf ve Sanatkârlar Odasına bağlı odalarda seçim takvimi yaklaşırken tansiyon yükselmeye başladı. Odalarda aday adayların çoğalması ve esnaflara yönelik destek açıklamaları karşılıklı söz düellolarına neden olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde, Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz, kafe ve kahvehane esnafı için alternatif düşük faizli kredi sunacaklarını duyurmuştu. Açıklamalar üzerine değerlendirmelerde bulunan Kahvehaneciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Nihat Bozkurt, “Peki, kardeşim madem kredi verebiliyordunuz şimdiye kadar neden kredi vermediniz de esnafları ve bizleri bankalara mecbur ettiniz?”dedi.
ESNAFA NEDEN KREDİ VERMEDİNİZ?

İlimiz Esnaf ve Sanatkârlar Odasına bağlı odalarda seçim takvimi yaklaşırken tansiyon yükselmeye başladı. Odalarda aday adayların çoğalması ve esnaflara yönelik destek açıklamaları karşılıklı söz düellolarına neden olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde, Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz, kafe ve kahvehane esnafı için alternatif düşük faizli kredi sunacaklarını duyurmuştu. Açıklamalar üzerine değerlendirmelerde bulunan Kahvehaneciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Nihat Bozkurt, “Peki, kardeşim madem kredi verebiliyordunuz şimdiye kadar neden kredi vermediniz de esnafları ve bizleri bankalara mecbur ettiniz?” dedi.  Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz’ın yaptığı açıklamaları sert bir dille eleştiren Kahvehaneciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Nihat Bozkurt, “Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi daha önce kahveci esnafının 1 semaverine kredi veremeyiz derlerken neden şimdi bu esnaflar onlar için değerli oldular? Oda olarak esnafları bu Kooperatife yönlendirdiğimizde ise bu esnaflarımız 6-7 ay bekletilmiş ve evleri ipotek edilmişti. Evini ipotek ettirenlere daha sonra; ‘Biz kredi vermeyiz’ diyenler, esnafımı bankalara mecbur etmişlerdir” dedi.

KİMSE BENİM ESNAFIMA SADAKA VERMİYOR’

Kahvehaneciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Nihat Bozkurt, Konuşmasının devamında Bozkurt, “Başta Turan Bey’e teşekkür ediyorum. Ama bugüne kadar esnafıma kredi verilmiyordu. KOSGEP kahvehaneciler ve kıraathanecilere herhangi faizsiz bir kredi vermiyor. Sanayi ve Gümrük Bakanlığı ile KOSGEP Genel Müdürlüğünde çıkan kararda eğlence yerlerine bu kredilerden verilmeyeceği açık bir şekilde belirlenmiş durumda. Bu konuda biz İstanbul ve Ankara’da bir toplantı yaptık. Eğer KOSGEP yeniden böyle bir kredi verirse kahvehanelere ve kıraathanelere de verecek. Esnafımızın hakkı Turan beyin açıkladığı gibi 10 bin TL değil. Hakkı olan hakkını alacak. Kimse benim esnafıma sadaka vermiyor. 10 bin TL için kredi için kefil istenmemeli. 50 bin TL kredi için bankalar bile kefil istemiyor. İpotek karşılığı 100 bin TL’ye kadar kredi verebiliyorlar. Bunu babasının hayrına kimse vermiyor. Eğer bir kredi verilecekse sıfır faizle verilmelidir.” ifadelerini kullandı.

‘ŞİMDİYE KADAR NİÇİN BİZLERİ BANKALARA MECBUR ETTİNİZ?’

Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifinin şartı uyan esnaflara 100 bin TL ye kadar zaten kredi vermekle yükümlü olduğunu belirten Bozkurt, “Kimse cebinden babasının hayrına bu kredileri vermiyor. Ancak Kooperatif Başkanı keyfi davranıp istediğine kredi verip, istemediğine kredi vermemektedir. Biz bunları dille getirdiğimizde de kötü oluyoruz. Peki, kardeşim madem kredi verebiliyordunuz şimdiye kadar neden kredi vermediniz de esnafları ve bizleri bankalara mecbur ettiniz” açıklamalarında bulundu.

‘ESNAFA FAİZ HARİCİNDE ALINANLAR SÖYLENMİYOR’

Sözlerine devam eden Bozkurt, “ Benim esnafım günde 10 bardak çaya on bin TL kredi alacak kadar düşmedi.Benim esnafım 50 bin ve 100 bin TL’ye kadar kredi alabilecek esnaf niteliğindedir. Zaten oda olarak bankalarla yaptığımız görüşmelerde şartı uyan esnafımıza kefilsiz 50 bin TL’ye kadar kredi alma imkânı vereceklerini bize söylediler. Ayrıca kooperatif faizlerinin daha uygun olduğunu söylenip cazip hale getirmeye çalışıyorlar. Ama esnafa faizin haricinde yılda 2 defa 250 TL banka komisyonu adı altında para alındığını ve 10 bin TL kredinin bin 500 TL’sinin kesildiğini söylemiyorlar” dedi. Devlet tarafından esnaf kredi kefalet kooperatiflerinden kredi almış ancak ödeyememiş, icra takibine girmiş esnafların gecikme faizlerinin af edildiğini, esnafın sadece anaparayı ödeyeceğini de söyleyen Bozkurt, bu durumun neden dile getirilmediğini de sorarak, “Şu ana kadar kahvehane ve çay ocaklarına kredi verme taraftarı olmayan bu kooperatif, şimdi neden kredi vermeye çalışıyor. Esnafım bunu bilmek istiyor.” dedi.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

 

Yorumlar

İlginizi çekebilir

BU SUSKUNLUK NEDEN?

BU SUSKUNLUK NEDEN?

Elazığın Sesi