Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 2 Mayıs 2017

ENGELLİ VATANDAŞA, BÜROKRASİ ÇELMESİ!

İnsanın özgürlüğüne en düşkün yetisi hayal kurmaktır. Mustafa Örün Dede’de 11 aydır kendisine verilecek akülü aracı hayal ederek o günün gelmesini bekliyor beklemesine de 11 ayın sonunda engeline bir de bürokrasi çelmesi takılıyor!
ENGELLİ VATANDAŞA, BÜROKRASİ ÇELMESİ!

65 yaşındaki Mustafa Dede, bir sabah namaza kalktığında sağ tarafında duyumsadığı değişiklik nedeniyle hastaneye gidiyor.  Diyabet hastası olduğundan sağ tarafı felç geçiriyor. Ve bir daha düzelmiyor. Onun tek isteği yeni bir akülü araba… Arabasının aküsünün bittiğini, bir arkadaşının ödünç olarak verdiği akülü aracı 2 yıldır kullandığını ifade eden Mustafa Dede, Bir Cuma namazında isteğini Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a iletiyor. Başkan Yanılmaz, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne git sana akü versinler diyor. Mustafa dede bütün umuduyla Sosyal hizmet Müdürlüğünün yolunu tutuyor. Bütün işlemlerini tamamladıktan sonra 11 ay sonra gelen cevap Mustafa Dede’nin bütün umutlarının adeta çöpe dönmesine neden oluyor.

ÖDÜNÇ ARAÇ KULLANIYOR!

Mustafa Örün 65 yaşında aldığı emekli maaşın bir kısmıyla ev taksitlerini öderken, geriye kalan kısmıyla ailesinin geçimini sağlıyor.  Kendi akülü aracının dinamosu ve aküsü kullanılamaz hale geldiği için bir arkadaşının ödünç olarak verdiği eski ve neredeyse kullanılmaz hale geldiği arabayı ise yaklaşık olarak 2 yıldır kullanıyor.

‘BİZ SENİ ARAYACAĞIZ’

11 ay önce bir Cuma namazında Belediye Başkanına denk gelen Mustafa Örün, isteğini Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a iletiyor. Başkan Yanılmaz, kendisine Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne gönderiyor. Ve böylece Mustafa Dede’nin umut yolculuğu başlıyor. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü önce Mustafa Dede’den engelli raporu için hastaneye sonrasında engelli aracı kullanma yeteneğine sahip olup olmadığının tespiti için üniversiteye gönderiyor. Bürokrasinin engeline takılan Mustafa Dede, raporları, belgeleri ve dilekçeleri kurumdan kuruma dolaştırarak işlemlerini tamamlıyor. Eksiksiz olarak bütün evraklarını teslim eden Mustafa Dede’ye Kurum yetkilileri, ‘Biz seni arayacağız’ diyerek evine gönderiliyor.  Ve Mustafa Dede’nin bürokrasi savaşı burada başlıyor.

ARABA VERECEKLERİNİ SÖYLEMİŞLER…

Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 89.9 oranında engelli raporu olan Mustafa Dede, “Bir sabah namaza kalktığımda sağ tarafımda bir karıncalanma hissettim. Hastaneye gittim. Sonra sağ tarafım bütünüyle felç geçirdi. Allah’a çok şükür.  Allah bu günleri aratmasın.  Yürüyemediğim için benim bir akülü arabaya ihtiyacım var. Benimkisinin dinamosu ve aküsü bittiği için kullanılmaz halde. Arkadaşım bu gördüğünüz arabayı bana 2 yıl önce ödünç verdi. Hala vermiş değilim. Borçla kendime bir ev satın aldım. Kredisini ödüyorum. Maaşım yetmediği için ne arabamı yaptırabildim. Ne de yenisini alabildim. Bir Cuma namazında Belediye Başkanımızı gördüm. Meramımı dile getirdim arabama akü istedim. Beni Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne yolladı ‘Git sana akü versinler’ dedi. Ben de gittim. Belediye başkanımızın bana söylediğini söyledim. Onlarda, ‘Senin araban eskimiş gel sana yeni araba verelim’ dediler. Ben de sevindim. Bu isteği kabul ettim” dedi.

‘BENİ İSTEĞİM BİR ARABA, DÜNYA DEĞİL’

Sevinerek evinin yolunu tuttuğunu belirten Mustafa Dede, “Aracıma kavuşmak adına yapılması gereken işlemler vardı.  O kurumdan bu kuruma derken bütün işlemlerimi tamamladım. Aradan 11 ay geçti. Ve bir gün bana haber geldi. ‘Senin maaşın var. Bu nedenle bu talebini karşılayamayız’ dediler. Benim kurduğum bütün hayaller yıkıldı. Ev aldığım için bankaya 60 bin lira borcum var. Gelin birlikte gidip bakalım dedim. Maaşımla zor idare ettiğim için bu yola başvurdum dedim. Ama 40 dereden 40 su getirdiler vermediler. Benim zoruma giden o değil. Keşke en başında yok veremiyoruz deseydiler de beni bu kadar uğraştırmasaydılar. Bir de beni suçluyorlar. Maaşı var evi var diyorlar. Benim isteğim sadece bir araba ben dünyayı istemiyorum ki” açıklamalarında bulundu.

KAYNAK:FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi