Ana Sayfa Ekonomi-STK, Gündem 21 Eylül 2017

ELSAD BAŞKANI ERDOĞAN; “ÇÖZÜM REÇETELERİNİ SIRALADI”

Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği (ELSAD) Başkanı Murat Erdoğan, Elazığ gündemini uzun süredir meşgul eden dört ana sorunu değerlendirdi ve çözüm reçetesi sundu.
ELSAD BAŞKANI ERDOĞAN; “ÇÖZÜM REÇETELERİNİ SIRALADI”

İlimizin gündemi ile ilgili olarak sık sık açıklamalar yaparak önemli konuları gündeme taşıyan ELSAD Başkanı Avukat Murat Erdoğan basın toplantısı düzenleyerek Elazığ gündemini uzun süredir meşgul eden Elazığ’ın cazibe merkezi, Çimento fabrikası ile ilgili son gelişmeler, yeni kurulacak olan küçük sanayi siteleri ile Organize Sanayi Bölgesi ve Elazığ Ticaret Odası seçimleri gibi konuları dört başlıkta değerlendirerek, sorunların çözümü noktasında önemli önerilerde bulundu.

‘BUGÜNE KADAR KİMLERE NE KADAR DESTEK VERİLDİĞİ AÇIKLANMADI’

Elazığ’ın cazibe merkezi iller paketi içine dahil olması sonrasında ilimizde yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan ELSAD Başkanı Murat Erdoğan, “Elazığ’ın cazibe merkezi iller paketi içerisinde yer alması sonrasında, çok sayıda iş adamı ilimize davet edildi.  Yüzlerce başvuru alındı. Ancak bugüne kadar kimlere ne kadar destek verildiği açıklanmadı. Elazığ kamuoyu bu konuyu teşviklerden kimlerin yararlandığını yada yararlanacağını, bu kişilerin ne kadar bir yatırım yapacaklarını ve sağlayacakları istihdamı merak etmektedir. Elazığ kamuoyu adına yetkililerden bu konuda bir açıklama yapmalarını istiyoruz” dedi.

 ‘ELAZIĞ BELEDİYESİ’NİN KREDİ KULLANMASINA KARŞIYIZ’

Çimentaş Çimento Fabrikası ile ilgili olarak son yaşanan gelişmelere de değinen Erdoğan, “Çimentaş Çimento Fabrikası’nın taşınması noktasında Cumhurbaşkanımız belediye başkanına talimat vermiştir.  Fabrikanın taşınması noktasında biz de Cumhurbaşkanımız ile aynı fikirdeyiz.  Ancak bu taşınma işlemi için Elazığ Belediyesi’nin kredi kullanmasına karşıyız. Elazığ Belediyesi çok büyük miktarda faiz ve kredi ödemesi altına sokulmamalıdır. Böyle bir durum şehrimizin ilerlemesini ve gelişmesini engelleyecektir. Bu noktada bizim önerimiz çimento fabrikasına yeni bir alan gösterilmesi fabrikanın kendi imkânlarıyla taşınması, mevcut yerine imar planında ticari ve yüksek alan sağlanarak kıymetlendirilmesiyle çimento fabrikasına ödemenin bu şekilde yapılması ya da fabrika ya 15 yıl gibi bir işletme süresi verilerek fabrikanın süre sonunda kesin olarak taşınması, taşınmazsa kapatılması yönünde kesin bir karar verilmesi şeklindedir. Afyon ile Trabzon illerindeki çimento fabrikası sorunları  bu bahsettiğimiz plan şeklinde çözülmüştür. Elazığ’da bu iki ili örnek alarak bu sorunu çözmelidir” ifadelerini kullandı

 ‘TEKLİFİMİZ GÖZ ARDI EDİLDİ’

Yeni kurulacak olan organize sanayi bölgesi ve sanayi sitesi ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Yeni kurulacak olan küçük sanayi siteleri ile organize sanayi bölgesinin alanın henüz kesinleşmemiş oluğunu görüyoruz. ELSAD olarak sanayi siteleri ile organize sanayi bölgesinin kurulması için Meryem dağı arkasındaki 20 bin dönümlük bir alanı yer için teklif etmiştik.  Teklif ettiğimiz alanın yeterince incelenmediğini teklifimizin göz ardı edildiğini düşünüyoruz. ELSAD olarak bu hususun bizzat görüşlerimiz alınarak yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz” dedi.

 ‘ETSO İKİYE AYRILSIN’

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası(ETSO) seçimleriyle ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan Elazığ Sanayi ve Ticaret Odası’nın ikiye ayrılması önerisinde bulundu. Erdoğan,” Sizin de bildiğiniz üzere Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası seçim tarihi belirlenmiştir. Başkanlık için yarışan İdris Alan’a ve Asilhan Aslan’a başarılar diliyorum. Bizim bu noktada bir teklif ve önerimiz var. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret Odası (ETO) ve Elazığ Sanayi Odası (ESO) olarak ikiye ayrılmalıdır. Ticaret erbabı kendi sorun ve çözümlerini,  sanayi erbabı da kendi sorun ve çözümleri için örgütlenip ayrı ayrı odalaşırlarsa bu Elazığlılar için sanayi ve ticaret erbapları için daha yerinde olur. Türkiye’nin birçok ilinde bu durum bu şekildedir. Elazığ’ın da artık bu tercihi yapması gerekiyor” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

 

 

Yorumlar

Elazığın Sesi