Ana Sayfa Gündem, Spor 8 Haziran 2017

BU FARK NEREYE ÖDENDİ?

Elazığsporda mali kriz yaşanırken yöneticilerin açıklamaları ile mali bilançoda açıklanan rakamlar kafalarda soru işaretleri oluşturmaya başladı.
BU FARK NEREYE ÖDENDİ?

Elazığspor‘da ekonomik sıkıntılar had safhaya ulaştı. Sezon başında puan silme ve transfer engeli ile karşılaşan yeni yönetimin aradan geçen bir yıl içerisinde yabancı sporcuların CAS ve FİFA dan alacaklarını takside bağladık açıklamaları ve puan silme cezalarında 6 puanın geri alınması spor kamuoyunu heyecanlandırmıştı. Ancak sezon sonunda transfer yasağının gelmesi ile birlikte yerli sporcuların alacaklarının ödenmemesi nedeniyle sözleşmelerini tek taraflı iptal ettirmesi  iddiası spor kamuoyunda şok etkisi yarattı. 2016 yılı mayıs ayında gerçekleştirilen Olağanüstü genel kurul ile mali kurul seçimlerde göreve gelen Sedat Karataş eski Başkan Selçuk Öztürk döneminden borcun 59 milyon değil 100 milyonun üzerinde bir borç olduğunu açıklamıştı. Yeni yönetimin görev yaptığı bir yıllık dönem içerisinde farklı tarihlerde kamuoyuna farklı rakamları açıklaması dikkat çekmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda yapılan mali kongrede bütçenin 42 milyon küsur açıklaması ve kulübün yerli sporculara alacaklarını ödemediği iddiaları gözlerin Elazığspor da bilançolarında saklanan bir şeyler mi var? şüphesinin oluşmasına neden oldu. Öyle ki basın aracılığı ile kamuoyuna yapılan açıklamalardaki ödeme rakamları ile mali kongrede sunulan bilanço rakamlarındaki farkın 20-35 milyon arasında olması yönetimi kendisi ile çelişen bir noktaya taşıdı. Elazığspor yöneticilerinin borç ödeme konusunda kamuoyuna yaptıkları açıklamaları  bir kez daha hatırlayalım.

Tarih 4 Ocak 2017 Elazığspor Kulüp Başkanı Sedat Karataş ve Elazığspor Kulüp 2. Başkanı Karahan Çelik Kanal 23’te yayınlanan Telefinal programının canlı yayın konuğu oldular. Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Karataş ve Çelik, kulübün şu anki yaklaşık borç yükünü de açıkladı. Açıklamalara göre  Elazığspor’un  şu anda yaklaşık 60 Milyon TL borcu bulunduğunu ifade ederek

“YAKLAŞIK 60 MİLYON TL BORÇ KALDI”

“Biz 40 Milyon TL’ye yakın bir borç kapattık. Sürekli bir ödeme söz konusu oluyor. Geçtiğimiz hafta içi icrada bulunan futbolcu ödemeleri yapıldı. Borçların bir kısmı eski kulüp başkanına. Yaklaşık 60 Milyon TL borç kaldı.” şeklinde konuştu.

 14 Şubat 2017 Elazığspor Basın sözcüsü Avukat Cengiz Gülaç basın toplantısı açıklaması;

ELAZIĞSPOR’UN 50 MİLYON TL’LİK BORCU ÖDENDİ

Bugüne kadar Elazığspor’un yaklaşık 50 milyon lira civarında bir borcunun kapatıldığını vurgulayan Gülaç, şunları kaydetti:“Sezon sonuna kadar 50 milyon TL civarı bir borç daha ödememiz gerekiyor. Ümraniye maçını konuşuyoruz ama bunları konuşmuyoruz. Konuşmadığımız gibi bir de unutuyoruz. Yönetimi idari anlamda sorgulamak haksızlıktır. 50 milyon lira borcu ödemek bu kadar kısa sürede ödemek rekordur”diyor

Tarih 22 Mayıs 2017 Elazığspor Genel Koordinatörü Veysi Şimşek borç le ilgili açıklaması;

Kulübü transfer yasağı ile aldıklarına dikkat çeken Elazığspor Genel Koordinatörü Veysi Şimşek “FIFA ve CAS’ta devam eden dosyalarımız vardı. Hepsini teker teker çözüme kavuşturduk. Ödemelerimizi düzenli bir şekilde devam ettiriyoruz. Bu yıl Ulusal Kulüp Lisansı alan 5 takımdan biri olduk. Sportif bölümün yanı sıra Mali bölümde de oldukça önemli bir iş başardık diye düşünüyorum” dedi.

“YASAKTAN SONRA EN İYİ İSİMLERİ KADROMUZA KATTIK”

Transfer yasağından dolayı en çok sıkıntıyı forvet bölgesinde yaşadıklarını dile getiren Şimşek, “Risk aldık ve bu mevkiyi Ömer Yıldız’a teslim ettik. Transfer yasağını aştıktan sonra en iyi isimleri kadromuza kattık. Youssef, Diarra ve Kehinde’yi bunlara örnek olarak gösterebiliriz.” ifadelerini kullandı.

75 MİLYON LİRALIK BORÇ KAPATILDI

Yaklaşık 75 Milyon lira civarında bir borcu kapattıklarını belirten Şimşek, “Futbolcularımızın ve bizlerin büyük fedakarlıkları oldu. Sezonu en iyi şekilde bitirdik. İstediğimiz bütçeyi oluşturabilirsek yeni sezonda hedefimiz Süper Lig olacak. Tabii ki her takım Süper Lig’i hedefleyecektir ama biz adımlarımızı sağlam atacağız” diye konuştu. İç transferde büyük gelişmeler kaydettiklerini ve hemen hemen her futbolcuyla yeni sezon için mutabakata vardıklarını aktaran Şimşek, Mali Genel Kurul’un ardından teknik direktör arayışlarına başlayacaklarını kaydetti.

Elazığspor yöneticilerinin farklı tarihlerde futbolcu alacakları ile ilgili açıklamaları böyleydi.

Şimdi merak edilen konu bu açıklamalardan sonra yaşanılan transfer yasağı ve mali kongrede açıklanan 42 milyon tl lik bütçe açıklamasında ortaya çıkan  25-35 milyon arasındaki farkın nerelere ve kimlere ödendiğine çevrildi. Elazığspor yönetiminin güven telkin etmesi için kafalarda oluşan soruların cevaplarını açık ve şeffaf bir şekilde nasıl açıklayacağı olacaktır.

 

Yorumlar

Elazığın Sesi