Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 29 Ağustos 2017

DEVLET FERYADA ÇÖZÜM BULAMIYOR

Rızaiye Mahallesi Hacıtevvik Efendi Sokak’ta yaşananlar filmlerini aratmıyor. Uyuşturucu satıcı ve kullanıcılarının kol gezdiği, fuhuş için pazarlıkların yapıldığı sokakta vatandaşlar da canından bezmiş durumda. Her olay sonrasında mahalleye gelen polis olaya kalıcı bir çözüm bulamazken, mahalle sakinleri de yetkililerin duruma seyirci kalmasına tepkili.
DEVLET FERYADA ÇÖZÜM BULAMIYOR

Fırat Gazetesi 28 Haziran’da ‘Bu binada neler oluyor?’ başlığı ile yer alan haberde Hacıtevvik Efendi Sokak’ta yaşananları gündeme taşımıştı. Yapılan habere rağmen sokakta olaylar bitmek bilmiyor. İtfaiye ekipleri ve polisler neredeyse mesailerinin bir bölümünü Hacıtevvik Efendi Sokak’ta harcıyor. Kimlerin ikamet ettiği bilinmeyen harabe evde ise her hafta yangın çıkıyor. Vatandaşlar sokak ile ilgili Valilik, Belediye ve Emniyet Müdürlüğünden yardım bekliyor.

‘MAHALLE SAKİNLERİ MOBESE İSTİYOR’

Şehrin merkezinde bir sokakta yaşananların göz ardı edildiğini belirten mahalle sakinleri ise artık olay istemiyor. Uyuşturucu satıcı ve kullanıcılarının dadandığı, fuhuş pazarlıklarının yapıldığı mahallede neredeyse her hafta yangın çıkıyor. Sorunlarına çözüm isteyen vatandaşlar, son olarak yaşanan yangından sonra seslerin duyurmak için sokaklara indi. Seslerini Vali Çetin Oktay Kaldırım’a duyurmak isteyen vatandaşların en önemli talepleri arasında ise sokağın mobese ile donatılması geliyor.

‘MAHALLELİ TEDİRGİN’

Sokakta, polisin sürekli baskınlarına rağmen hala aynı olayların devam etmesi vatandaşı canından da bezdirdi. Daha önce yunus ekipleri tarafından defalarca baskın düzenlenen evde, gözaltılar yaşanmış ama evle ilgili herhangi bir işlem yapılmamıştı. Her hafta düzenli olarak evde yangın çıkması ise vatandaşların en büyük korkularından biri… Bir türlü bitmeyen olaylar mahalle sakinlerini hem gündüz hem gece tedirgin ederken, sokakta bulunan eve gün içinde yüzlerce insanın giriş çıkış yaptığı söyleniyor.

‘NE BİZ GÜVENDEYİZ NE ÇOCUKLARIMIZ’

Mahalle sakinleri sokakta bulunan harabe ve camları dökük evde yaşananların haddi hesabı olmadığını belirterek, “Biz bu mahallede çocuklarımızı büyütüyoruz. Ne biz güvendeyiz, nede onlar güvende. Bütün Elazığ bu sokağın nasıl bir yer olduğunu biliyor. Bu sokağı sadece yaşayanlar kullanıyor. Başka insanlar buradan geçmek dahi istemiyorlar. Çünkü gün içinde olay evin önünde toplananların haddi hesabı yok. Hepsi uyuşturucu madde satan ve kullanan kişiler bunlar. Aynı zamanda olay evde fuhuş yapılıyor. Yani biz gerçekten artık buna dayanamıyoruz. Bunların yanı sıra mahallemiz sosyal medyanın da gündeminde. Buraya en kısa zamanda bir mobese kamerası istiyoruz. Yeni Valimiz bu evi kapattırırsa ya da yıkma emri verirse bize bayram olur. Bunlar yapılmıyorsa da olayların yaşanmaması için buraya bir mobese kamera taksa yine kendisine duacı oluruz.” ifadelerini kullandılar.

MUHTAR: ÇARESİZ DURUMDAYIZ

Mahallesinde yaşanan tatsız olaylar rağmen çaresizlik içerisinde kaldığını ifade eden Rızaiye Mahallesi Muhtarı Hayrettin Karamazi ise yaşanan olaylar hakkında şöyle konuştu. “Biz ilgili yerlere müracaatlarımızı yaptık. Devlet bir iki ay kapatıyor. Ondan sonra olaylar yeniden başlıyor. Yapacak bir şey yok. Bir kişinin yüzünden 15 daire evlerini boşaltmak zorunda kaldı. Ve mahallede sular durulmak bilmiyor. Bu konuda çaresiz durumdayız”dedi.

Bu kadar feryada rağmen bu sıkıntıyı kim çözecek merak ediliyor. Devlet eğer bir mahallenin feryadına çözüm bulamıyorsa onu da sorgulamak lazım

Yorumlar

İlginizi çekebilir

ELAZIĞSPOR’DA MUHATAP KİM?

ELAZIĞSPOR’DA MUHATAP KİM?

Elazığın Sesi