Ana Sayfa Spor 5 Temmuz 2018

DESTEK OLMAK YERİNE, KÖSTEK OLANLAR VAR

TY Elazığspor Kulübü Başkanı Murat Yümlü ile kongre sürecinden bugüne kadar yapılan çalışmaları, Yönetim kurulunda yapılan istifanın nedenleri ve sosyal medyada yönetime yönelik yapılan eleştirileri konuştuk
DESTEK OLMAK YERİNE, KÖSTEK OLANLAR VAR

TY Elazığspor Kulübü Başkanı Murat Yümlü ile kongre sürecinden bugüne kadar yapılan çalışmaları, Yönetim kurulunda yapılan istifanın nedenleri ve sosyal medyada yönetime yönelik yapılan eleştirileri konuştuk. Başkan Hacı Murat Yümlü’nün elaziginsesi.com haber sitesinin sorularına verdiği yanıtlar;

İlk sorumuz kongre sürecinden sonra bu güne kadar yapılan çalışmalar nelerdir sorumuz oldu. Yümlü; “Kongre sürecinden bu güne kadar öncelikle takım ruhunu sağlamak için eski futbolcularımızla yeniden anlaşma yolunu tercih ettik. Bu konuda sekiz futbolcumuzla yeniden anlaştık. İki de transfer gerçekleştirdik. Şu anda 10 futbolcu ile anlaşmış bulunmaktayız. Eski futbolcularımızla eski alacaklarını iyileştirme yaparak anlaştık. Hem de yeni dönemdeki sözleşme ile ücretlerini ödeme yapmak durumunda kaldık. Yani iki transfer anlaşması yapmış durumda bırakıldık.

SEKİZ FUTBOLCUNUN DA MI ÖYLE?

Tabii tabii. Bu futbolcuların bizle alakası olmayan oyunculardı. Kulüple ilişkisi kesilmişti. Federasyona vermişlerdi. Aynı zamanda ödemelerini yapıp önümüzdeki dönem de yaşanacak sıkıntının da önüne geçmiş olduk. Şu anda Serkan Kurtuluş’la da görüşüyoruz. Şehrimize davet ettik. Ali Fırat kardeşimizle onlarda gelecek. Hocalarımız bunları takip edecek. Bu arkadaşlarımız Elazığspor’a faydalı olacaklarsa hocamızın önerileri doğrultusunda karar vereceğiz. Geçen dönem  bu takımda oynamış olabilirler. Ancak prensibimiz kendi hocamızın vereceği raporlar doğrultusunda karar vereceğiz. Hocamızın kararlarını saygılı olacağız. Yapılan transferlerde bizzat ben takip ederek karar vereceğiz.

-TRANSFERLERDE BİZZAT SİZİN TAKİBİNİZDE OLMASI SON DÖNEMLERDE GÜNDEME GELEN MENAJER HADİSESİNİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN Mİ BÖYLE BİR KARAR ALDINIZ?

Ben menajerleri tutmuyorum. Menajerlerle takım yapmış olsaydım. 24 kişilik takımı kurmuşlardı. Ben büyük konuşmak istemiyorum. Menajerlerin süslediği futbolcular’la ben transfer politikamı oluşturmak istemiyorum.

-TRANSFER POLİTİKASINIZI BELİRLERKEN NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ?

Birinci özelliğimiz takım ruhu ve karakterine uyacak futbolcuları tercih ediyoruz. Yarın yaşanabilecek sıkıntılarda bize sorun yaratmayacak arkadaşları tercihimiz oluyor. Bugün izlediğimiz transfer politikamızda futbolcularımız gayet memnun bulunmaktalar. Futbolcuların bu yaklaşımı bizim doğru bir yolda olduğumuzu göstermektedir.

-BÖYLE BİR TRANSFER POLİTİKASI İLE ELAZIĞSPORUN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE MALİ YÖNDEN FUTBOLCULAR AÇISINDAN HERHANGİ BİR SIKINTI YAŞANMAMASINI OLUŞTURUYORSUNUZ?

Evet… Biz bu futbolcularımızla anlaşmasak bile yarın yine anlaşmak zorunda kalacağız. Hiç kimseye para ödenmemiş. Futbolcu 400 bine imza atmış 30 bin lira para almış. 350 bin liraya imza atmış 60 bin  lira para almış. Ödemeler duruyor. Bu arkadaşlarımızı takıma kazandırmadığımız takdirde kulüp lisansı için mecbur bu ödemelerini yapmak zorunda kalacaksın. Biz aynı zamanda iki transfer birden yapıyoruz. Kongre sürecinden bugüne kadar nereye elimi atsam elimde kalıyor. Kamp yapamıyoruz. Şu anda. Bütün kamp otellerine borcu var. Adam önce geçen seneki borcunun ödenmesini istiyor. Forma alacağız. Forma firmaları Elazığspor’un borcu var. Borcunu kapatın ondan sonra sizinle sözleşme yapalım diyorlar.

-BU TABLO ORTADA İKEN SİZ NASIL BİR EKONOMİK ÇÖZÜMLE SORUNLARI AŞMAYI PLANLIYORSUNUZ?

Şu anda ekonomik çözüm olarak kendi imkanlarımla çözmeye çalışıyoruz. Kimseden bir lira para aldığımız yok. Kimsenin bize bir lira verdiği para yok. Kendi gayretimle takım ruhunu kazandırmaya çalışıyorum.

-BAŞKAN ADAYI İKEN BİR MALİ TABLO ORTAYA KOYDUNUZ. BENİM 4 MİLYONUM VAR DEDİNİZ. BU RAKAM ELEŞTİRİLDİ. 4 MİLYONLA ELAZIĞSPOR MU KURTULUR? ELAZIĞSPORU 4 MİLYONLA NASIL KURTARACAKSINIZ? BORÇ 4 MİLYONUN ÜZERİNDE ÇÜNKÜ…

Belediye Başkanı ile görüşmemizde benim 4 milyonluk bütçem olduğunu söyledim. Eski Başkan Sedat Karataş’ ta bu işe müdahildir. Kabul görürseniz, bütçem budur dedim. Transfer tahtasında ve kulüp lisansında önümü açarsanız. Ben transferlerim de yaparım. Kamp mı da yaparım. Malzemelerimiz de alırım.. Çok iyi bir, Elazığspor oluştururuz. Biz bunun sözünü verdik. Ben 60 milyon borcu karşılarım. Böyle bir iddiayla da gelmedim. Bu gün piyasaya atılan bazı isimler var. Medyada görev yapan bir arkadaşımız bir kulis yapıyor. Bir başkan bulmuş. Birkaç isimle bu lobinin içinde, geçen dönem de başkan adayı olmuş ancak kabul görmemiş isim üzerinden yöneticilerimi arayarak bizi pasifleştirme, yıldırma senaryosu hazırlığı içerisindeler. Buradan sesleniyorum. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Elazığspor’a ihanet edenler, Elazığspor’u sevmeyenler. Elazığspor’u bu seviyeye getirenler hiç mi vicdanınız yok. Böyle bir projeniz vardı. Niçin kongrede aday olmadınız? Yoksa size engel olanlar mı? vardı. Benim 4 milyonluk koyduğum bütçeyi sizde koysaydınız. Kamuoyun takdir eder veya etmez. Sizde, 5 lira koyuyorum diyeydiniz?  Bu arkadaşlara ve spor medyasındaki zata sesleniyorum. Sen böyle bir lobi hazırlıyorsun. Gel senin başkan olarak arkasında durduğun adam gelsin benim şu anda harcadığımın iki mislini bankaya yatırsın. Şu anda sporcuların %60’nın alacağı bir avukatta, ben bu sorunu çözmek için gayri menkul teminatı veriyorum. Ben kamuoyunun takdirine bırakacağım.

-GÖREVE GELDİKTEN SONRA GÖREV SÜRESİNCE BAZI İSTİFALAR YAŞANDI. BU İSTİFALAR KAMUOYUNDA FARKLI YORUMLARA NEDEN OLDU. BİR KESİM OLUŞTURULAN LİSTEDE BAZI İSİMLERİN HABERSİZ YAZILDIĞI ŞEKLİNDE DEĞERLENDİRMELER YAPTII. BU İSTİFALARI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ? NEDEN BU İSTİFALAR YAŞANDI?

Son istifa eden Basın sözcüsü arkadaşımız bir hafta benimle beraber geldi, gitti. Kardeşi de yurt dışında bir kulübün yardımcı hocalığını yapıyormuş. Kardeşini bana övdü. Ben kendisini tanımam. Yönetici arkadaşlarımızın tavsiyesi ile önerildi. Bizde buna görev verdik. Bu görevi aldıktan iki gün sonra kardeşi bana telefon ederek, Elazısğpor’a ben futbol sportif menajeri göndereceğim. Şu kadar ücrete. Ben de böyle bir düşüncemin olmadığını söyledim. Birkaç futbolcu var, göndereceğim. Bunuda hocamla görüştük. Hocam maket üzerinde futbolcu transferinin doğru bir yaklaşım olmayacağını ifade edince biz sıcak bakmadık.  Şu an üst liglerde oynayan oyuncuları davet ettik. Kampımızda şu anda idman yapıyorlar. Bunların takibini yapıyoruz. Biz göremeden etmeden, hiç kimse ile anlaşma yapmak istemiyoruz.  Hocamızın önerisi doğrultusunda transferler gerçekleşmeyince bu arkadaşımızın rahatsızlığı gündeme geldi.

-DİĞER İSTİFALARDA NE GİBİ SORUNLAR YAŞANDI?

İstanbul’daki arkadaş araya birçok isim koydu. Telefonda mesajları duruyor. İstifa ettirtiliyorlar. Ankara da bir lobi çalışıyor. Elazığ da bir lobi çalışıyor. Elazısğpor’un bu kadar borcu var. Bir yere gidemezsiniz. Yıpranırsınız, şu an para da vermeyin. Adam zaten para vermemek için bunu yapıyor. Elazığspor’a söz verip para vermeyen insanlar var. Bu yaklaşımda olan arkadaşlarla işimiz olmaz.

-BÖYLE BİR TABLO DA ELAZIĞSPOR DA EKONOMİK ANLAMDA BİR SIKINTI YAŞANIR MI?

Benim transferle ilgili hiçbir sıkıntım yok. Ben bu kulübün başkanıyım. Transferleri yapıyorum. Harcamalarımı yapıyorum. Transfer yapılacak arkadaşlarla görüşüyoruz. Yarın üç beş transferimiz daha olacak. Gelecek olan arkadaşlarımız var. Diara ile görüştük. İstanbul’a gidip Diara’nın parasını göndereceğim. Biz bu kadar elimizi taşın altına koymuş iken dışardan hiç alakası olmayan isimleri getirtipte bu gün kamuoyunun gündemine oturtmanın ne anlamı var.

-OLUMLU YÖNDE ÇALIŞMALAR ORTAYA KOYUYORSUNUZ. BİR SIKINTI KULÜBÜN LİSANS ALMAMASI, TRANSFER TAHTASININ AÇILMAMASIDIR. BU KONU DA NASIL BİR ÇALIŞMA YAPIYORSUNUZ?

Kulüp lisanslarının da inşallah çözeriz. Tek başıma hangisini çözelim.

-TEK BAŞIMA DİYORSUNUZ. BİR SEÇİM SÜRECİ YAŞADIK. VALİ, BELEDİYE BAŞKANI VE SİYASİLERLE BU KONUYU HİÇ GÖRÜŞTÜNÜZ MÜ? DESTEK SÖZLERİ OLDU MU?

Belediye Başkanı ile görüşmemizde Elazığspo’run mali tablosunun, transfer tahtası dediğimiz konuda önümüzü açılması gerektiğini söyledik. Ben daha önceki görüşmemizde sonuna kadar ne gerekiyorsa yapacağız. Sözü ile yola çıktık. O sözlere de inanmak zorundaydık. İnsanlar biri birine güvenmek zorundadır. Benim sözüme itibar etmeniz gerekir. İtibar etmediğinizde yarın bir şeyleri paylaşamayız. Doğruyu bulamayız. Doğru sözlerle olur. Belediye Başkanımızın mutlaka desteği olacak.

VALİ BEYLE GÖRÜŞTÜNÜZ MÜ?

Vali Çetin Oktay Kaldırım il dışında. Elazığ’a geldiğinde Sayın Vali’mle de bir araya geleceğiz.

-TRANSFER TAHTASININ AÇILMASI İÇİN NE KADAR BİR BÜTÇE GEREKİYOR?

Aşağı yukarı 3,5 milyon gibi bir bütçe gerekiyor. Takımın rahat etmesi için. Biz hiçbir zaman paranın içerisinde olmayacağız. Bu güne kadar da kimseden para istemedik. İstemeyeceğiz de, kulübün mali tablosunu ben bozmadım. Bu kulübü ben bu halede getirmedim. Bu kulübün bir tane futbolcusu yoktu. Biz 10 günde 10 tane futbolcu kazandırdık.

-BU TABLOYU BEN GETİRMEDİM DİYORSUNUZ DA, AMA SİZ BU TABLONUN SORUMLULUĞUNU ALDINIZ? BU SORMLULUĞU ÇÖZMEK SİZE DÜŞER. BUNU DA ÇÖZMEK İÇİN PROJE VE GELİR KAYNAKLARI OLUŞTURMAK LAZIM. BU KONUDA BİR ÇALIŞMANIZ VAR MI?

Biz Belediye Başkanımız ve Milletvekillerimizle görüştüm. Sağ olsun Tolga Ağar o da elini taşın altına elini koydu. Ağar’ın Elazığspor için çok büyük gayretleri var. İnşallah Elazığsporun tahtasında ve lisans konusundaki sorunun çözmek Milletvekilimiz  Tolga Ağar’dır. Soyadına yakışır bir şekilde Elazığspor’a sahip çıkmış durumdadır. Kendisi ile de görüşüyoruz. Buradan kendisine binlerce kez teşekkür ediyorum. Milletvekilimiz Tolga Ağarın sözünün arkasında duracağından eminim. Göreve geldiğimizde elektrikler kesilmişti. O sorunda Milletvekilimiz Metin Bulut’un girişimleri ile  çözüme kavuşturuldu

-SOSYAL MEDYADA ŞAHSINIZA VE YÖNETİMİNİZE YÖNELİK ELEŞTİRİLERİ NASIL DEĞERLENDİRMEKTESİNİZ?

Yaptırılıyorlar. Ben onlara takılmam. Herkesi eleştirebilirler. Haksız eleştiri yapanlar. Bizi zor durumda bırakmak isteyenleri Allah’a havale ediyorum. Elazığspor’u seven insanlar tek başımıza mücadele ediyoruz. Elazığspor belirli bir seviyeye geldi. Kulüp hüviyetine kavuşturduk. Bir bardak içecek suyu yoktu. Bizim 60 milyonun altından çıkmamız mümkün müdür. Geçmiş dönemdeki arkadaşlarımıza baktığımızda, Belediyenin destekleri ile gelmişlerdir. Onun için ince eleyip sık dokumak zorundayız. Transferlerde çok acele etmeyeceğiz. Elazığspor’a faydalı olacak. Elazısğpor’a gelecek vadedecek isimleri kazandıracağız. 5 yılın projesi ile yola çıktık. Biz; Elazığspor’u kurtaran yapı ile gelmedik. Elazığspor’un beş yılını inşaa edecek projelerle geldik.

-BU SEZON İÇİN HEDEFİNİZ NEDİR?

Kulüp olarak geçen yılın iskeletini koruduk. Futbolcu arkadaşlarımız bu takıma beş altı futbolcu takviye edin geçen yıl yarım bıraktığımız işi bu yıl gerçekleştirmek istiyoruz dediler.

-FUTBOLCULARIN ÖYLE BİR AZMİMİ VAR?

Evet. evet

-SİZİN HEDEFİNİZ?

Tabii ki şampiyonluk. Hiç bir başkan takımının geride kalmasını istemez. Var gücümüzle iyi bir takım yapmaya çalışıyoruz. Kaliteli arkadaşlarımızı takıma kazandırmak istiyoruz. Bütçe ile takım nasıl yapılırmış göreceksiniz. Türkiye liglerinin en az bütçesi ile takım yapacağım.

-KAMUOYU HER YENİ YÖNETİMDE ŞEFFAFLIK BEKLER. SİZ YÖNETİM OLARAK YAPTIKLARINIZI KAMUOYU İLE PAYLAŞACAK MISINIZ?

Her hafta kamuoyunu aydınlatmak için çalışmaları paylaşcağım. Hiçbir zaman paranın için de ben olmayacağım. Elazığspor’un borçları var. Getirip de kasamıza para koyun, biz bu borçları ödeyelim değil, şehrin dinamikleri ve ileri gelenleri destek vermek zorundadır. Benle olmaz. Elazığspor’a, Elazığlılar sahip çıksın çağrısı yapıyorum.

Yorumlar

Elazığın Sesi